Novinky

  • 17.04.2024 Good Andretti zprovoznil menší továrnu F1 v Silverstonu

  • 12.04.2024 Bad Zemřel Ted Toleman, zakladatel týmu F1

  • 08.04.2024 Bad Další Albonovo poškozené šasi letí do Silverstonu.

Facebook Instagram

Britská verze závodění, tak jak by mělo vypadat

Britská verze závodění, tak jak by mělo vypadat

BTCC se stěhují na Croft Curcuit

Mistrovství britstkých cesťáků BTCC, se po čtyřech odjetých podnicích přesouvá na další historickou trať - Croft Curcuit. Závodiště se nachází necelé dvě hodiny po A1 směr Sunderland. První motory zde za účelem určení prvního muže v cíli zahřměly už ve dvacátých letech minulého století. V červenci roku 1964 však trať dostala svoji konkrétní podobu.

Trať měří 3419m a čítá 17 pootočení volantem. Velmi charakteristická je zadní část dráhy, neboli úsek zvany Jim Clark Esses - velmi rychlá pasáž, který vyústí zatáčkou Sunny a pokračuje zpět do komplexu zakončený ostrou levotočivou vracečkou zpět na hlavní rovinku.

BTCC se na trať Croft Curcuit vrátila v sezóna 1997. Od těch dob se zde odjelo 47 závodů britských cesťáků - celkem 89% z nich vyhrál jezdec, který v BTCC získal i titul.




Letošní ročník BTCC začal jako obvykle na notoricky známé trati Brands Hatch, tedy na její zkrácené verzi tzv. Indy Curcuit. Pořekadlo první vyhrání z kapes vyhání prozatím potvrzuje Rob Collard, který sice v Brands Hatch vyhrál třetí rozjížďku, od těch dob se však postupně propadal až na desáté místo průběžného pořadí.

: závodní kalendář

Naopak Jason Plato (šampión z let 2001 a 2010), který se na Indy Curcuit předvedl nejlépe třetím místem (2.závod nedojel a 3. dokončil na 16. místě), se od těch dob takříkajích otřepal a do své sbírky rekordního počtu vítězství přidal další čtyři zářezy. Jeho výkon se nyní ustálil na čísle 85. Jason se před závodním víkendem v Croftu může rovněž těšit s prvního místa v průběžném pořadí. To si udržuje s tříbodovým náskokem na druhého Gordona Sheddena.

Gordon Shedden (šampión z roku 2012) letos vyhrál dva závody. Na místě třetím je nyní Matt Neal (titul získal v letech 2005, 2006, 2011). Ten na druhého Sheddena ztrací pět bodů.

Během jednoho BTCC víkednu se jezdci za volant svých speciálů posadí hned třikrát. Za vítězství se bere 20 bodů. Za druhé místo v cíli 17, za třetí 15, čtvrté 13 a páté 11 bodů. Po jednobodovém odskoku se pokračuje do 15. místa. Bonusový bod si jezdec může vyjet s vyhranou pole-postion, za nejrychlejší kolo a alespoň jedno kolo v vedení.

Z bodovací politiky je jasné, že situace v šampionátu je více než těsná.

: průběžné pořadí

Startovní rošt prvního závodu rozhodne kvalifikace. Pořadí na startu druhého závodu rozhodnou nejrychlejší kola jezdců v první rozjížďce. Startovní rošt na třetí a závěrečný závod dne, je rozhodnut díky losu. Ten určí, od kterého jezdce v cíli druhého závodu se bude převracet pořadí na start závodu závěrečného. To proto, aby se zamezilo spekulantům a snaživcům o desáté místo v cíli druhého závodu, které dříve zaručovalo pomyslné pole-postion na závěrečný start.

Velkou premiéru si ve voze Audi S3 Saloon týmu AmD Tuning, odkroutí jistý Nicolas Hamilton. Mladší bratr Lewise Hamiltona se v cestovních vozech ukázal již v rámci ETCC a britské odnože Renault Clio Cup.

Závodní víkend bude protkán i jinými sériemi. Chybět nebude ostrovní verze Porsche Carrera Cup, Renault Clio Cup, Michelin Ginetta GT4 či jiné juniorské soutěže.

První závod BTCC začne ve 13:00, druhý 14:40 a závěrečný třetí v 17:00.

foto: pinterest