Méně známé rekordy a zvláštnosti v F1

Nezáviděníhodný hattrick a nejhorší jezdec v cíli

Oficiální web F1 během dlouhého letního volna sepsal pár neobvyklých rekordů a nejzajímavějších náhod z historie i současnosti F1.

(ne)nesdílené úspěchy - Tři nejúspěšnější aktivní jezdci, Sebastian Vettel, Lewis Hamilton a Fernando Alonso, proti sobě závodili ve 167 závodech a dohromady získali 226 pódiových umístění. Proto je těžké uvěřit, že se na jednom pódiu dosud setkali jen třikrát - ve VC USA 2012 a o rok později v Kanadě a v Belgii.

nejhorší hattrick - Po Velké ceně Německa 1977 svítily ve výsledkových tabulkách vedle jména Hans Heyer značky DNQ, DNF i DSQ, takže německý jezdec se na domácí velkou cenu nekvalifikoval, nedojel do cíle a nakonec z ní byl vyloučen. Stalo se to tak, že jezdec v pomalém voze a s minimem zkušeností s jízdou v monopostech se neúspěšně pokusil kvalifikovat do závodu F1 na Hockenheimu a pak byl v pozici prvního náhradníka, ale nenašel se nikdo, kdo by účast v závodě zrušil. Byly to divoké časy a Heyer se potají propašoval na trať, jenže kvůli poruše převodovky ze závodu odstoupil ještě dříve, než z něj byl vyloučen.

tři jezdci na pole position - Sezóna 1997 se nesla ve znamení souboje jezdců Williamsu a Ferrari a poslední velkou cenu si všichni pamatují díky manévru Michaela Schumachera na Jacquesa Villeneuva. Kvůli tomu se trochu pozapomnělo na výjimečnou událost z kvalifikace, v níž oba kandidáti na titul i Heinz-Harald Frentzen zajeli na tisícinu sekundy stejný čas - 1:21.072s. Do závodu odstartovali v pořadí, v jakém tento čas dosáhli, proto se na pole position postavil Villeneuve.

nešetrná jízda - Když má dnes jezdec ve vedení závodu náskok více než 10 sekund, obyčejně pro jistotu zvolní tempo a šetří svůj vůz i pneumatiky, aby maximalizoval svou šanci dostat se až do cíle. V roce 1966 předvedl Jim Clark pravý opak. Na mokré trati Spa-Francorchamps, která byla tehdy dlouhá 14.120 km, dojel do cíle o 4 minuty a 54 sekund dříve, než druhý Bruce McLaren. Všichni ostatní od něj dostali alespoň jedno kolo, i když je třeba dodat, že cílovou vlajku vidělo pouze 6 jezdců.

tři je kouzlo - Někteří řeknou, že Sebastian Vettel neumí předjíždět, jiní, že je vynikající ve kvalifikacích. Čísla říkají pouze to, že vyhrál 42 velkých cen, ale ani jednu z horšího než třetího místa na startu.

pole position není všechno - Teo Fabi navždy zůstane součástí historie F1 jako vítěz tří kvalifikací, ale ve vedení závodu nestrávil ani jediné kolo. Jednou měl prostě jen pomalý start, jednou ho během prvního kola zradil motor a jednou musel kvůli problému před startem závodu nakonec odstartovat z posledního místa.

jaký otec, taký syn - Graham Hill a Damon Hill jsou v kronikách F1 zapsáni jako jediní z otců a synů v F1, kterým se podařilo získat mistrovské tituly. Také oba závodili za tým Brabham a oba dokončili svůj poslední závod v jeho barvách na 11. místě.

začátek a konec - Michael Schumacher vyhrál první závod Jensona Buttona v F1 a Button vyhrál poslední Schumacherův závod, Alan Jones vyhrál první závod Alaina Prosta a Prost poslední Jonesův závod, Prost vyhrál i první závod Ayrtona Senny, Senna vyhrál poslední Prostův závod. Seznam mohou rozšířit Kimi Räikkönen s Lewisem Hamiltonem i Fernando Alonso s Nicem Rosbergem.

24. v cíli - Nejvíce jezdců, až 34, odstartovalo do VC Německa 1953. Rekord v počtu vozů v cíli ale drží VC Evropy 2011, kterou dokončilo 24 z 24 vozů. Narain Karthikeyan je proto historicky nejhůř umístěným jezdcem v cíli závodu F1.

efektivní zkratka - když v roce 1993 během závodu na okruhu Donington Park přijel Ayrton Senna do boxové uličky a mechanici McLarenu nebyli připraveni, jednoduše opět zatlačil na plynový pedál a dosáhl čas na kolo, kterému se nikdo jiný ani nepřiblížil. Tehdy samozřejmě ještě nebyla rychlost v boxové uličce omezená a Senna v podstatě využil zkratku.

mladým patří svět - Po VC Švýcarska 1950 byl věkový průměr na stupních vítězů 46 let a 9 měsíců. Po VC Německa 2016 byl průměr, s velkým přispěním Maxe Verstappena, 25 let a 10 měsíců.

oddělení rivalové - Ještě jednou zpět do roku 1997. Jacques Villeneuve a Michael Schumacher během souboje o titul mistra světě nasbírali dohromady 16 umístění na stupních vítězů, ale podle historických tabulek se na nich ani jednou nesetkali.