Pérez naplnil domácí fanoušky před kvalifikací nadějí, Ocon s Norrisem budou startovat z chvostu

Velká cena Mexico City - 3. trénink

V sobotu od 11:00 místního času dostali jezdci a týmy poslední šanci k tomu, aby potrénovali před kvalifikací na Velkou cenu Mexico City. Na programu byl totiž třetí volný trénink. Vzduch měl krátce před začátkem 17 stupňů, asfalt 35 stupňů.

Páteční jízdy dopadly nejlépe pro Red Bull. V prvním tréninku byl sice nejrychlejší s časem 1:38,341 Bottas, ve druhém ho ale překonal s kolem v hodnotě 1:17,301 Verstappen. Pro Hamiltona skončily páteční tréninky třetím, respektive druhým místem a na konci dne nebyl ohledně šancí svého týmu ve zbytku víkendu příliš optimistický.

Zatímco o jezdcích Red Bullu a Mercedesu se dalo před sobotou mluvit jako o hlavních kandidátech na zisk pole position, u tří jezdců naopak bylo jasné, že z prvního místa do nedělního závodu určitě nevyrazí. Byli jimi Cunoda, Stroll a Russell. Zatímco Cunoda se Strollem věděli, že budou kvůli nasazení nových dílů pohonné jednotky startovat z chvostu, Russell si s sebou do sobotních jízd nesl penalizaci pěti míst za výměnu převodovky, se kterou měl v pátečních trénincích problémy.

A těsně před začátkem třetího tréninku se seznam penalizovaných jezdců rozrostl ze tří jmen na čtyři. McLaren totiž oznámil, že Norris nasadil kompletně novou pohonnou jednotku a stejně jako Stroll s Cunodou bude v neděli vyrážet z chvostu startovního pole.

Krátce před začátkem třetího tréninku bylo oznámeno, že Lando Norris odstartuje v neděli kvůli nasazení nové pohonné jednotky z chvostu pole. Foto: McLaren

Zatímco v prvních dvou trénincích jsme mohli bezprostředně po začátku vidět v akci většinu monopostů, ve třetím na trať jezdci nechvátali a ještě tři minuty po začátku tréninku vládlo na dráze ticho. Zejména u Hamiltona nenasvědčovalo nic tomu, že by měl v dohledné době vyjet. Brit byl totiž teprve na cestě do garáže.

Klid na závodní dráze skončil zhruba po šesti minutách. Na trať totiž vyjel Cunoda. Japonec nazul nejměkčí směs pneumatik. Japonec si stěžoval na kluzkou trať v místech, kde při jízdách doprovodných sérií došlo k úniku oleje. Po deseti minutách zajel Cunoda první měřené kolo. Mělo hodnotu 1:20,922.

Prvním vozem na trati byl zhruba až po šesti minutách Juki Cunoda. Foto: AlphaTauri

To už ale pilot AlphaTauri nebyl na trati sám. Svá první kola si totiž připisovali také Stroll s Russellem. Zatímco Stroll vyjel na středních pneumatikách, Russell nazul měkkou směs. Pobyt kanadského závodníka na dráze ale netrval dlouho a po dvou kolech zajel zpět k mechanikům.

Russellovo první zajeté kolo mělo hodnotu 1:23,771. Za Cunodou tedy zaostával o téměř tři sekundy. V podání pilota Williamsu ale nešlo o reprezentativní čas. Na trať se mezitím vrátil Stroll, opět na střední směsi pneumatik. Ve svém voze už v boxech seděl i Kanaďanův týmový kolega Vettel a zdálo se, že brzy vyrazí na dráhu i on. Cunoda zrychlil na 1:19,744. Na trati už byl i Norris.

Po dvaceti minutách se nacházel na první příčce stále Cunoda. Druhý byl Norris a třetí Russell. Ostatní piloti zatím na kontě žádný čas neměli. Stroll po dalších dvou kolech na střední směsi zajel zpátky do boxů. Aktivita na trati ale narůstala. Z garáže totiž mezitím vyjeli i Räikkönen, Sainz, Leclerc, Ocon, Alonso, Schumacher, Mazepin, Giovinazzi a Hamilton.

Räikkönen krátce po výjezdu na dráhu překonal Cunodu a dostal se na první místo. Pilota Alfy Romeo zase zakrátko pokořil Norris. Na trať se mezitím vydali i Bottas s Vettelem a čekalo se už jen na pětici Ricciardo, Latifi, Gasly, Pérez a Verstappen.

Po třiceti minutách už mělo na kontě alespoň jedno kolo celé startovní pole. Vedl Leclerc. Druhá pozice patřila Ricciardovi a třetí Bottasovi. Pérez se nacházel na čtvrté příčce a Hamilton na páté. Verstappen si připisoval své první kilometry dne a jako jediný ještě neměl na kontě zajetý čas. V první zatáčce jsme viděli tři výlety mimo trať. Nejprve nedobrzdil Norris, poté Hamilton a pak Alonso.

Max Verstappen na závodní dráhu nepospíchal. Foto: Red Bull

Verstappen hned na první pokus zajel čas 1:17,537 a dostal se na první příčku. Polepšil si i jeho týmový kolega Pérez, který byl druhý. Leclerc se propadl na třetí pozici. Bottasovi patřila šestá příčka a Hamilton, který se nacházel v boxech, byl až sedmý. To ale dlouho neplatilo. Bottas totiž zajel čas 1:17,708 a zařadil se na druhé místo za Verstappena. Za Nizozemcem zaostával o 171 tisícin sekundy. Pilot Red Bullu si ale zanedlouho polepšil a navýšil svůj náskok před Bottasem na 491 tisícin.

Hamilton se konečně vydal zpět na trať a zhruba třináct minut před koncem se posunul na třetí příčku za Verstappena a Bottase. Leclerc se na výjezdu ze třetí zatáčky roztočil. Současně se rozrostl seznam penalizovaných jezdců. Alpine totiž oznámil, že Ocon nastoupí do kvalifikace a závodu s kompletně novou pohonnou jednotkou. Po Cunodovi, Strollovi a Norrisovi se tak stal dalším jezdcem, který bude muset v neděli startovat z chvostu.

Také Esteban Ocon vyrazí do závodu z chvostu. Foto: Alpine

Pérez zrychlil a povyskočil na druhé místo. Mexičan zajel pouze o 55 tisícin sekundy pomalejší kolo než jeho týmový kolega Verstappen. Pět minut před koncem se Bottas, který tou dobou stál v garáži, propadl o další pozici. Třetí příčku mu totiž sebral jeho týmový kolega Hamilton. O pár chvil později navíc dosáhl dalšího zlepšení Pérez. Tentokrát už dokázal sesadit z prvního místa svého týmového kolegu Verstappena. Jeho výkon ocenili domácí fandové hlasitým potleskem.

Ve zbývajících minutách už se pořadí neměnilo. Vítězem třetího tréninku se tedy stal Pérez o 193 tisícin před Verstappenem. Mercedes i ve třetím tréninku skončil s velkou ztrátou na Red Bull. Zatímco třetí Hamilton zaostal za Pérezem o 651 tisícin sekundy, Bottas byl pomalejší o 684 tisícin.