Úvodní trénink pro Rosenqvista

Firestone Grand Prix of St. Petersburg – 1. trénink

Švéd Felix Rosenqvist po přestupu k novému týmu začal nejlépe, jak mohl. Vyhrál první trénink na úvodní závod letošní sezony, když si ve floridském St. Petersburgu připsal nejlepší čas v pátečním měření sil. Rosenqvist nově hájí barvy stáje Meyer Shank Racing.

Zkušebně IndyCar zkusila nasadit nový formát tréninku. Na úvod mohlo v první dvacetiminutovce na trať celé pole. Pak se jezdci rozdělili na dvě skupiny podle čísla boxového stání a dráhu dostala k dispozici zvlášť sudá a zvlášť lichá skupina. Obě na střídačku dvakrát na 10 minut.

Smyslem toho bylo, aby jezdcům méně komplikoval snahu zajet ideální kola provoz na dráze, byť jich tam byla polovina, oproti tomu, kolik by jich tam normálně být mohlo, stejně si někteří stěžovali, že kvůli jiným pilotům nezajeli ideální kolo.

Podobně jako v kvalifikaci IndyCar v případě prvního vyvěšení červených vlajek zastavovala časomíru, pak ji už při dalších přerušeních tréninku nechávala běžet. Naštěstí červené vlajky zavlály jen kvůli výletům pilotů mimo dráhu, například v 10. zatáčce, kde tato nepříjemnost postihla Simpsona a Fittipaldiho. Poslední přerušení zavinil Santino Ferrucci.

Úvodní část tréninku, kdy trať byla volná ještě pro všechny jezdce, patřila Rosenqvistovi, který zajel čas 1:01,0557. Za ním následovali Power 1:01,2530, Grosjean 1:01,2688, O´Ward 1:01,2804 a Palou 1:01,3395.

Švéd byl nakonec nejrychlejší i na konci tréninku. Svým soupeřům při tom pořádně odskočil. Jeho nejlepší čas, zajetý na měkké sadě pneumatik, v tomto případě označené zelenými pruhy, měl hodnotu 1:00,3390. Soupeřům nadělil skoro půl vteřiny.

Druhý nejrychlejší byl O´Ward. Následovali loňský nováček Armstrong, Power a VeeKAy. Předloňský vítěz McLaughlin byl šestý. Skvělým příslibem pro malý tým Juncos Hollinger Racing je sedmé místo Romaina Grosjeana. Francouz po sezoně našel u této stáje nové místo, když skončil u týmu Andretti Global a Juncos Hollinger Racing se překvapivě zbavil Calluma Ilotta, ačkoliv ten měl dlouhodobý kontrakt. Grosjean ale ukázal už vloni, že mu ulice St. Petersburgu svědčí, startoval tam z pole position a až do začátku posledního segmentu bojoval o vítězství s McLaughlinem. Oba je vyřadil vzájemný střet způsobený právě Novozélanďanem.

Osmý nejrychlejší byl v tréninku Herta, za ním se umístil obhájce titulu Palou a první desítku uzavírá již zmíněný Ilott. Ten našel na poslední chvíli místo u týmu Arrow McLaren, ale jen coby záskok na první dva závody. Stáj původně angažovala Davida Malukase, ten si ale při pádu z kola před sezonou poranil ruku, musel na operaci a zatím startovat nemůže.