Jenson Button vyhrál potřetí v Melbourne

Velká cena Austrálie - závod

Jenson Button využil startu z první řady a nejlepším možným způsobem vstoupil do letošní sezóny Formule 1, když triumfoval ve Velké ceně Austrálie. Díky safety caru a dobré strategii spadlo druhé místo do klína Sebastianu Vettelovi. Trojici nejlepších uzavřel druhý jezdec McLarenu Lewis Hamilton.

Brit vítězstvím potvrdil, že okruh v Albert Parku mu sedí. Po prvenstvích z let 2009 a 2010, vyhrál i po roční pauze.

Button položil základ svého budoucího úspěchu už na startu, kdy hned po zhasnutí červených světel ve sprintu do první zatáčky překonal svého týmového kolegu Lewise Hamiltona a ujal se vedení.

Na startu si polepšil také Michael Schumacher, který poskočil před Romaina Grosjeana na třetí místo.

V úvodních kolech se propracovával dopředu také Vettel. Ve druhém kole poradil s Nicem Rosbergem a po chybě Rosbergova týmového kolegy Michaela Schumachera se dostal na třetí místo.

Pořadí se následně neměnilo až do 37. kola, kdy Vitalij Petrov odstavil svůj caterham na cílové rovince a ředitelství vyslalo na trať safety car, který následně pořádně zamíchal pořadím. V tu chvíli měli oba jezdci McLarenu svou druhou zastávku za sebou, zatímco Vettel nikoliv. Dvojnásobný mistr světa se rozhodl okamžitě po vyjetí safety caru zajet do boxů, čímž vydělal jednu pozici a posunul se za Buttona na druhé místo. Safety car pomohl také druhému red bullu Marka Webbera, který se dostal před Fernanda Alonsa na čtvrté místo.

Následný restart si Button pohlídal a až do cíle již nikomu vedení nepřepustil.

Také Sebastian Vettel ubránil svou druhou pozici a Hamilton se tak musel po startu z pole position spokojit až s třetím místem.

Pod stupni vítězů skončil domácí pilot Mark Webber před Alonsem na ferrari. Dvojnásobný mistr světa měl dobrý úvod závodu, kdy se po startu z 12. místa posunul na osmou příčku.

Šesté místo v samotném závěru spadlo do klína Kamuji Kobajašimu. Pastor Maldonado z Williamsu totiž při souboji s Alonsem v posledním kole chyboval a tvrdě narazil do zdi.

Sedmým místem se do Formule 1 po dvouleté přestávce vrátil mistr světa z roku 2007 Kimi Räikkönen, který předvedl po startu ze 17. místa dobrý výkon.

Dobře do sezóny vstoupil i druhý jezdec Sauberu Sergio Perez, který skončil osmý před devátým Danielem Ricciardem a desátým Paulem di Restou.

Těsně za body zůstal nováček Jean-Eric vergne před dvanáctým Nicem Rosbergem.

Maldonado byl klasifikován na třináctém místě před dvojicí jezdců týmu Marussia Timem Glockem, Charlesem Picem a svým týmovým kolegou Brunem Sennou.

Závod se vůbec nepodařil Grosjeanovi. Francouz se po startu propadl ze třetího na šesté místo a po souboji s Pastorem Maldonadem musel už ve druhém kole odstoupit s vylomeným pravým předním kolem.

Po předjetí Vettelem skončil závod také pro Michaela Schumachera, jehož mercedes najednou zpomalil a Němec jej odstavil v boxech.

Krátce po Petrovovi odstoupil také jeho týmový kolega Heikki Kovalainen a cíl neviděl ani Felipe Massa, který skončil po kontaktu s jedním ze soupeřů.

Průběžné pořadí jezdců je totožné s výsledky závodu. Vede proto Button před Vettelem a Hamiltonem.

Mezi týmy je se 40 body na čele McLaren před Red Bullem a Sauberem.