Do čela se vrací Ferrari

VC Belgie – 3. trénink.

Ferrari v generálce na kvalifikaci ukázalo všem soupeřům záda. Třetí trénink vyhrál Kimi Räikkönen (1:43,916) před svým stájovým kolegou Sebastianem Vettelem.

Po celý trénink na okruhu nepršelo, ale z ranního deště byl asfalt na některých místech ještě vlhký. Z tohoto důvodu byla trať vedením závodu prohlášena za mokrou. Někteří jezdci proto na svá úvodní kola vyjeli na přechodných pneumatikách, ale poté se jezdilo už jen na pneumatikách do sucha. Fernandu Alonsovi se opět objevil problém s DRS, ale jeho mechanici ho během několika minut vyřešili a mohl tak absolvovat trénink bez omezení.

První měřené kolo zajel po čtvrthodině Daniil Kvjat (1:48,498) už na superměkkých pneumatikách. Velmi rychle byl ale překonán oběma jezdci Mercedesu. Lewis Hamilton byl o více než sekundu rychlejší než jeho týmový kolega a s časem 1:45,480 se dostal na první místo průběžného pořadí.

Na trať se vydal také Felipe Massa v opraveném voze, který včera rozbil při své nehodě v prvním tréninku. Spíše než na přípravu pro kvalifikaci se zaměřil na dohnání ztraceného času ze včerejších tréninků a absolvoval delší úsek bez snahy zajet rychlé kolo.

Jezdci Ferrari se nehodlali smířit s mercedesy na prvních dvou místech. Nejprve Hamiltona překonal Räikkönen (1:45.422) a posléze i Vettel, který na svého týmového kolegu ztratil pouhých 36 tisícin sekundy. Jezdci Red Bullu ztráceli na prvního Räikkönena kolem půl sekundy, ale podařilo se jim dostat před Valtteriho Bottase. Po 35 minutách odstavil Kvjat svůj vůz u krajnice na rovince Kemmel. Při odklízení jeho monopostu traťovými maršály dokonce z motorového prostoru vyšlehly plameny, které však hasiči velmi rychle uhasili.

Pak špička přezula na nejměkčí ultrasofty a začalo se hodně zrychlovat. Nejprve se na první místo dostal Max Verstappen následovaný Danielem Ricciardem. Vzápětí však byli překonáni trojicí Räikkönen, Vettel a Hamilton. Pořadí v čele se až do konce už neměnilo a tak se Räikkönen časem 1:43.916 stal vítězem třetího tréninku. V závěrečných minutách si téměř všichni jezdci ještě vyzkoušeli jízdu na nejměkčích fialových pneumatikách a pořadí za šesticí nejrychlejších se velmi rychle měnilo. Nejlepší ze zbytku pole byl Jolyon Palmer.