Newgarden vystrčil lokty a vyhrál další závod

Bomarito Automotive Group 500 - výsledky závodu.

Josef Newgarden vyhrál letos čtvrtý závod Verizon IndyCar Series a rázně nakročil k titulu šampiona. O svém vítězství rozhodl v závěrečném stintu, kdy se tvrdým manévrem protáhl před stájového kolegu Pagenauda, který dojel na třetím místě. Scott Dixon nakonec urval druhé místo a zůstal díky tomu v závěsu za Newgardenem v pořadí šampionátu. Hélio Castroneves dojel čtvrtý. Páté místo po skvělém výkonu získal Conor Daly. Vítěz kvalifikace Will Power havaroval hned v úvodu závodu, což jej prakticky vyřadilo z boje o titul.

Během startu se opakovaly problémy, které měli už piloti při doprovodném závodě série Indy Lights. Firestone kvůli novému povrchu přivezl na okruh tvrdou směs, pilotům se ale nedařilo pneumatiky zahřát. A tak ještě v zaváděcím kole ztratil kontrolu nad autem Kanaan, který o zeď poškodil zadní křídlo a po opravě pokračoval se ztrátou tří kol.

Když konečně zavlály zelené vlajky, dostal se Newgarden okamžitě před Powera, ten se dostal do turbulentního proudu vzduchu, ztratil kontrolu nad autem a narazil do zdi. Za ním se srazili Sató a Carpenter, který navíc přeskákal přes Powerovo auto. Nikomu se naštěstí nic nestalo.

Při dalším startu už jezdci měli pneumatiky zahřáté dostatečně a před zřejmě nejlepší návštěvou na oválu mimo 500 mil Indianapolis se konečně mohlo závodit. Castroneves to zkoušel na Newgardena, ale mladý Američan vedení udržel.

První dva stinty patřily Newgardenovi, byť během prvního kola pit stopů se na krátko dostal do vedení navrátilec Sebastien Bourdais, pro kterého to byl první závod od květnové nehody v Indianapolisu. Ve 102. kole zřejmě selhalo zavěšení na voze JR Hildebranda a účet týmu Eda Carpentera zatíží další drahá oprava, protože Hildebrand skončil ve zdi.

Castroneves na výjezdu z boxů porazil Newgardena a ujal se vedení. Ale byly to právě pit stopy, které Brazilce, který si v čele budoval slušný náskok, nakonec o vedení připravily. Při dalších pit stopech pod zelenou vlajkou mu zhasl motor a Castroneves se vrátil na 4. místě. Sám na sebe byl po závodě pořádně naštvaný. Na trati se mu už ztrátu dohnat nepodařilo.

Kdo na trati dokázal ztrátu z boxů dohnat, byl naopak Newgarden. Poslední pit stopy totiž přišly poté, co se o zeď otřel Ryan Hunter-Reay. Pagenaud využil toho, že měl první boxové stání a z pit lane vyrazil před Newgardenem. Ten se ale nechtěl nechat o čtvrté letošní vítězství připravit.

V 218. kole tak na cílové rovince po vnitřku před Pagenauda proklouzl. Oba vozy se lehce dotkly a Francouz se dostal na vnějšek dráhy, díky čemuž se před něj protáhl ještě Scott Dixon. S počínání svého stájového kolegy byl Pagenaud mírně řečeno nenadšen.

„Pokud jde o ten manévr. Nenapadá mě nic hezkého, co bych k tomu řekl, takže nebudu říkat nic. Je to zklamání,“ řekl po závodě Pagenaud. Trval na tom, že kdyby byl na jeho místě jiný pilot, skončili by oba dva ve zdi.

V závěru závodu ještě tlačil na Dixona, recept na něj ale nenašel. Stejně tak skvěle jedoucí Conor Daly nenašel recept na Castronevese, byť páté místo je pro pilota týmu A.J. Foyta velký úspěch. Ostatně i druhý z pilotů Foytovi stáje, Carlos Muňoz, si vedl skvěle, a nakonec skončil na deváté příčce. Hned za ním dojel navrátilec Bourdais. Jedenáctá příčka patřila Sebastian Saavedrovi, pro nějž zřejmě sezóna závodem v St. Louis skončila. V posledních dvou závodech totiž vůz číslo 7 převezme čtyřiadvacetiletý Brit Jack Harvey, který letos debutoval v Indianapolisu s týmem Michaela Shanka. V letech 2014 a 2015 startoval za stáj Sama Schmidta v Indy Lights a v obou sezónách skončil druhý.

Piloti IndyCar si teď ale po dvou závodech na oválech rozhodně neoddychnou, protože hned následující víkend je čeká legendární okruh ve Watkins Glen. Newgarden na něj pojede s neskutečnou formou. Z posledních čtyř závodů tři vyhrál a jednou dojel druhý! Šampionát vede o 31 bodů před Dixonem. Castroneves ztrácí 42 bodů, Pagenaud ještě o jeden více. Šance Willa Powera, kterému se v posledních týdnech také dařilo, výrazně poklesly. Na Newgardena už ztrácí 83 bodů. V Sonomě se jede o dvojnásobné body, takže bez bonusů za pole position, vedení závodu a vedení největšího počtu kol v závodě je ve hře ještě 150 bodů.