Deštivý závod naznačil nové želízko v ohni

V8SC - Sydney Motorsport Park (08/14)

Osmý podnik sezóny 2015 pokračoval nedělním “vytrvalostním” závodem na 200km. Víkend ve znamení mota Super Sprint nejlépe zahájili pánové Jamie Whincup a Chaz Moster, kteří vyhráli sobotní rozjíždky na 16 kol.

Nedělní show se jako vždy nesla ve znamení několika zastávek v boxech. Ke slovu se opět dostalo pravidlo povinného natankování 140L paliva. Kromě návštěv u mechaniků se do popředí tentokrát dostalo i samotné počasí, které si na trať Sydney Motorsport Park připravilo děšťové kapky.

Kvalifikaci si tentokrát podmanil Scott McLaughlin, pro kterého druhá pole-position roku znamenala i jakýsi reparát za tu první. Závod v Townsville, který Scott rovněž ostartoval z prvního místa, se tomuto teprve 22. letému jezdci vůbec nepovedl - klasifikován byl až na 25. místě.

: výsledky kvalifikace

V první řadách se kromě Scotta McLaughlina ukázali i David Reynolds, Chaz Mostert a Shane van Giesbergen. Vedoucí muž průběžného pořadí (Mark Winterbottom) se do závodu vydal z 12. místa.

Závod začal velkou bitvou v první zatáčce. David Reynolds hned postartu dosti značně poškádlil Scotta McLaughlina. Ten si vedení nakonec udržel. První kolo však skončilo výjezdem “sejftykáru”. David Wall a Rick Kelly se nevlezli do jedné ze zatáček - druhý jmenovaný skončil závod s vylomeným kolem.

První zpomalení se zároveň neslo i ve znamení prvních pit-stopů.

Díky rozdílné taktice - v množství natankovaného paliva - se na první místo dostal Chaz Mostert. Druhý restartoval David Reynolds, třetí Ashley Walsh a pátý Jack Perkins.

Slibovaný déšť se na závodiště přijel podívat po 25. kole. Tou dobou se však několik posádek rozhodlo přezout - na slicky. Nastala situace, kdy bylo potřeba opět přezout. Navíc se do hry přidalo opětovné vyjetí zaváděcího vozu. Příčinou byl karambol Andreho Heimgartena a Dala Wooda.

Do boxů se vydaly všechny vozy a nastal tzv. doble-stacking. Tedy přetlačovaná v boxech, kdy se o jedno týmové boxové stání prali dva týmové vozy.

Po restartu se vedení velice statečně opět ujal Chaz Mostert. Jason Bright se osamocen vozil na místě druhém. O třetí místo se strhla bitva hned několika vozů. Hlavní protagonisté: Fabian Coulthard, Scott McLaughlin a David Reynolds. Po několika ťukancích se ve stejném pořadí jezdci prohnali i dalším kolem.

Vedoucí muž průběžného pořadí, Mark Winterbottom, se toho času trápil až ve druhé desítce.

Ke konci závodu se s děštivým počasím nejlépe vypořádal Fabian Coulthard, který se v závěrečných kolech prokličkoval až na druhé místo. Nádhernou bitvou vyvrcholil souboj o třetí místo. Mezi Shanem van Gisbergenem a Jasonem Brightem - dokonce došlo ke karambolu.

: výsledky závodu
: průběžné pořadí
: kalendář závodů

Z toho se však oba pánové otřepali a na pořadí se již nic nezměnilo.

Chaz Mostert si dojel pro své 5. vítězství roku. Pro Fabiana Coultharda druhé místo znamenalo devátý stupeň vítězů. Jason Bright - Coulthardův týmový kolega - se díky třetímu místu dostal na “bednu” po více jak roce.

Další závod je na programu na trati v Melbourne, 13. září. Jde o první ze tří vytrvalostních závodů toho roku.