Pagenaud si suverénním způsobem dojel pro titul

Go Pro Grand Prix of Sonoma – Průběh a výsledky závodu

Šampionem IndyCar Series se v roce 2016 stal Francouz Simon Pagenaud. V závěrečném závodě si suverénně dojel pro mistrovskou korunku a připsal si páté letošní vítězství. O titulu bylo rozhodnuto už v 36. kole, kdy Power kvůli technickým problémům zastavil na trati a musel být odtažen do boxů. V závodě sice pokračoval, ale se ztrátou osmi kol.

Power dobře odstartoval a v prvních zatáčkách se dostal před Montoyu na třetí místo. Oproti předchozím ročníkům se jezdci vyvarovali kontaktům v první zatáčce. Problémy přišly až v té sedmé, kde kolidovali Aleshin a Kanaan. První jmenovaný se sice propadl na předposlední místo, ale mohl okamžitě pokračovat. Kanaan musel čekat na traťové maršály, aby jeho vozu znovu nastartovali motor. Ti to ale stihli předtím, než se přiblížilo závodní pole a musely být vyvěšeny žluté vlajky.

Zatímco loni přinesla Sonoma napínavý závod, který přinesl spoustu soubojů a rozhodnutí o titulu až v posledním kole, letošní závod toho divákům zdaleka tolik nenabídl. Power se po prvních pit stopech okolo 15. kola dostal za svého soupeře v boji o titulu Pagenauda. Castroneves naopak musel odrážet ještě útok Montoyi.

Pak ale přišlo předčasné rozhodnutí bitvy o titul. Power náhle prudce zpomalil, když se jeho vozu zasekla převodovka. A to před sedmou zatáčkou. Power tak měl před sebou celou půlku okruhu. Tu absolvoval doslova hlemýždím tempem a nakonec na trati dokonce zastavil. Traťoví maršálové jej museli do boxů dotáhnout na laně. Na trať vyjel zpomalovací vůz.

Jako by to byla zakletá pasáž závodu. V první zatáčce odstavil vůz také Spencer Pigot a v boxech z vozu vystoupil Conor Daly, kterého vyřadila závada na výfukovém potrubí. Scott Dixon zase musel v boxech dokonce měnit přilbu.

Restart přišel v 42. kole. Pagenaud hned začal ujíždět Castronevesovi, kterému teď šlo o mnohem více, než jeho stájovému kolegovi. Castroneves totiž stále čekal na první letošní vítězství a navíc bojoval s Dixonem a Newgardenem, respektive kvůli Dixonovým problémům už jen s Newgardenem, o třetí místo v šampionátu. Na Francouze ale neměl.

Power se vrátil ve 44. kole se ztrátou osmi kol. Na trati vydržel až do konce závodu. Na třetí místo se probojoval Graham Rahal, čtvrtý jezdil Montoya. Castroneves se v 51. kole pokusil o alternativní strategii a zamířil do boxů. O celých 10 kol dříve než Pagenaud. Bohužel to nebylo šťastné rozhodnutí.

Castroneves se sice probíjel dopředu a když zastavil Pagenaud, dostal se na 8 kol do vedení, v 70. kole ale musel znovu do boxů, vrátil se na 8. místě za Andrettim, což mu nestačilo na 3. místo v pořadí šampionátu. S Andrettim si ale Brazilec dokázal rychle porazit. Jeho postup se ale zasekl právě za Newgardenem. Do konce závodu na něj nedokázal najít recept. I tak skončil s dvoubodovým náskokem za svými stájovými kolegy.

Tým Penske tak oslavil 50. narozeniny fenomenálním způsobem. Pagenaud coby devátý pilot získal pro Penskeho dohromady 14. titul. Will Power, který úvodní závod sezóny zmeškal kvůli nemoci, skončil na druhém místě. Castroneves dokončil sezónu na třetím místě. Montoya si díky stupňům vítězů v závěrečném závodě polepšil o šest příček na osmou pozici.

Z šestnácti závodů letošní sezóny vyhráli piloti Penskeho stáje 10 (Pagenaud 5, Power 4, Montoya 1) a získali 11 pole position (Pagenaud 7, Castroneves 2, Power 2).

Naopak vůbec se letošní sezóna nepovedla nejlepší stáji posledních let, týmu Chipa Ganassiho. Dixon se v posledním závodě propadl o tři příčky na 6. místo šampionátu. Před nejlepším Ganassiho pilotem skončili piloti menších stájí, Josef Newgarden (Ed Carpenter Racing) a Graham Rahal (Rahal Letterman Lanigan Racing). Dixon vyhrál dva závody a v dalších dvou stál na stupních vítězů. Kanaan přidal další dvě pódiová umístění. Brazilský veterán už čeká na vítězství od finálového závodu předloňské sezóny!

Nejlepším nováčkem letošní sezóny se stal Alexander Rossi, který si připsal také překvapivé vítězství v jubilejní sté pětistovce v Indianapolisu. A není žádným tajemstvím, že mladík, který do IndyCar přišel z Formule 1, velmi zajímá Rogera Penskeho.

Fanoušky IndyCar teď čeká nekonečných 175 dní, než vozy znovu vyjedou na závodní trať. Příští sezóna začne 12. března 2017 v ulicích floridského St. Petersburgu.