Divoký závod plný defektů vyhrál Rosberg

Velká cena Velké Británie - závod

Nico Rosberg přivezl sobě a Mercedesu druhé vítězství v letošní sezóně, když vyhrál Velkou cenu Velké Británie, která byla výrazným způsobem poznamenána problémy s pneumatikami. Stupně vítězů doplnili loňský vítěz Mark Webber z Red Bullu a Fernando Alonso z Ferrari. Vedoucí muž průběžného pořadí Sebastian Vettel po technickém problému cíl neviděl.

Vítěz kvalifikace Lewis Hamilton si po startu pohlídal vedení a pomalu začal svým soupeřům ujíždět. V sedmém kole jej však na rovince Wellington postihl defekt pneumatiky, kvůli kterému musel zajet ke svým mechanikům.

Vedení se ujal Vettel. Ani trojnásobný mistr světa však nezůstal na čele až do konce závodu, když kvůli technickému problému na svém red bullu musel 10 kol před cílem odstavit svůj vůz na cílové rovince.

Do vedení se tak dostal Rosberg, který však musel odrážet útoky ze strany Vettelova týmového kolega Webbera. Australan se přitom v prvním kole závodu propadl až na patnáctou pozici.

Alonso se mezitím také probojoval na třetí příčku, když spolu s Hamiltonem předjel Kimiho Räikkönena.

Krátce po Hamiltonovi se do problémů s pneumatikou dostal také Felipe Massa z Ferrari, který dostal defekt levé zadní pneumatiky na výjezdu z nové sekce Aréna.

Brazilec se po startu z 11. pozice propracoval na čtvrtou pozici a útočil na Adriana Sutila, když na výjezdu ze zatáčky Loop dostal smyk poté, co přišel o pneumatiku.

I za třetím defektem stála pravá zadní pneumatika, tentokrát se do problémů dostal Jean-Eric Vergne z Toro Rosso. Kousků pneumatik bylo v té chvíli na trati podle vedení závodu už příliš a jezdci proto strávili sedm kol za safety carem, zatímco traťoví komisaři vyčistili trať.

Po restartu si Vettel udržel za svými zády Rosberga před třetím Sutilem, který se svým druhým pit stopem vyčkal, což se mu nakonec vymstilo. Předjeli jej totiž Räikkönen, Alonso i Webber.

Po problémech v úvodu závodu pokračovala Webberova spanilá jízda. Ke konci závodu si Australan poradil také s Romainem Grosjeanem a Alonsem.

Deset kol před cílem však pro Red Bull přišla pohroma, když Vettelův vůz v nájezdu na cílovou rovinku ztratil výkon a trojnásobný mistr světa musel z vedoucí pozice odstoupit.

Na trať se vydal podruhé safety car, na což velmi rychle zareagoval Rosberg, který zajel potřetí do boxů pro nové pneumatiky a na trať se stihl vrátit na první pozici před Räikkönenem. K mechanikům zamířili také Webber s Alonsem, kteří se propadli na pátou, respektive osmou příčku. Na třetí a čtvrté místo se tak posunuli Sutil a Daniel Ricciardo.

Webber si nechal nasadit úplně nové pneumatiky, díky kterým mohl rychle předjet jak Ricciarda, tak Sutila a nakonec také Räikkönenem.

V nájezdu do posledního kola byl Webber sekundu za vedoucím Rosbergem, který nakonec dokázal udržet vedení a o sedm desetin sekundy si připsat svůj druhý letošní triumf.

Alonso, který byl stejně jako Webber na čerstvé sadě pneumatik, skončil třetí. Španěl měl přitom na mále, když se musel vyhnout těsně před sebou jedoucímu Sergiu Pérezovi z McLarenu, kterému na rovince Hangar rovněž explodovala pneumatika.

Těsně pod stupní vítězů skončil Hamilton, který měl nakročeno k tomu, aby dostal britské fanoušky do ještě větší eufórie. Britští jezdci totiž vyhráli jak oba závody GP2, tak první závod GP3. Po hlavním podniku víkendu však britská hymna na počest vítěze nehrála.

Za pátým Räikkönenem dojel Massa. Úspěšný víkend má za sebou domácí stáj Force India, když sedmý skončil Sutil a Paul di Resta po startu z posledního místa dojel devátý.

Čtyři body za osmé místo si odváží Ricciardo z Toro Rosso. Bodovanou desítku pak uzavírá Nico Hülkenberg.

Těsně za body skončili na 11. a 12. pozici jezdci Williamsu Pastor Maldonado a Valtteri Bottas, kteří tak ani v jubilejní 600. velké ceně týmu nepřivezli Williamsu první letošní body.

Třináctý byl klasifikován domácí Jenson Button na mclarenu, který ještě do posledních kol bojoval o bodovaná umístění.

I přes nedokončený závod zůstává v čele průběžného hodnocení Vettel. Alonso však snížil ztrátu na 21 bodů, třetí Räikkönen je o dalších 13 bodů zpět.

V Poháru konstruktérů je ve vedení Red Bull, Mercedes se však posunul před Ferrari na druhou pozici.