Další rekord pro Hertu – je nejmladší vítěz kvalifikace

REV Group Grand Prix – kvalifikace

Herta potvrdil, že mu silniční okruhy nesmírně sedí a poté, co se v Texasu ve svém teprve třetím závodě v IndyCar stal nejmladším vítězem v jeho historii, překonal na Road Americe další rekord. Ve věku 19 let a 83 dní se stal nejmladším držitelem pole position. Z historických tabulek tak vymazal Rahala, který držel tento rekord od závodu v St. Petersburgu v roce 2009, kdy získal pole position ve věku 20 let a 90 dní.

Herta se do první řady postaví vedle Rossiho. Ten za ním zaostal o necelých 18 setin. Druhá řada bude patřit vozům týmu Penske, postaví se do ní Power a Newgarden. Třetí si pak rozdělí piloti stáje Rahal Letterman Lanigan Racing Rahal a Sató.

Už v úvodní části kvalifikace skončil Hunter-Reay, který byl v pátek nejrychlejší v 1. tréninku i ve warm upu. Skončil také Ferrucci, jemuž na výjezdu z boxů vypověděl službu vůz. Z první skupiny postoupili Herta, Sató, Pigot, Bourdais, Dixon a Rahal.

Z druhé skupiny šli do semifinále Rossi, Power, Newgarden, Jones, Hinchcliffe a Andretti. Překvapivě tak už v první části kvalifikace skončil vítěz obou závodů v Indianapolisu Pagenaud.

Už v závěru první kvalifikační skupiny bylo zjevné, že Dixon má problémy. Vůz na trati prudce zpomalil, obhájce titulu jej sice dostal do boxů, tam z něj ale stoupal kouř. Týmu se problém nepodařilo odstranit a Novozélanďan v prostřední části vůbec na trať nevyjel.

Finiš prostřední části kvalifikace byl o souboji obou pilotů Bobbyho Rahala s Bourdaisem a Andrettim, kteří v jednu chvíli klepali na dveře postupové šestky, nakonec jim ale místa v rozstřelu o pole position zůstala zapovězená. Ne však Newgardenovi, který posledním pokusem zajel čas, který mu postup do finálové trojky umožňoval. Kromě dvojice pilotů týmu Rahal Letterman Lanigan Racing se o první příčky na roštu utkal s Powerem, Rossim a Hertou.

Zatímco Rossi byl v závěrečném rozstřelu jedním z prvních na dráze, Herta vyčkával v boxech s plánem odjet jedno perfektní kolo. To nakonec na pole position nestačilo. Mladý Američan ale stihnul protnout cílovou pásku ještě před vypršením limitu a měl v nádrži dost paliva, aby 6,5kilometrový okruh zvládl ještě jednou v plném tempu obkroužit. Jeho druhý pokus byl o téměř dvě desetiny lepší než Rossiho čas. Ten se už zlepšit nedokázal. Stejně tak nikdo ze soupeřů neměl na to, aby do boje o kvalifikační vítězství promluvil.