reklama
reklama

Novinky

  • 20.10.2017 Také ve druhém tréninku v Austinu byl nejrychlejší Lewis Hamilton

  • 20.10.2017 První trénink na VC USA se odehrál pod taktovkou Lewise Hamiltona

  • 20.10.2017 Max Verstappen prodloužil smlouvu s týmem Red Bull až do roku 2020

reklama
reklama

Hamilton kritizuje připravované změny pravidel F1

Ještě těžší vozy? To je směšné!

Lewis Hamilton si přečetl o připravovaných změnách pravidel pro roky 2016 a 2017 a v médiích následně nešetřil kritikou.

Od roku 2017 se má začít závodit s vozy, které budou širší a budou generovat více přítlaku a díky tomu by měly být i o 3 sekundy rychlejší, jenže budou i těžší.

"Je to směšné. Vozy byly skvělé, když měli 600 kilogramů. Mnohem méně tehdy zatěžovali pneumatiky," řekl Hamilton. "Čím těžší vůz, tím větší zatížení pneumatik, takže s pneumatikami to bude ještě horší. Pirelli bude pod větším tlakem vyrobit lepší pneumatiky. A k tomu ještě více přítlaku…

Teď jsem pár dní jezdil s těmito pneumatikami a přemýšlel, proč je to tak těžké. Co se fyzicky změnilo, proč vůz tak klouže? Když jsem v F1 začínal, měly vozy přibližně 600 kilo a nyní jsou o 100 kilogramů těžší. Myslím, že to je ten hlavní rozdíl. Pravidla by se nemusela zásadně změnit, aby vozy zrychlily o 3 sekundy. Stačilo by je udělat opět lehčí. Nyní jsou super-těžké."

Jezdce nepotěšily ani nové pneumatiky pro sezónu 2016.

"Nejsou lepší, to je jistá věc. Mám pocit, že jsou pouze prostě tvrdší, ale nemají více přilnavosti. Myslím, že bych dal přednost loňským."

Úřadující mistr světa se nezdráhal zkritizovat práci FIA, FOM a šéfů týmů (včetně svého šéfa Tota Wolffa) při tvorbě nových pravidel.

"Podle mě pravidla nejsou dobrá a nepomohlo by ani, kdyby o titul bojovalo pět týmů. Chtěl bych úplně jiný druh vozu. Nemám odpověď na všechny otázky, ale měli bychom mít jiný druh vozu. Takový s motorem V12 a velkými, širšími pneumatikami.

Viděl jsem obrázek jednoho staršího ferrari, které mělo velmi nízké bočnice. Muselo být z 80. let, bylo široké, mělo slicky a vypadalo super. Ale skvělý byl například i rok 2008, kdy jsme bojovali proti jinému týmu. Od té doby jsme už měli pár dobrých soubojů, ale potřebujeme jich víc."

Hamilton se během minulé sezony nechal slyšet, že by mu nevadila větší změna v harmonogramu víkendu velké ceny. Úprava formátu kvalifikace je možná pozitivní změna, ale příliš malá.

"Nemám pocit, že by se tím moc změnilo. Snad se mýlím a budeme překvapeni. Ale zdá se, že jde pouze o to, aby bylo na trati co nejvíce vozů, což by mohlo být dobré pro diváky."

Hamilton se tak definitivně přidává k jezdcům přesvědčeným, že by měli mít slovo při tvorbě pravidel.

"Podle mě by se mělo konzultovat s jezdci a měli by být více zapojování. Máme pár tipů na věci, které by se určitě daly udělat lépe. My víme, co na těchto vozech není dobré. Hlavně ti z nás, kteří už jezdí 10 - 15 let. Prošli jsme si již mnoha změnami předpisů a víme, které fungovaly a které ne."

reklama
reklama

Komentáře ke článku