Byl Mercedes nejdominantnější v historii F1?

Nejeden rekord neodolal.

Web Motorsport se po sezoně opět podíval do historických tabulek a přepsal je podle úspěchů dosažených letos dominantním týmem Mercedes. Byli tedy Lewis Hamilton, Nico Rosberg a stříbrný vůz s třícípou hvězdou nejdominantnějšími v celé historii F1?

Kvalifikace
Ještě nikdy se žádnému týmu nepodařilo vyhrát všechny kvalifikace, vždy se to alespoň jednou pokazilo. V roce 2011 přerušil neporazitelnost Red Bullu Lewis Hamilton, loni to Mercedesu pokazili jezdci Williamsu a letos si to v Singapuru Mercedes pokazil sám, když v prvních dvou startovních řadách neměl ani jeden vůz. Jelikož všechny 3 sezóny měli 19 závodů, Mercedes dorovnal rekord v počtu kvalifikačních vítězství za sezónu i v procentuální úspěšnosti.

Stříbrné šípy ale překonaly rekord v obsazování první startovní řady. Hamilton a Rosberg obsadili první dvě místa v 15 z 19 závodů.

11/16 68.8%

Kvalifikacím je věnována i druhá tabulka. Sleduje průměrnou ztrátu soupeřů, která bývala na přelomu 80. a 90. let podstatně větší. Mercedes byl podle této statistiky o dvě setiny sekundy méně dominantní než loni.

Závody

Historie se opakuje i ve statistice počtu vítězství za sezónu. Mercedes vyhrál 16 z 19 závodů. Loni ukořistil tři vítězství Daniel Ricciardo, letos Sebastian Vettel. Konečný výsledek Mercedesu tak není stejně přesvědčivý jako 15 vítězství ze 16 závodů sezony 1988 na účtu McLarenu, ani jako 15 vítězství ze 17 závodů sezony 2002 patřících Ferrari.

Rekord padl v kategorií získaných double, tedy dojezdů na prvním a druhém místě. Navzdory problémům se spolehlivostí, které se na pár závodů objevily po nasazení nejnovější verze motoru, se Hamilton s Rosbergem postavili na dva nejvyšší stupínky stupňů vítězů 12krát, což se dosud ještě nikomu nepodařilo. Dominantní sezónu McLarenu překonali i po přepočtu na procenta.