Super Sprint zažil návrat odepsaného krále

V8SC - Sydney Motorsport Park (08/14)

Závodiště Sydney Motorsport Park se stalo dějištěm osmého podniku austrálské série cestovních vozů V8 Supercars. Trať, který byla slavnostně otevřena v roce 1990, se nachází necelých 40 minut od středu nejlidnatějšího města Austrálie.

Na programu byl tzv. Super Sprint víkend, tedy tři závody čítající dohromady 320km, které byly rozděleny do tří rozjížděk. Sobota byla ve znamení dvou 60km závodů.

Jakožto vedoucí muž průběžného pořadí se do posledního závodu - před trojicí vytrvalostních podniků - vydal Mark Winterbottom. Ten si do Sydney na druhého Craiga Lowndese přivezl náskok v podobě 256 bodů - tedy relativně dostatečný rozdíl na to, aby si Mark udržel vedení i po tomto víkendu.

Kvalifikaci na první závod vyhrál Chaz Mostert, který tak letos učinil již po 9. Vedle něj se na start postavil Mark Winterbottom. Druhou řadu pak jistilo duo Jamie Whincup a David Reynolds.

: startovní rošt na první závod

Do závodu nenastoupil James Courtney, kterého během pátečního dne smetl předmět, který byl uveden do pohybu příliš nízkým průletem vrtulníku. Nezvyklost situace byla stvrzena dvěma zlomenými žebry. Místo Jamese Courtneyho se do vozu s číslem 22 tentokrát usadil Jack Perkins.

Závod začal nelítostnou bitvou v první zatáčcce, která je pověstná díky vražedné rychlosti pohybující se mezi 250 až 270km/h. Jezdci si museli dát pozor na nezvykle vyšší opotřebení pneumatik, vzláště na pravé straně svých vozů.

V prvním dějství osmého podniku V8SC na sebe zejména upozornil Nick Percat a Dale Wood, jejichž oťukávaná se volně přenesla do garáží v podobě slovního fotbalu.

Jako první do cíle - celkem bez obtíží - dojel vítěz kvalifikace, Chaz Mostert. Jeho týmový kolega, Mark Winterbottom, jej následoval na druhém místě.

: výsledky prvního závodu
: startovní rošt na druhý závod

Kvalifikaci na druhý závod vyhrál opět Chaz Mosert. Oproti prvnímu závodu se však mírně zapomněl na startu. Ještě v první zatáčce se přes něj převalil Jamie Whincup a Fabian Coulthard. Oba pánové byli více než při chuti - svá poslední vítězství si zapsali před několika měsící na začátku sezóny.

Mimo trať se tentokrát dostal Rick Kelly a Jason Bright.

Fabian Coulthard se po celou délku závodu vozil nalepený na zadním nárazníku vedoucího Jamieho Whincupu. Ten byl dokonce několikrát varován, že nedodržuje traťové limity.

Limity nedodržoval ani Shane van Gisbergem který na pátém místě vytvořil za sebou jedoucí vláček jezdců, ve kterém se schovával i Mark Winterbottom a Craig Lowndes.

Závod nakonec vyhrál Jamie Whincup, pro kterého to byla důležitá vzpruha v sezóně, ve které jej každý odepsal.

Fabian Coulthard si střihnul druhé místo, což pro něj bylo nejlepší umístění od vítězství z Adelaide.