První závod vyhrál lídr průběžného pořadí

V8 Supercars 06/14

Austrálská soutěž cestovních vozů, V8 Supercars, dnes odstartovala svůj šestý podnik sezóny 2015. Tentokrát šlo o dvojzávod čítající 400 km. Jelo se na polo-městském okruhu Townsville Street Curcuit a jakožto lídr průběžného pořadí se do závodu vydal Mark Winterbottom.

Winterbottomovi se dařilo už během tréninků, když první ze tří naplánovaných jízd vyhrál. Jeho největší soupeři - co se útoku na letošní titul týče - se tentokrát v TOP10 moc neohřáli. Craig Lowndes si nejlépe dojel pro desátý nejrychlejší čas a Fabian Coulthard si ve třetím měřeném tréninku vystříhnul páté místo.

Kvalifikaci na sobotní závod si posléze podmanilo duo týmu Pepsi Max Crew. Tedy Mark Winterbottom a Chaz Mostert - pro Chaze to byla letošní šestá vyhraná pole-postion. Dle jeho předchozích výkonů, se dá předpokládat, že vyhraje pole-postion i na zítřejší závod. Předchozích pět vítězných kvalifikací totiž nasbíral během dvou, samostatných víkendů.

: výsledky kvalifikace

Závod začal - jako vždy - přetlačovanou v první zatáčce. V prvních metrech závodu se Mark Winterbottom musel podvolit svému mladšímu kolegovi, Chazu Mostertovi, který se tak ujal vedení. Za nimi se následně seřadili Scott McLaughlin a David Reynolds. Čekalo se na útok ze stran Craiga Lowndese a Jamieho Whincupa, kteří startovali z 6., resp. 14. pozice.

: výsledky závodu
: průběžné pořadí

Během 10. až 20. kola (z celkových 70 vypsaných) došlo k prvním zastávkám v boxech. Taktika vyznávající dlouhé stinty ve druhé polovině závodu, se tedy potvrdila hned ze začátku. Do vedení se tak dostal Shane Van Giesbergen, který byl po kvalifikaci penalizován odsunem na poslední místo starovního roštu. Jeho tým se provinil ponecháním dvou pneumatik z warm-upu a nasazením dvou čerstvých kol na přední nápravu.

Po uzavření boxového kola se závod dostal do původních kolejí - na první místo se však dostal Mark Winterbottom. Ten během raního závodu strávil ve vedení 54 kol. Po druhém kole boxových zastávek se Mark definitivně usadil na prvním místě a od 39. do 70. kola před sebe nikoho nepustil.

V závěrečných kolech se na něj začal dotírat David Reynolds, na kterého nakonec s 0.271s rozdílem zbyla druhá pozice. Jako třetí dojel Fabian Coulthard. Craig Lowndes se klasifikoval až na 14. místě.

Mark Winterbottom si tak upevňuje svoji pozici lídra průběžného pořadí. Před zítřejším startem se může těšit 176 bodového náskoku - což je rozdíl, který Markovi zabezpečuje vedoucí pozici i po nedělní “dvojstovce”.