Černé puntíky pro neposlušné jezdce F1

Stevardi nešetřili, ale pořadí se nemění.

Dnes nám F1 předvedla strhující drama, ale třeba přiznat, že za ni vděčíme i pár méně sportovním manévrům. Stevardi dohlížející na závod naštěstí stihli vše důležité příslušně ohodnotit již během závodu a tak už dodatečně připisovali pouze trestné body. Připomeňme si, že pokud jezdec během 12 měsíců nasbírá 12 trestných bodů, nebude mu dovoleno zúčastnit se jedné velké ceny.

Začneme Lewisem Hamiltonem a jeho dvěma body za incident s Danielem Ricciardem v první zatáčce prvního kola po stažení safety caru. Hamiltonovi nevyšel průjezd poslední zatáčkou a Ricciardo, hoc poháněn slabším motorem Renault, se na rovince a při brzdění dostal vedle něj, ale byl nekompromisně poslán mimo trať. Při kontaktu si Hamilton poškodil přední křídlo, následně absolvoval trestný průjezd boxovou uličkou a nyní se na jeho licenci jezdce F1 připsaly dva body. Jsou to však jediné trestné body na jeho kontě, tedy jediné udělené během posledních 12 měsíců.

Druhý Daniil Kvjat byl krátce před koncem závodu penalizován 10 sekundami za získání pozice jízdou mimo trať. O druhé místo nepřišel a trápit ho nemusí ani první dva trestné body na jeho účtu.

Další dva černé body se připsaly Pastoru Maldonadovi za způsobení kolize se Sergiem Pérezem, která Mexičana stála několik pozic. Venezuelan není žádný anděl a na svém kontě teď má dohromady už 6 trestních bodů. V závodě museli stevardi neposlušného Maldonada potrestat až třikrát.

"Byli na nás velmi přísní," postěžoval si Maldonado. "Je to úplně jiné než na začátku sezóny, když nás nechávali bojovat mnohem volněji."

A nakonec je tu ještě Max Verstappen, který dnes získal pro sebe i Toro Rosso 12 “dobrých“ bodů za skvělé čtvrté místo, ale stevardi mu k tomu přiložili ještě 3 trestné body za příliš rychlou jízdu během safety car fáze. Mladý Holanďan jich tak má na kontě již 5. Všechny nasbíral během této sezóny, takže by si raději měl začít dávat pozor.