Novinky

  • 17.04.2024 Good Andretti zprovoznil menší továrnu F1 v Silverstonu

  • 12.04.2024 Bad Zemřel Ted Toleman, zakladatel týmu F1

  • 08.04.2024 Bad Další Albonovo poškozené šasi letí do Silverstonu.

Facebook Instagram

První ovál a první noční závod: IndyCar míří do Phoenixu

První ovál a první noční závod: IndyCar míří do Phoenixu

Phoenix Grand Prix – Před závodem

Piloti IndyCar Series za sebou mají už tři závody, v noci na neděli je ovšem čeká zcela jiná disciplína, první oválový závod letošní sezóny. Šampionát IndyCar o víkendu přivítá mílový ovál Phoenix International Raceway, kam se série vloni vrátila po desetileté přestávce.

Ovál u města Avondale v Arizoně byl otevřený v roce 1964. Právě to, aby se okruh stal centrem pro americké formule na západě USA, bylo něčím, s čímž projektanti od počátku pracovali. Ostatně, když byl v roce 1964 zařazen do kalendáře, na západ od řeky Mississippi se jelo jen na dvou drahách. Tou první byl tradiční závod do vrchu v Pikes Peak v Coloradu a druhou ovál s nezpevněným povrchem California State Fairgrounds v Sacramentu.

V kalendáři šampionátu USAC nahradil starý prašný ovál Arizona State Fairgrounds ve Phoenixu. Moderní okruh, který kromě oválu disponoval také silničním okruhem a tratí pro závody dragsterů, si fanoušci i jezdci rychle oblíbili.

Ve Phoenixu se až do roku 1987 závodilo dvakrát za sezónu, v jejím samém úvodu na přelomu března a dubna, a pak také v jejím závěru na přelomu října a listopadu. Prvním vítězem ve Phoenixu se stal A.J. Foyt ve své naprosto dominantní sezóně, kdy z 13 závodů třikrát nedojel a v ostatních deseti závodech, včetně Indy500, slavil vítězství.

V roce 1996 vsadili majitelé oválu na Indy Racing League. Své rozhodnutí vysvětlovali tím, že chtěli být na stejné straně jako Indianapolis Motor Speedway. Návštěvnost ale postupně upadala a v roce 2005 IndyCar oznámila, že ve Phoenixu nebude pokračovat.

Naštěstí se podařilo závod vloni obnovit. Pomohlo i to, že trať v roce 2011 prošla výraznými úpravami. Kvalifikaci vyhrál Hélio Castroneves. Po startu ale přišel ve 39. kole ve vedení kvůli klesajícímu tlaku v pneumatice. Vedení převzal Juan Pablo Montoya a postihlo jej to samé! Závod nakonec vyhrál Scott Dixon.

Na startovním roštu tentokrát nebude chybět JR Hildebrand, který musel vynechat kvůli zranění ruky minulý závod v Alabamě. Tým Eda Carpentera má tak oproti závodu na Barber Motorsports Parku úplně jinou sestavu. Pigota v druhém voze nahradil Ed Carpenter.

Phoenix International Raceway
Délka okruhu:  1 míle (1,60934 km) / 4 zatáčky
Délka závodu: 250 kol (250 mil)
První závod: 1964
Loňský vítěz: Scott Dixon (Chip Ganassi Racing)
Loňské pole position: Hélio Castroneves (Team Penske) – 0:38.2604
Rekord okruhu: Hélio Castroneves (Team Penske) – 0:19.0997 v roce 2016

Časový harmonogram (SELČ)
Sobota 29. 4.
1:00 – 3:00 – 1. trénink
5:00 – 6:00 – 2. trénink
Neděle 30. 4.
3:15 – Začátek přímého přenosu na Nova Sport 2