Alonso obrátil svou pozornost na LMP2

Příští rok bude mít ve F1 tři velké soupeře

Fernando Alonso se minulý víkend v Bahrajnu poprvé svezl ve voze Toyoty kategorie LMP1 a tento víkend bude v emirátu Abú Zabí naposledy závodit v letošním voze McLarenu. Mezitím si ještě stihl odskočit do rodného Španělska, kde na okruhu Aragón testoval vůz kategorie LMP2.

Cílem dvojnásobného šampiona je účast a následně i vítězství v závodě 24 hodin Le Mans. Jízda ve sportovních vozech je důležitou přípravou, protože jako chlapec postoupil z motokár přes juniorské série monopostů přímo do F1 a se sportovními vozy nemá zkušenosti. Včera ve Španělsku jezdil ve voze Ligier JS P217 kategorie LMP2, se kterým by v Le Mans asi nevyhrál, ale v lednu v něm nastoupí do svého prvního vytrvalostního závodu. Tím bude Daytona 24h, jež se těší velké popularitě hlavně na americké straně Atlantiku.

Kromě soukromých testů se pravděpodobně zúčastní i Roar Before 24, společného testu na Daytona International Speedway, který se koná 5. až 7. ledna. Samotný závod se pojede 27. až 28. ledna. Toyota mezitím potvrdila, že zůstává ve vytrvalostním mistrovství světa i v kategorii LMP1, avšak o jezdecké sestavě zatím mluvit nechce.

Alonso ale při každé příležitosti tvrdí, že i příští rok bude mít prioritu F1 a získání třetího mistrovského titulu, prvního po více než deseti letech. S výborným šasi McLarenu a dobrým motorem od Renaultu se mu to prý může podařit. Neostýchal se ani jmenovat a seřadit nejsilnější soupeře, se kterými bude bojovat o titul, pokud budou mít podobně rychlé vozy.

"Řekněme, že nejvýš bych dal sebe," odpověděl Alonso na otázku Sky Sports. "Věříme, že příští rok bude rokem návratu mezi špičku. Pak bych zařadil Lewise jako úřadujícího šampiona a dále Maxe a Daniela. Na další příčce by byli zbylí tři (jezdci špičkových týmů, tedy Kimi Räikkönen, Valtteri Bottas a Sebastian Vettel)."

Zařadil by Hamiltona i mezi nejlepší jezdce historie F1?

"Myslím si, že je jedním z nejlepších. Samozřejmě, vždyť získal čtyři tituly. Je pravda, že poslední tři sezony byly mistrovstvím světa Mercedesu, byl v dominantním voze, takže to měl o něco snažší. Ale považuji ho za jednoho z nejlepších, protože když ještě jezdil za McLaren, který už zažíval těžké časy, tak nadále předváděl skvělé výkony a nepřestal vyhrávat závody, ačkoli ty vozy na to papírově neměly. Jeho úspěchy jsou zasloužené, protože ze svých vozů vždycky získal maximum."