První zastávka v zemi čínských draků.

Goldenport Park Curcuit (09/12)

Po dlouhé letní přestávce se tento víkend ke slovu pomalu dostává seriál mistrovství světa cestovních vozů, neboli WTCC. Ačkoliv se mohlo zdát, že se od posledního závodu - který se jel v daleké Argentině na začátku srpna - nic neudálo, opak byl a je pravdou.

Tým Lada Sport Lukoil se rozhodl opustit svět WTCC. Nynější Lada Granta se v budoucnosti převtělí v nový model Lada Vesta, který byl v srpnu nově představen na moskevské mezinárodní motorshow. Lukoil by měl v budoucnosti, jakožto hlavního sponzora, vystřídat další ruský gigant - Rosnef.

Další důležitý krok směr rok 2015 a WTCC učinil (na začátku září) Maťo Homola. Na okruhu v Barceloně testoval vůz Chevrolet Cruze s týmem Campos. O několik dní později se k testům pochopitelně přidal i Dušan Borkovič, který před pár dny prohrál spor týkající se vyloučení ze druhého závodu na trati Termas de Rio Hondo. Borkovičův vůz se údajně nevešel do předepsané výšky.

Test si užil i Tom Chilton, který se vypravil na světoznámý okruh Nordschleife. Chilton si v zeleném pekle zakroutil volantem vozu Ford Focus 1.6T a ne s Chevroletem Cruze, který mu náleží v rámci týmu ROAL Motorsport. A test to byl velmi důležitý. Drahocených rad se Chilton dočkal ze stran Roberta Ravaglii, který zde v letech 1989 a 1995 vyhrál slavnou čtyřiadvacetihodinovku.

Tento víkend se tedy ke slovu dostane další bodovaná záležitost. Po menších úpravách závodního kalendáře jsme se nakonec dočkali hned dvou závodů na půdě čínského draka. První zastávka je naplánovaná na okruhu Goldenport Park Curcuit, neboli okruh ležící na severo-východ od středu více jak dvacetimiliónového městečka znavé Peking.

Trať, která v závodním kalendáři tento rok nahradila americkou Sonomu, měří 2.4 km a dle oficiálních údajů čítá 13 zatáček. Okruh v minulosti hostil zejména čínské závodní soutěže, a to dvojstopé i jednostopé. V roce 2011 se zde na konci motoristické sezóny přestavili pánové z řad FIA GT1 World Championship.

Seriál WTCC se do Pekingu podívá vůbec poprvé v historii. Druhá čínská zastávka je naplánovaná na poněkud známějším okruhu v Shanghaii, kde si Lewis Hamilton letos vystřihnul své druhé z prozatimních sedmi vítězství.

Na Pekingský debut si organizátoři přichystali i vyjímku v podobě nedělní kvalifikace. Ta by měla být odstartovaná třicet minut po osmé hodině raní (místního času). První závod je pak naplánován na 14:50 resp. 8:50 našeho času. Druhého startu bychom se mohli dočkat v 15:50CST, tedy v 9:50CET v neděli dopoledne.

Oba závody budou živě vysílány na obrazovkách programu Eurosport.