Domácí půdu zná nejlépe a jedině domácí jezdec.

Autodromo Termas de Rio Hondo

Uplynulý víkend si dostaveníčko v daleké Argentíně dali jezdci a týmy v rámci mistrovství světa vozů WTCC. Jednalo se o letošní osmý podnik, tedy závody s pořadovým číslem 15. a 16. Netřeba připomínat, že se celý závodní víkend tentokrát točil okolo domácího jezdce Jose Maria Lopeze, který zde minulý rok vyhrál svůj vůbec první závod v rámci WTCC.

Okruh Autodromo Temas de Rio Hondo leží nedaleko úpatí jihoamerických And. Jedná se o jednu z nejnovějších tratí na Jižní polokouli. Okruh byl vystavěn v roce 2007 a během letošní sezóny se zde představili i jezdci MotoGP. Dráha čítá 4805m a celkem 14 zatáček. Série WTCC se zde představila již minulý rok. První závod vyhrál Yvan Muller a ten druhý již zmiňovaný Lopez.

Letošní závod v Argentině je zároveň jediným, který bude odjet na území Severní či Jižní Ameriky. Díky logistickým neshodám se původně plánovaný závod na Sonoma Raceway “přesunul” na další, možná ne úplně populární okruh v Číně.

Jezdci si kromě dvou tradičních tréninků a následné kvalifikace, užili i 35 minutového testování. To, že Lopez bude i tentokrát patřit mezi nejrychlejší svědčili i výsledky jednotlivých meřených jízd. Lopez se během tréninků a kvalifikací umístil nejhůře druhý. Domácí jezdec si tedy bez větších problémů dojel pro svoji čtvrtou pole-postion sezóny. Jeho týmový kolega, Yvan Muller, jej doplnil v první řadě. Bez většího překvapení se ze třetího místa vydal další člen týmu Citroen, Sebastien Loeb. Norbert Michelisz a Tiago Monteiro uzavírali první pětici na startu první závodu.

: startovní rošt prvního závodu

Samotný závod byl “odmávnut” za téměř čtyřiceti-stupňového horka. Otázka výdrže pneumatik byla tedy ve vzduchu. Černá hmota zvláště trpěla ve třetí, velmi technické části okruhu.

Start se Lopezovi povedl na výbornou. Využil tak zaváhání Yvana Mullera, který mírně zaostal a hned v první zatáčce se před něj dostal Michelitsz. V další zatáčce se Muller dostal trojřad s Loebem a Monteirou - kromě Lopeze se oba Citroeny hned po startu propadly o jedno místo nazpět.

Naopak kdo vydělal nejvíce byl Tiago Monteiro, který se z páté startovní přičky v prvním kole posunul na příčku třetí.

Velké problémy měl Rob Huff, který po průjezdu mimo trať bojoval se špinavými pneumatikami. Ke kontaktu došlo mezi jezdci Kozlovskiym a Valentem, druhý jmenováný následně musel ze závodu odstoupit.

Ke konci první podívané si Lopez vyjel slušný náskok a bez větších problémů si dojel pro své letošní šesté vítězství. Druhý dojel Norbert Michelitsz, který se napřed Lopeze statečně držel, ke konci se však musel ohlížet po třetím Mullerovi. Velký boj o desátou pozici předvedli pánové Thompson a Coronel. Thompson se nakonec do T10 dostal až v poslední zatáčce.

: výsledky prvního závodu

Do druhého závodu se z první řady vydalo duo Huff a Valente. Za nimi Bennani a Chilton - vítěz Lopez se letos, skoro již tradičně, do druhého závodu vydává z 10. místa. Druhý závod bývá, díky převrácenému pořadí na prvních deseti místech, považován za dramatičtější než ten první. Tah, kterého se dopouští i jiné série cestovních vozů nese své ovoce. Přecijenom, díky nadvládě továrního Citroenu, je letošní sezóna poněkud jednotvárná. Bohužel jde o obrázek, který jsme mohli v rámci WTCC vídat i minulé sezóny, kdy kralovaly vozy Chevrolet.

: startovní rošt druhého závodu

Dalších 13 kol se neslo v daleko dravějším duchu, než v prvním závodě. Lopez a spol. zahájili okamžitě stíhací jízdu plnou předjížděcích manévrů.

První kolo přineslo několik důležitých okamžiků. Norbert Michelitsz byl ve třetí zatáčce příliš široký a ztratil tak několik míst. Do trojřad se opět dostal Loeb, Muller a opět Michelitsz. Morbidelli se snažil z dráhy vytlačit Thompsona, který vše naštěstí ustál bež ztráty květinky.

Drama pokračovalo i v dalších kolech. Šlo však o drama zdánlivé. Výkonostní rozdíl mezi Lopezovým Citroenem a zbytkem startovního pole - byl, je a bude více než znatelný.

Ačkoliv si Rob Huff vyjel na prvním místě několikasekundový náskok - Lopez jej přesto během nadělených 13 kol dojel, a předjel. V posledních metrech si své pozice mohli vylepšit i Muller a Loeb. Ovšem Muller nakonec nenašel cestu okolo druhého Huffa a Loeb měl co dělat s pátým Monteirou i sedmým Michelitszem.

Jose Maria Lopez vyhrál oba domácí závody a zařídil si tak první a zároveň jediný letošní double. Jeho bodový náskok se tímto nadále zvětšuje. Druhý Yvan Muller nyní ztrácí 60 bodů.

: výsledky druhého závodu
: průběžné pořadí po osmi odjetých víkendech
: oficiální stránky WTCC

Do konce sezóny zbývá osm závodů, tedy maximální počet 200 bodů. Teoretickou šanci na zisk letošního titulu má už jen pět jezdců.

Další závod se jede 5. října na okruhu ve světoznámém Pekingu.