Rosberg vyhrál dramatickou kvalifikaci na VC Maďarska!

Velká cena Maďarska - kvalifikace

Vítejte na Formule.cz a při sledování kvalifikace na Velkou cenu Maďarska! Ještě včera večer, po prvních dvou trénincích, to vypadalo tak, že v boji o pole position můžeme opět počítat pouze s Lewisem Hamiltonem a Nicem Rosbergem. Nejrychlejší kolo dnešního posledního tréninku sice také patří Nicu Rosbergovi, ale Max Verstappen byl pouze o 0,002 sekundy pomalejší, což nám dává naději, že Mercedes bude muset čelit útoku Red Bullu. Je veřejným tajemstvím, že motor Mercedesu je v kvalifikačním režimu podstatně výkonnější než konkurence, ale to na klikatém Hungaroringu není tak velká výhoda, jako na rychlejších tratích s dlouhými rovinkami. Do boje o místa v první řadě by rádi promluvili i jezdci Ferrari, červeným vozům ale, zdá se, chybí rychlost. V posledním tréninku předvedli dobrá kola i jezdci Williamsu a McLarenu a překvapil Renault, který ze dna tabulky nečekaně skočil na hranici první desítky.

Na vnější straně čtvrté a jedenácté zatáčky bude počínání jezdců sledovat novinka. Úkolem nainstalovaných senzorů je sledovat, zda jezdci nezneužívají výjezdovou zónu k širším průjezdům zatáček a udržení vyšší rychlosti. Pokud zaznamenají jezdce více než 20 centimetrů za okrajem trati, automaticky mu bude vymazán dosažený čas.

5 minut před plánovaným začátkem kvalifikace na okruhu hustě prší a je jisté, že kvalifikace bude odložena minimálně o 10 minut. Pravděpodobně nás ale čeká ještě minimálně jedno odložení. O to zajímavější by mohla být kvalifikace. V okolí Budapešti jsou hlášeny pouze lokální dešťové přeháňky, takže je dobrá šance, že déšť ustane, jakmile se mraky přesunou jinam.

Kvalifikace byla, v souladu s očekáváním, odložena o dalších 10 minut, ale mezitím přestalo pršet.

Kvalifikace začne ve 14:20! Jezdci využijí pneumatiky na mokrou trať označené modrým pruhem.

V první ze tří částí kvalifikace muselo vypadnout 6 jezdců. Ještě před rozsvícením zeleného světla se v boxové uličce vytvořil dlouhý vláček z jezdců, kteří nechtěli riskovat, že propásnou nejideálnější podmínky. Na některých místech trati nadále poprchávalo, ale do pěti minut se mohl nad okruh dostat další dešťový mrak.

Nejlepší pozici si před měřeným kolem vybojoval Felipe Massa. Před sebou neměl nikoho a mohl se soustředit na jízdu. Při množství vody na trati byla každá zatáčka nebezpečná a mohla kolo ukončit, Massa se snažil vyhýbat obrubníkům a hlavně zůstat na trati. Výsledkem bylo mnohem pomalejší kolo, než předvedli za ním jedoucí Sergio Pérez a Nico Hülkenberg. Jakmile první jezdci dokončili měřené kolo, opět se silněji rozpršelo a Hamilton své kolo vzdal kvůli zdržení jedním z vozů Toro Rosso. Q1 byla přerušena červenou vlajkou 13 minut a 8 sekund před vypršením limitu. Nejpomalejší časy měli na kontě Ericsson, Räikkönen, Wehrlein, Rosberg a Hamilton. Haryanto bez měřeného kola. Začalo se další čekání.

Vozy se na trať vrátily ve 14:40 a předpověď tentokrát tvrdila, že déšť se už nevrátí. Na konci boxové uličky byl první Verstappen následovaný Hamiltonem a Rosbergem. Na trať nespěchali pouze jezdci Force Indie a Jenson Button. Verstappen překonal Pérezův čas, ale Ricciardo byl ještě o půl sekundy rychlejší. Jezdci Mercedesu se přesunuli jen na sedmé a deváté místo. Bohužel, Marcus Ericsson nezvládl svůj vůz a zabořil ho do bariéry z pneumatik. Jezdci se nic nestalo, ale traťoví maršálové potřebovali mobilní jeřáb a čas na opravu bariéry. Nad tratí opět zavlály červené vlajky. Na nepostupové pozice se dostali Gutiérrez, Kvjat, Sainz, Ericsson, Wehrlein a Haryanto.

Po opětovném restartu Q1 byl prvním chybujícím Hamilton, udělal si výlet skrz štěrkový kačírek i trávník. Druhou chybu udělal Felipe Massa. Chtěl zariskovat na pneumatikách do přechodného počasí (zelený pruh), ale místo dosažení rychlého času zničil přední část monopostu a způsobil další přerušení Q1. Při usychající trati bylo jisté, že jeho jméno bude mezi nepostupujícími. Do konce Q1 zbývalo 5 minut a 20 sekund. Dost na další rychlé kolo.

Všichni jezdci s nepoškozenými vozy se vrátili na trať na zelených pneumatikách, pouze Magnussen na modrých. První v rychlém kole byl Nasr následován Hamiltonem a jen pár vteřin za ním jel Vettel. Podmínky na trati jezdcům dovolovaly zlepšovat své časy o několik sekund, ale pouze do chvíle havárie Ria Haryanta. Do konce Q1 zůstávala pouze minuta a 18 sekund, což znamenalo její ukončení.

Pohled do tabulky prozradil, že vypadávají Jolyon Palmer, Felipe Massa, Kevin Magnussen, Marcus Ericsson, Pascal Wehrlein a Rio Haryanto.

Do Q2 se startovalo na zelených pneumatikách, ale místy se na trati už objevovala i suchá místa. Opět muselo vypadnout 6 jezdců. První čas patřil Vettelovi, Bottas byl o sekundu pomalejší, ale Sainz o 7 setin rychlejší! Jezdci Mercedesu předvedli, že přítlak jim rozhodně nechybí a vrchol tabulky obsadili s náskokem 1.5 sekundy na třetího Grosjeana, což ale platilo, jen dokud se do cíle nedostal Ricciardo. Jezdec Red Bullu vystřídal Hamiltona na vrcholu tabulky a jeho týmový kolega obsadil čtvrté místo. Jezdci však pokračovali v jízdě a využívali ubývající množství vody na trati.

Williams přes Massovo vypadnutí pokračoval v riskování a jako první poslal svého jezdce na trať na slickách. Valtteri Bottas dostal super-měkké pneumatiky a s přehledem obsadil vrchol zatáčky. Zbytek pole rychle následoval jeho příklad. 4 minuty před koncem Q2 byli na nepostupových místech Kvjat, Vettel, Alonso, Pérez, Gutiérrez a Nasr, ale pořadí se rychle měnilo. K postupu každý potřeboval dobré kolo na červených pneumatikách.

Bojovalo se až do posledních sekund a minutu před vypršením limitu byl na vrcholu tabulky Alonso. Ricciardo své kolo pokazil výjezdem mimo trať a ocitl se na posledním místě, ale měl čas ještě na jeden pokus. Alonso se svým posledním pokusem vrátil na vrchol tabulky, sesadit ho dokázali pouze Vettel, Rosberg a Ricciardo. Hamilton nakonec postoupil z desátého místa. Räikkönen tolik štěstí neměl a zůstal mezi nepostupujícími.

V Q2 vypadli: Romain Grosjean, Daniil Kvjat, Sergio Pérez, Kimi Räikkönen, Esteban Gutiérrez a Felipe Nasr.

Do boje o 10 nejlepších míst nastoupili Hamilton, Rosberg, Ricciardo, Verstappen, Vettel, Alonso, Button, Hülkenberg, Bottas a Sainz.

Po první vlně pokusů patřila pole position Hamiltonovi, Rosberga překonal o 4 desetiny sekundy. Ricciardo i přes zaváhání ve výjezdu z poslední zatáčky obsadil třetí příčku a Verstappen čtvrtou. Následovali Sainz a Hülkenberg, McLaren na již téměř suché trati přišel o velkou část konkurenceschopnosti.

Rosberg se svým druhým pokusem přiblížil Hamiltonovi na méně než 0.1 sekundy a zlepšili se i Ricciardo s Verstappen. Holanďan týmu oznámil problém s převodovkou. Vettel musel na konci měřeného kola krotit monopost podobně jako Ricciardo, stačilo to na průběžné páté místo.

Všech 10 jezdců se vrátilo na trať těsně před vypršením limitu. Hamilton divákům opět předváděl výborné kolo, ale doplatil na Alonsa, který dostal smyk těsně před ním a přerušil jeho kolo! Rosberg se dostal do velmi složité situace, musel předjíždět jezdce, kteří své kolo vzdali kvůli žluté vlajce. Přesto získal pole position! Štěstěna se opět Hamiltonovi otočila zády a nechá ho odstartovat z druhého místa. Druhá řada bude patřit jezdcům Red Bullu, třetí Vettelovi a Sainzovi, čtvrtá McLarenu.