Laffite vyhrál svůj první závod formule 2

Motorsport před 40 lety - 21. díl.

Jacques Laffite, úřadující mistr francouzské F3 se na Salzburgringu poprvé prosadil i ve formuli 2. V souboji o mistrovství světa značek v Imole porazila Matra znovu domácí Alfu Romeo.

Startovní rošt čtvrtého podniku mistrovství Evropy formule 2 na Sazburgringu začátkem června 1974 notně ovlivnila těžká nehoda Patricka Depaillera: posunula páteční kvalifikaci o tolik, že se mohla patřičně rozjet až za nastávajícího deště. Šťastný ten, kdo zajel rychlý čas hned úvodem. Byl to především výborný Tom Pryce, debutující na Chevronu-BMW týmu Baty. Zajistil si pole-position před Laffitem (Martini-March), hostujícím Timem Schenkenem (Rondel-Surtees) a Jose Dolhemem na továrním Surteesi-Hart. Několik favoritů se ztrácelo v hloubi pole, nejhůře ovšem dopadl Michel Leclere, který se vůbec nekvalifikoval, stějně tak jako Dennisovi neschopní Ekvadoriánci Merello a Ortega.

Pryce vyrazil po startu do vedení a zdánlivě si pádil pro vítězství. Za ním se seřadili Laffite, Paoli a Jabouille, zatímco se “domácí“ hvězda Stuck s úspěchem prodírala  mezi pomalejšími vozy kupředu. Kolem poloviny závodu opustil Pryceho jeden válec, Stuckův BMW přímo explodoval a Jabouilleho mašina ztratila všechen olej. Tuto šanci si Laffite nenechal vzít i když jej nebezpečně dotáhly oba Harper-Chevrony Purleye a Questera s Dolhemem v závětří. Byl to Dolhem, který měl závěrem nejrychlejší vůz. V posledním kole mu ale došel benzín a dojel za Laffitem a Purleyem jen třetí. Ze zbývajících bodů se těšili Patrick Tambay, Maurizio Flammini a Torsten Palm.

Poslední generálku před 24h v Le Mans ovládla v Imole modř Simcy-Matry. Francouzi porazili stejně tak jako ve Spa konkurenci Alfa Romeo relativně dominantním stylem. Tento úspěch usnadnil modrým za velkého vedra ve 12. kole Nanni Galli na Oselle-Abarth: když jej Alfa s Merzariem v kokpitu, jedoucí na druhém místě chtěla předjet o kolo, vystrčil krajana z dráhy do svodiel. Merzario krátce před tím předjel Beltoiseho Matru. Tento vůz ovšem také neměl dojet, zůstal stát 13 kol před cílem. V cíli byla posádka Pescarolo/Larrousse dvě kola před Alfami-Romeo Stommelena/Reutemanna a de Adamiche/Facettiho a převzala po 1000 km vítěznou Trofeo Ignazio Giunti.

Při závodě sportovních dvoulitrů ve Fuji se zabil jezdec F2 Hiroshi Kazato. Chevron-BMW B23 25letého jezdce čelně narazil do vozu havarovaného konkurenta, který blokoval trať. Slibný Japonec si nejdříve udělal jméno doma, než roku 1971 nastoupil v americké CanAm. Pak přišel do Evropy, kde dobře jezdil ve formuli 2. Kazato právě vyjednával s Maxem Mosleyem o kokpitu ve formuli 1...

V Americe se roztočila kola národního šampionétu F5000. Závod v Mid-Ohiu vyhrál po krásném souboji s Mariem Andrettim Brian Redman na voze Lola T332 týmu Haas/Hall. Parnelli-Lola Maria Andrettiho závod kvůli ulomenému výfuku nedokončila. Za oběma favority se o třetí místo dlouho přetahovali Brett Lunger (Eagle-Chevrolet) a Eppie Wietzes na další lole Johna Claytona. Kanaďanův motor ovšem závod nepřestál a druhé místo, téměř celé kolo za vítězem Redmanem, připadlo Lungerovi. Jako třetí byl klasifikován Evan Noyes před Davidem Hobbsem, Tuckem Thomasem a Johnem Gunnem.

Po podniku si oddychli hlavně pořadatelé. Nad šapmionátem visel po odchodu sponzora L&M dlouho velký otazník. Záchranil jej pouze komitment týmů a zájem publika: v Mid Ohiu se těšili z 30.000 platících fandů.

Nizozemský závod evropského šampionátu F5000 v Zandvoortu zcela ovládly Chevrolety domácího týmu VDS. Po kvalifikaci okupovaly oba červené vozy v pořadí Teddy Pilette - Peter Gethin první startovní řadu a i po startu převzali Belgičan s Angličanem žezlo. Teddy Pilette ovšem znovu potvrdil svůj úděl smolaře a musel těsně před poločasem závodu kvůli defektu pneumatiky do boxů. Závěrem se Gethinovi dokázal přiblížit Bob Evans (McKechnie-Lola), jeho vítězství ale nemohl ohrozit. Pro první dobrý výsledek sezony si dojel třetí Guy Edwards. Stíhací jízda Teddyho Pilettea ještě stačila na páté místo za Chrisem Craftem. Nejlepší z armády slibných Nizozemců byl Roelof Wunderink na výborném šestém místě před Lombardiovou. Arie Luyendijk a Boy Haye se do první desítky nevešli.

– Jean Pierre Jabouille před Jacquesem Laffitem a Tomem Prycem na Salzburgringu. Všichni se měli stát hvězdami formule 1
– Také v Imole porazila Matra-Simca Alfu Romeo: začátkem závodu vede Beltoise před Larroussem a Merzariem.
Boj o prvenství F5000 v Mid-Ohiu: Andretti proti Redmanovi.