Novinky

  • 17.04.2024 Good Andretti zprovoznil menší továrnu F1 v Silverstonu

  • 12.04.2024 Bad Zemřel Ted Toleman, zakladatel týmu F1

  • 08.04.2024 Bad Další Albonovo poškozené šasi letí do Silverstonu.

Facebook Instagram

Klíčové oblasti technického vývoje před sezónou 2015…

Klíčové oblasti technického vývoje před sezónou 2015…

… aneb O čem se bude mluvit v Jerezu (1. část)

Už tuto neděli uvidíme na trati v Jerezu nové vozy Formule 1. Pravidla se oproti minulé sezóně velmi nezměnila, ale upravené nosy monopostů rozeznáme už na první pohled a týmy se budou snažit zoptimalizovat i chlazení částí pohonné jednotky. Pod povrchem se budou ukrývat další klíčové změny a odborník Autosportu se rozhodl připravit celý seznam klíčových bojišť sezóny 2015.

1. část

nosy

Již zmíněné nosy změní svůj tvar nejen z estetických důvodů. FIA původně chtěla, aby se špičky nosů všech monopostů už v roce 2014 výrazně přiblížily vozovce, což má zabránit katapultování vozů do vzduchu během vzájemných kolizí a následným vážným nehodám. Díra v novém předpisu však týmy motivovala k vytvoření vysokých nosů s tenkou špičkou směřující k zemi a Lotus dokonce přišel s vidlicovitou a nesouměrnou špičkou. To vše proto, aby se neucpala "díra", kterou proudí vzduch pod nos a dále pod šasi a pomáhá generovat přítlak.

Charlie Whiting doufal, že pomocí nové sady předpisů již definitivně dosáhne to, co chtěla FIA mít již od roku 2014, ale první obrázky nosů Williamsu a Force Indie ukázaly, že aerodynamici se své "finty" zcela nevzdali a výrůstky na nosech zůstaly, i když podstatně kratší. Podle odhadů ale vozy beztak kvůli úpravám přišly až o 60 bodů přítlaku. Oba představené nosy jsou poměrně dlouhé, ale Lotus už loni testoval i velmi krátký nos.

pohonné jednotky

Pohonné jednotky (PJ) byly nepochybně nejdiskutovanějšími částmi loňských vozů. F1 přešla z 2.4 litrových osmiválců s 18 000 otáčkami za minutu a poměrně jednoduchým KERS-em na turbo motory s obsahem 1.6 litru a 15 000 otáčkami a pokročilejšími technologiemi na obnovování kinetické energie z brzd i tepelné energie z výfuků. Nejlépe si s tím poradil Mercedes a jeho tovární tým hlavně díky tomu vyhrál 16 z 19 velkých cen.

Klíčovým se ukázal být nápad inženýrů německé automobilky rozdělit turbo a kompresor umístit do přední části motoru, daleko od horké turbíny. Mezi ně pak ještě dokázali zapojit systém obnovování tepelné energie. Toto řešení snížilo zpoždění turba, snížilo nároky na chlazení (čím pomohlo aerodynamice) a umožnilo Mercedesu umístit převodovku blíže k motoru a zlepšit tak rozložení hmotnosti vozu. Před začátkem testů nechce ani jeden z výrobců prozrazovat podrobnosti o své nové PJ, ale obecně se předpokládá, že se konkurence pokusí napodobit a možná vylepšit řešení Mercedesu.

Ferrari se během zimy podařilo najít nedokonalost v pravidlech a FIA se pod tlakem rozhodla netrvat na homologaci motorů pro sezónu 2015 již 28. února. Ferrari, Renault a Honda místo toho dostanou možnost utrácet svých 32 vývojových žetonů libovolně během sezóny. Mercedes už naznačil, že sezónu začne s loňskými motory a postupně bude testovat jednotlivá vylepšení. Renault chce začít s novými motory, ale pár žetonů si zřejmě odloží na vývoj během sezóny. Ferrari se zatím nevyjádřilo, ale s přípravou vozu i motoru prý mešká. Honda, jako nový dodavatel, nebyla omezena žetony. Po závodě v Austrálii jich však pár dostane.

Pirelli očekává velký nárůst výkonu a časy o 2 až 3 sekundy na kolo rychlejší než v roce 2014. Interním cílem Mercedesu je zvýšit výkon motoru alespoň o 50 koní.

(2. část)