Konec šampionátu, aneb vítejte opět v Číně.

Shanghai International Curcuit (10/12)

Soutěž WTCC se letos po třetí vrací hned následující víkend na závodní dráhu - konkrétně jde o další čínskou zastávku, tedy návrat na trať Shanghai International Curcuit. Okruh je především znám svojí aktivitou týkající se závodů F1, které se zde v minulosti ukázali celkem v jedenácti různých příležitostech.

Trať byla slavnostně otevřena v roce 2004 a celkem 5451m závodní dráhy nalezneme na severo-západ od dřiadvacetimilionového Šanghaje. Okruh čítá 16 zatáček a série WTCC se zde poprvé představila během sezóny 2011. Tehdy šlo o tzv. druhý Race of China. Ten první byl odmávnut o rok dříve na trati Tianma Curcuit, ležící zruba hodinu směrem na jih od Shanghai International Curcuit.

V minulosti se na SIC radoval Robert Huff, který minulý týden slavil návrat na nejvyšší stupínek. V roce 2012 se kromě Huffa radoval i Alain Menu, který vyhrál druhý závod. Loňská sezóna se nejlépe povedla jezdcům Tiago Monteiro a Tom Chilton - druhý jmenovaný se, se stejně jako Robert Huff, minulý týden usmíval díky prvnímu letošnímu vítězství.

Předchozí zastávka v daleké Číně byla mírně vyjímečná, tedy co se letošní sezóny týče. Vozy Citroen se tento rok poprvé nedokázali vyšplhat na první místo ani v jednom ze závodů. Ačkoliv se jejich výkony mohou popsat jako menší propad, opak byl ve skutečnosti pravdou. Díky výsledkům v dosavadním průběhu sezóny, byla po závodě na trati v Pekingu jistá jedna věc. Letošní titul již nemůže získat nikdo jiný, než někdo z jezdců továrního Citroenu.

: první závod na Shanghai International Curcuit (2013)

Navzdory tomu, že následující dvojzávod je třetí od konce letošní sezóny, jezdci Citroenu mohou nabídnou další předčasné řešení - co se udělení titulu pro rok 2014 týče.

Před závodem na SIC je k dispozici celkem 150 bodů. Tedy maximální počet 25 bodů za vítězství v každém z šesti zbývajících závodů. Jose Maria Lopez, který nyní vede průběžné pořadí s náskokem 66 bodů na druhého Yvana Mullera, se po víkendu v Šanghaji může pochlubit předčasným ziskem letošního titulu.

Pokud si Lopez ze Šanghaje odveze více jak stobodový náskok na druhého Mullera, je rozhodnuto.

Yvan Muller tedy má jasný úkol. Za každou cenu udržet Lopeze za svým zadním nárazníkem. Úkol to však bude nelehký. Patéční trénink totiž vyhrál Jose Maria Lopez a to s rozdílem 0.199 sekundy. Během sobotního dne budou mít jezdci k dispozici další dva tréninky. A na rozdíl od minulé neděle, kvalifikace bude odjeta o den dříve než samotné závody.

: časový harmonogram závodního víkendu v Šanghaji

Pokud by Lopez získal titul již tuto neděli, byla by to špatná zpráva především pro sérii WTCC, která - chtě nechtě - mírně postrádá atraktivitu “konkurenčních” a více lokálních sérií.

Přecijenom, status mistrovství světa a dvanáct víkendu roztříštěných na několika kontinentech je drahý špás. WTCC tedy připomíná půdu pro realizaci továrních týmy, jejichž vidina získání větší porce kupní síly je jasným ukazatelem, kde WTCC závodí a proč WTCC vůbec existuje. Situace, která se však bez vyjímky týká veškerého motorsportu.

: druhý závod na Shanghai International Curcuit (2013)