reklama

Novinky

  • 19.03.2018 Neutral Nové hyperměkké pneumatiky nebudou ve VC Austrálie použity

  • 14.03.2018 Neutral Zástupce ředitele VC F1 Laurent Mekies údajně přechází ze služeb FIA k Ferrari

  • 14.03.2018 Bad Podle prezidenta FIA Jeana Todta má 70 procent týmů F1 závažné finanční problémy.

Facebook Instagram
reklama
reklama

Newey odmítl absurdně štědrou nabídku Ferrari

Newey odmítl absurdně štědrou nabídku Ferrari

A ne jednu, rovnou tři!

Na pultech knihkupectví a v internetových obchodech už najdete knihu Adriana Neweyho, How to build a car. A k prezentaci autobiografie slavné osobnosti patří i rozhovory s médii, v nichž dojde k nějakému tomu zajímavému odhalení. Technický guru, jenž stál za tituly jezdců Williamsu, McLarenu i Red Bullu, prozradil, že o jeho služby vícekrát usilovalo Ferrari.

"Oslovilo mě třikrát," řekl Newey pro Sky Sports F1. "Nejprve se Ferrari během mého působení v IndyCar rozhodlo postavit vůz pro tuto sérii a mně nabídlo místo šéfdesignéra. Mně to ale nepřišlo jako dobrá nabídka, tak jsem prostě odmítl. Později přišla podstatně serióznější nabídka. V roce 1996 mi Jean Todt nabídl místo technického ředitele. Tehdy jsem měl na vybranou: zůstat u Williamsu, připojit se k McLarenu nebo jít k Ferrari. Dlouho jsem nad tím přemýšlel, ale tehdy jsem měl mladou rodinu a rozhodl jsem se, že chci zůstat v Británii."

Třetí nabídka, nejlákavější ze všech, přišla v roce 2014, když svět F1 ohromila dominance vozu Mercedes. Nemenším překvapením byly obrovské problémy motorů Renault, na které byl Red Bull odkázán, ale i slabé výsledky vozů Ferrari. Newey nakonec nepřestoupil, ale nezůstal ani technickým ředitelem Red Bullu a stáhl se do pozadí na post poradce.

"Ukázalo se, že Renault je hodně pozadu, hlavně za Mercedesem, ale do určité míry i za Ferrari. A neviděli jsme žádné světlo na konci tunelu. Tehdy nic nenasvědčovalo tomu, že by se Renault chystal uvolnit zdroje potřebné k vyřešení problému, což bylo samozřejmě depresivní a dělalo nám to velké starosti.

Nebylo to jednoduché, ale nechtěl jsem z Red Bullu odejít, protože jsem se tam cítil jako doma. Spolu s Christianem (Hornerem) jsem ten tým pomohl vybudovat z popela Jaguaru do jeho tehdejší podoby. Nechtěl jsem se na to všechno vykašlat, ale nehodlal jsem být ani v situaci, že kvůli motoru bych pracoval jakoby s jednou rukou uvázanou za zády.

Bylo to těžké rozhodnutí. Ferrari mi dalo neuvěřitelnou nabídku, mimořádně atraktivní. Několik nocí jsem nespal. Musel jsem přemýšlet nad budoucností a nad tím, co chci. Ale nakonec jsem si řekl, že by nebylo správné opustit Red Bull."

newey 01


O lákavé nabídce více prozradil ve své knize.

"Byly to seriózní rozhovory a přišli s opravdu úžasnou nabídkou. Luca (di Montezemolo) mi chtěl svěřit celé Ferrari, silniční i závodní vozy. Byl to příslib života filmové hvězdy, s absurdně štědrou finanční nabídkou, více než dvojnásobně větší než již beztak hodně dobrý plat, jenž jsem měl u Red Bullu. Musel jsem učinit těžké rozhodnutí a stálo mě to pár bezesných nocí. Pořád dokola jsem procházel různé faktory - rodinu, kulturu, odlišný styl práce, šanci na úspěch a riziko selhání, jejich následky... Ale nakonec jsem to Lukovi s poděkováním odmítl."

reklama
reklama

Komentáře ke článku