Po divokém úvodu triumfuje v Makau Mortara

FIA GT Světový pohár – kvalifikační závod.

Pořadí na roštu tohoto klání určila včerejší kvalifikace. Z posledního místa do závodu startoval včera absentující Jošimoto (č. 77, HubAuto, Porsche).

Dle informací portálu Sportscar 365 byla upravena výkonnost v kvalifikaci dominujících vozů Mercedes. Hmotnost byla navýšena o tři desítky kilogramů (nyní 1360 kg), naopak byl zvětšen průměr omezovače sání o 1,5 milimetru (nyní 2x37,5 mm).

Během startu se velmi těsně protáhl druhý Juncadella (č. 50, Mercedes-AMG Driving Academy) úvodní pasáží Reservoir. Zaváhání španělského jezdce využil Engel (č. 999, GruppeM, Mercedes-AMG), který se v zatáčce Mandarin probojoval do vedení přes Mortaru (č. 48, Mercedes-AMG Driving Academy). Juncadellu zdolal na další rovince Farfus (č. 18, Schnitzer, BMW).

Propad španělského jezdce se zastavil až v technické části okruhu, kde nezvládl výjezd ze zatáčky Police a narazil do svodidel. Pouze Marciello (č. 888, GruppeM, Mercedes-AMG) se dokázal s mírným kontaktem protáhnout v jednom z nejužších míst okolo nabouraného mercedesu.

Vanthoor (č. 911, Craft Bamboo, Porsche) již tolik štěstí neměl a v těsných rozestupech za ním jedoucí jezdci se ocitli v pasti. Z hromadné kolize šestnácti vozů vyvázli pouze čtyři účastníci z chvostu pole, jejichž vozidla byla během následných padesáti minut vyproštěna. Frijnsovo audi a O´Youngovo porsche si vyžádaly menší opravy přední části.

Po odstranění následků havárie byl závod s časem zkráceným na 25 minut znovu odstartován s dvojicí kol strávených za bezpečnostním vozidlem. Mercedes vedoucího Engela se podařilo oživit po více jak pěti minutách, takže se německý pilot připojil k prořídlému poli s jedním kolem ztráty.

Ve zbývajících osmnácti minutách se podařilo absolvovat převážnou část původně plánovaného tuctu kol. K pokusům o předjetí, natož změnám pořadí, však nedošlo.

Výsledky závodu po ujetí 11 kol.

Aktualizace: Pořadí jezdců na neklasifikovaných místech bylo určeno dle průjezdů na konci prvního sektoru.

-

Hlavní závod můžete sledovat zítra brzy ráno na těchto stránkách Zde od 4,55. Odkaz na časomíru je Zde. Start závodu proběhne v 5,10.