• 22.03.2024 Good Brown má s McLarenem smlouvu do roku 2030.

Bláznivý víkend na Monze završil vítězstvím Russell

Druhý závod GP3 byl zrušen.

Sobotní déšť sice potrápil fanoušky, prodloužil kvalifikaci formule 1 a oddálil závod formule 2, kdo na špatné sobotní počasí ale nejvíce doplatil, byla série GP3. V sobotu ráno sice týmy odjely do pitlane, ale kvůli stále sílícímu dešti byla kvalifikace nakonec zrušena, aniž by vozy vůbec vyjely na trať. Startovní pole pro závod se tak sestavovalo z výsledků pátečního volného tréninku, který vyhrál Fukuzumi, následovaný svými týmovými kolegy Russellem, Hubertem a Aitkenem.

To ovšem piloti ještě nevěděli, co je čeká. Déšť totiž v průběhu soboty neustával, naopak. A jak se prodlužovalo restartování kvalifikace F1, začínalo být jasné, že se závod GP3, který se i tak jezdí v poměrně pozdních večerních hodinách, už nestihne. Tak se nakonec také stalo. První závod byl odsunut na neděli ráno a druhý závod zrušen.

Ovšem ani neděle se neobešla bez dramat. Fukuzumi totiž nedokázal opustit boxovou uličku kvuli problémům s elektronikou. O to lehčí start pak měl George Russell. Za ním se dostali do souboje jeho týmoví kolegové Hubert a Aitken. Drama se ale odehrávalo o několik pozic níže. Pulcini najel na zadní kolo Lorandiho a oba piloti, zaklíněni do sebe, narazili do bariéry. Znamenalo to nejen konec pro oba domácí piloty, ale Pulcinimu museli navíc z vozu pomáhat zdravotníci.

Opravování bariéry trvalo 9 kol a po celou dobu jezdil na trati safety car. Restartu se snažili využít  Hubert s Aitkenem a všichni tři piloti týmu ART se pustili do vzájemného souboje, v jeden moment se pohybovali na trati dokonce vedle sebe. Russell nakonec svou vedoucí pozici dokázal uhájit. Za chvíli ale přišlo další drama, nováček Jenzeru Correa zezadu najel do svého týmového kolegy Mainiho, sám se ze závodu vyřadil a Mainimu poškodil zadní křídlo. Společně s vypadnutím Lorandiho byl pro Jenzer tento závodní víkend opravdovou tragédií. Maini se byl sice schopen držet na sedmé pozici, ale v 19. kole ze závodu odstoupil definitivně.

Ani závěr závodu se neobešel bez nehody, Kari přeletěl přes obrubník a narazil do bariéry. Závod se tak dojel za safety carem.

Russell si připsal další vítězství a v šampionátu vede se 162 body, Aitken dojel druhý a druhé místo mu patří i v šampionátu se 119 body. Třetí dojel Hubert, tomu v šampionátu patří místo čtvrté.

Vozy GP3 se na trati znovu objeví 6.října v Jerezu. Tam je společně s Formulí 2 čeká samostatný víkend mimo program Grand Prix.