F-Renault: Deletraz mistrem, Záruba desátý

Lousi Deletraz si v Hockenheimu zajistil titul mistra Formule Renault NEC 2.0.

Lousi Deletraz si hat-trickem v Hockenheimu zajistil titul mistra Formule Renault NEC 2.0 V případě syna bývalého jezdce formule 1 Jeana Denise Deletraze přísloví "zdědil talent po tátovi" asi úplně nesedí. Mladší z obou Franko-Švýcarů nejpozději minulý víkend v Hockenheimu potvrdil, že mu příroda nadělila ještě více, než tátovi a naprosto přesvědčivým způsobem si vybojoval titul severoevropského mistra dvoulitrové formule Renault.

K finálovým třem závodům přicestoval 18letý Deletraz coby vedoucí tabulky. Měl již šest triumfů v kapse a relativně velký bodový náskok na týmového kolegu, krajana Kevina Joerga. Jezdec stáje Josef Kaufmann Racing ale nejel najisto. Naopak. Na trati Grand Prix Německa se mu podařilo něco, co letos nedokázal nikdo jiný: částečně za skutečně těžkých podmínek (déšť) vyhrál všechny tři závody víkendu a to vždy z pole-position! Během sezony se tedy prosadil devětkrát z 21 možných závodů, což jej opravňuje hledět směrem vyšších cílů.

"Pro příští sezonu to bude pravděpodobně formule Renault 3,5. Myslím, že se bude i bez tovární podpory jednat o velmi hodnotný šampionát," plánuje otec Deletraz sezonu 2017. Druhé místo, daleko za novým mistrem, obsadil nadějný Kevin Joerg. Dokázal se prosadit dvakrát, většinou ovšem dojížděl za Deletrazem jako "první z poražených". O zbývající vítězství se rozdělili Japonec Ukyo Sasahara (po svém vzoru Katayamovi nenese jen křestní jméno, ale startuje i v přilbě se stejným pomalováním) a Belgičan Max Defourny, kteří vyhráli po dvou závodech. Jednou dokázal zvítězit další Belgičan, Dries Vanthoor.

Jediným českým jezdcem, který se zúčastnil celého šampionátu, byl Josef Záruba. Pilot týmu Adriana Vallese skončil celkově na desáté pozici a svůj nejlepší závod si schoval právě na Hockenheimring, kde dojel jednou šestý. Celková tabulka mistrovství Formula Renault NEC 2.0:

1. Louis Deletraz, Josef Kaufmann Racing 378 b.

2. Kevin Joerg, Josef Kaufmann Racing 305 b.