Nejtěsnější rozdíl v historii! Pole position má Hinchcliffe

100th Indianapolis 500 – Kvalifikace, Pole Day

Bude to James Hinchcliffe, kdo za týden odstartuje do stého ročníku závodu 500 mil Indianapolis z prvního místa. Kanadský závodník startující za tým Schmidt Peterson Motorsports byl nejrychlejší v obou dnech kvalifikace. Poté, co si připsal nejrychlejší čas v sobotu, dokázal všechny soupeře porazit také v neděli. Jeho výkonu se nejblíže přiblížil Josef Newgarden, ale Hinchcliffe byl o čtyři setiny vteřiny rychlejší.

Kvalifikace na stý ročník tak přinesla vůbec nejtěsnější rozestup mezi prvním a druhým pilotem. V první řadě se představí také Ryan Hunter-Reay.

Jeho stájoví kolegové se kvalifikovali hned za ním. Ze čtvrtého místa odstartuje Townsend Bell, z pátého pak Carlos Muňoz. Až na šesté příčce najdeme nejrychlejšího z pilotů týmu Penske Willa Powera. Ten měl ve finálové devítce dva stájové kolegy, ale Pagenaud a Castroneves obsadili osmou a devátou příčku. Před ně se vešel ještě Rus Aleshin.

Skvělou formu týmu Sama Schmidta potvrdil Španěl Servia, který si z jezdců, kteří bojovali nejlépe o 10. příčku, vedl nejlépe a kvalifikoval se do čtvrté řady společně s nejlepším nováčkem Alexanderem Rossim a Takumou Satóem. Rossi byl, stejně jako v sobotu, nejrychlejším v krátkém tréninku, který kvalifikaci předcházel.

Až ze třináctého místa odstartuje nejlepší z pilotů týmu Chipa Ganassiho, loňský šampion IndyCar a také loňský vítěz kvalifikace Scott Dixon. Loňský vítěz závodu Juan Pablo Montoya bude svůj triumf obhajovat ze sedmnácté příčky.

Kvalifikace se vůbec nepovedla Grahamu Rahalovi, který v posledních závodech ukazoval výtečnou formu. Do závodu odstartuje až z 26. místa. O příčku lépe se kvalifikovala jediná žena na startovním roštu, Pippa Mann.

Veterán Alex Tagliani svojí kvalifikační jízdu nedokončil. Na výjezdu ze čtvrté zatáčky ztratil kontrolu nad vozem, sice se vyhnul kontaktu s vnější zdí, ale jeho dallara ve smyku narazila nosem do zdi oddělující trať od pit lane. Tagliani je naštěstí v pořádku.

Příznačně to byl právě on, kdo naposledy získal v Indianapolisu pole position pro tým Sama Schmidta a také pro Hondu. Bylo to v roce 2011, když závod v Indianapolisu slavil sto let od prvního ročníku. Teď se Schmidtova stáj během dalšího historicky jedinečného ročníku raduje znovu. A poprvé od návratu Chevroletu do IndyCar se jej Hondě podařilo v kvalifikaci na Indy500 porazit. Hinchcliffe je taktéž prvním pilotem, který letos získal pole position a nezávodí za tým Penske. Perfektní šňůra kvalifikačních výsledků se nejslavnější americké stáji přetrhla poprvé v Indianapolisu i vloni, když na piloty Rogera Penskeho vyzrál v kvalifikaci Dixon.

„Přijel jsem sem tenhle měsíc a doufal jsem, že budeme mít nějaký nový příběh, o kterém bychom mohli hovořit potom, co se stalo vloni, a myslím, že jsme ho napsali,“ řekl Hinchcliffe po kvalifikaci. „Nemůžu tomu ověřit. Opravdu jsem ztratil slova, a jak všichni víte, to je u mě velmi vzácné,“ dodal.

„Vůz Arrow lectronic přímo letěl. Bylo to akorát na hraně. (Hlavní inženýr) Allen McDonald a všichni moji mechanici udělali tak skvělou práci, všichni ve Schmidt Peterson Motorsports. Sam Schmidt a Ric Peterson mě posadili do vozu a dali mi auto, které to dokáže. Všechny tři vozy Schmidt Peterson se kvalifikovali v první desítce, to je neskutečné!“ radoval se čerstvý vítěz kvalifikace.

Závod začíná v neděli v pravé poledne místního času (18:00 SELČ). Startu ale předchází tradiční ceremoniál jehož velkou část vám přinese také kanál Nova Sport 2, případně videoslužba Voyo, kde přenos začíná už v 17:20.