Nejrychlejší kolo pátečních tréninků zajel Hamilton

Velká cena Malajsie - 2. trénink

Vítejte na Formule.cz a při sledování druhého tréninku na Velkou cenu Malajsie! Sepang je nejstarší z moderních okruhů postavených mimo Evropu speciálně kvůli F1 a jako většinu z nich, i tuhle trať navrhl německý architekt Hermann Tilke. Sepang Formuli 1 poprvé přivítal již v roce 1999, kdy vyhrál Eddie Irvine ve voze Ferrari. Maranellská stáj je nejúspěšnějším týmem VC Malajsie, její jezdci během 17 let získali 7 vítězných pohárů. Ten nejnovější patří Sebastianu Vettelovi, vítězi loňské velké ceny a zároveň nejúspěšnějšímu jezdci. Německý závodník vyhrál inv letech 2010, 2011 a 2013, tehdy ještě v barvách týmu Red Bull. Z jezdců Mercedesu má vítězství na kontě pouze Lewis Hamilton, který se doprostřed stupňů vítězů postavil v roce 2014. Nico Rosberg ještě na tomto okruhu nevyhrál.

Trénink začne v 8:00 našeho času a skončí přibližně v 9:30, což je pro jezdce příležitost nastavovat vozy a testovat rychlost a výdrž pneumatik v podmínkách, jaké by měli mít během kvalifikace i závodu. Kvalifikace totiž odstartuje v 11:00 a závod v 9:00, kdy je v Malajsii obvykle horké odpoledne a vyšší by měla být nejen teplota vzduchu, ale i teplota povrchu trati.

Jako první se na trati objevili Fernando Alonso, Romain Grosjean a Esteban Gutiérrez. Alonso byl z této trojice nejrychlejší. Španěl byl rychlý i v prvním tréninku, obsadil místo hned za jezdci Mercedesu a Ferrari. Kamera pak sledovala Jolyona Palmera a jeho jízdu na oranžových pneumatikách, které byly z hlediska času na jedno kolo samozřejmě nevýhodou a britský jezdec nezvládl brzdění do poslední zatáčky důležité kvůli výjezdu na hlavní rovinku. Po 10 minutách přebral vrchol tabulky Sebastian Vettel, po pár minutách ho nahradil Nico Rosberg. Díky novému asfaltu byly vozy o celé sekundy rychlejší než loni a předloni.

Nad Vettela se pak dostali i Ricciardo a Verstappen, přičemž všichni tři svá kola zajeli na bílých pneumatikách. Hamiltonovi se na oranžových podařilo překonat všechny kromě Rosberga. Pod tuto skupinku se zařadili jezdci týmu Force India a až pod ně Alonso s Buttonem. Kimi Räikkönen začal velmi pomalým tempem a držel se na dně tabulky. Po 20 minutách chyběla rychlá kola Kevinu Magnussenovi čekajícímu na opravu svého vozu po požáru na začátku prvního tréninku a Felipe Massovi, který odjel pouze instalační kolo.

Problémy u Toro Rosso a McLarenu. Alonso vystoupil z vozu a sundal si přilbu, co nikdy není dobré znamení. Carlos Sainz svůj tým nepotěšil sdělením: "Nepochybně jsme převařili. Přetáčivost, obrovská přetáčivost. Trať se dost změnila, rád bych změnu (nastavení)."

Z jezdců v nejrychlejších vozech si jako první nechal obout žluté pneumatiky Vettel, což ho dostalo 35 setin před Hamiltonův čas na oranžových pneumatikách, což pro Ferrari není velmi pozitivní zpráva. Vettel byl navíc se svým kolem "poměrně spokojený". Rosberg ho svým prvním kolem na žlutých překonal o více než 4 desetiny a byl rychlejší v každém ze tří sektorů okruhu.

Spousta jezdců se na konci první půlhodiny tréninku rozhodla udělat rychlé kolo na žlutých pneumatikách a pořadí nejrychlejších časů se promíchalo. Hamilton vylepšil všechny tři sektorové časy a Rosberga překonal o 2 desetiny sekundy. Vettel zůstal na místě nejlepšího ze zbytku světa, pod něj se seřadili Verstappen, Pérez, Alonso, Ricciardo a Hülkenberg. Räikkönen oznámil, že s jeho vozem něco není v pořádku. Ještě před polovinou tréninku se na trať dostali Felipe Massa i Kevin Magnussen.

Magnussenovo první kolo nedopadlo podle jeho představ. Rozšířil seznam jezdců, kteří nedokázali přesně trefit brzdný bod na konci dlouhé rovinky končící vlásenkou, za kterou už následuje hlavní rovinka. Příliš vysoká rychlost Magnussena vynesla až do místa, kde se od trati odděluje nájezd do boxové uličky. Magnussen se dokázal vrátil na trať, ale pak se rozhodl, že lepší přece jen bude projet boxovou uličkou, což ale znamenalo zašpinit si pneumatiky na trávníku. Sepang šel při renovaci okruhu opačnou cestou jako většina okruhů, některé ze svých asfaltových výjezdových zón nahradil štěrkovými.

Kimi Räikkönen se na trať vrátil 35 minut před koncem tréninku a po prvním rychlém kole na žlutých pneumatikách se ze dna tabulky nejlepších časů vyhoupl na čtvrtou příčku. "Levá přední odchází," informoval Pérez svého traťového inženýra po 11 kolech na žluté sadě. Jensonu Buttonovi se v jeho nejrychlejším kole dostal do cesty pomalý a ne ideálně uhýbající Magnussen, ale jezdec McLarenu přesto postoupil na desátou příčku.

Mercedes během simulace závodu myslí na každý detail. Rosbergovi před výměnou žlutých pneumatik za bílé oznámil, že dostal pětisekundovou penalizaci, kterou si odpyká během výměny. Možná prevence proti opakování Hockenheimringu, kde Rosberg po vytlačení Verstappena mimo trať ztratil místo pěti sekund až osm.

Po ukončení tréninku měly oba vozy v první desítce týmy Mercedes, Ferrari, Red Bull, Force India a McLaren. Nejrychlejší kolo zajel Lewis Hamilton, ale Nico Rosberg byl pouze o dvě desetiny sekundy pomalejší.