Zapletal si přivezl z Jordánska druhé místo

Kolocová ovládla blízkovýchodní pohár

Zhruba měsíc po skončení Rallye Dakar mohli čeští fanoušci dálkových rallye opět držet palce našim závodníkům. Od 18. do 19. února se totiž uskutečnila soutěž Baja Jordánsko. Ta byla rozdělena do tří etap. Zatímco první dvě se uskutečnily v pátek na území Měsíčního údolí, závěrečná třetí byla na programu v sobotu na území Vádí Araba. Celkem na účastníky čekalo přes 400 ostrých kilometrů. Zatímco v rámci světového poháru FIA nastoupil s vozem Ford F150 Evo Miroslav Zapletal, do blízkovýchodního poháru FIA nasadila dva lehké prototypy Can-Am stáj Buggyra. S nimi závodily sestry Aliyyah a Yasmeen Kolocovy.

A jordánský podnik skončil pro české barvy umístěním na celkových stupních vítězů. Postaral se o ně Miroslav Zapletal. Dvacátý čtvrtý muž letošního ročníku Rallye Dakar se během soutěže vyvaroval vážnějším potížím a umístil se na druhé příčce. Jeho jediným přemožitelem byl Sálih Saíf s lehkým prototypem Can-Am. Celková stupně vítězů doplnil Mšari al-Tefiri  z Kuvajtu. Všichni tři držitelé celkového pódia se současně mohli radovat z vítězství ve své kategorii. Zatímco Saíf byl nejlepší v T3, Zapletal v T1.1 a Al-Tefiri v T4.

Celkovým vítězem Baja Jordánsko se stal Sálih Saíf. Foto: Jordan Motorsport

"Byly to moc pěkné závody. V páteční etapě bylo všechno. Kamenité cesty, kousek dun, rychlé pasáže, takže parádní. Navigačně to bylo pekelně těžké a trochu jsme se trápili. V sobotu ráno začalo pršet, takže to bylo celkem zábavné. Když v poušti prší, tak je to zajímavé. Díky tomu jsme se ale mohli dobře orientovat podle vozů, které startovaly před námi, takže to bylo navigačně zjednodušené," uvedl Zapletal v cíli.

Spokojený byl i Zapletalův navigátor Marek Sýkora: "V první etapě to nebylo jednoduché. Startovali jsme vepředu a bylo to trochu komplikované. S nějakou ztrátou jsme ale došli do cíle. V sobotu jsme startovali pátí a trochu jsme si polepšili. Dostali jsme se na celkové druhé místo, takže si myslím, že za nás celkem dobré," shrnul Slovák své dojmy.

Kromě Zapletala ale mohla mít důvod k radosti i Aliyyah Kolocová. Dcera dvojnásobného mistra Evropy v závodech tahačů a současně majitele stáje Buggyra Martina Koloce totiž skončila na celkovém pátém místě a navíc zvítězila v klasifikaci blízkovýchodního poháru. Mezi všemi lehkými prototypy pak skončila druhá. Jediné vážnější komplikaci čelila během prvního dne, kdy ji postihl defekt pneumatiky.

"Jsem pochopitelně spokojená, vyhrávat je hezké. Pracovala jsem se skvělým navigátorem, který má na mém výsledku velký podíl. Druhý, hodně rychlý den, jsem si opravdu užila," řekla sedmnáctiletá závodnice, která stejně jako její sestra závodila pod vlajkou Spojených arabských emirátů.

Spolujezdec Aliyyah Kolocové Sebastien Delaunay měl pro svou parťačku pochvalná slova: "Z pozice navigátora na plný úvazek můžu říct, že Aliyyah jezdí prakticky bez chyb, výborně zvládla především kamenitou pasáž. Jsem velmi spokojený," prohlásil Francouz.

Aliyyah Kolocová a její spolujezdec Sebastien Delaunay triumfovali v hodnocení poháru Blízkého východu. Foto: Buggyra Racing

Vystoupení Yasmeen Kolocové již bylo komplikovanější. Sužovaly ji totiž technické problémy, kvůli kterým nedokončila první etapu a dostala tak téměř hodinovou časovou penalizaci. Smůla ji neopustila ani v sobotu, kdy ji zdržela voda v elektroinstalaci. Za pozdní příjezd do cíle navíc obdržela dvouhodinovou penalizaci. Další trest 45 minut přišel za minutí tří průjezdních bodů. Zatímco celkově obsadila 19. příčku, mezi lehkými prototypy z toho bylo 9. místo a v hodnocení blízkovýchodního poháru skončila na 4. pozici.

Ideálně nedopadla Baja Jordánsko ani pro Jazída al-Rajhího, který na letošní Rallye Dakar skončil třetí mezi automobily. Saudskoarabský závodník sice dokázal vyhrát druhou a třetí etapu, v té první ale došlo na jeho Toyotě Hilux k poškození zadního kola a ztratil tak zhruba dvě hodiny opravou. Nakonec obsadil celkové 12. místo.
Třetí muž letošního Dakaru Jazíd al-Rajhí nezažil v Jordánsku ideální vystoupení. Foto: Jordan Motorsport

Podnik byl rovněž součástí světového poháru mezinárodní motocyklové federace FIM v bajách. Zde vyhrál mezi motocykly Mohammed Balooši, ve čtyřkolkách Abdalmajíd al-Chulaífi a v klasifikaci Side-by-side Roy Bartov. Národní klasifikaci, která jela kratší trasu než účastníci světových pohárů FIA a FIM a blízkovýchodního poháru, vyhrál Al-Mšna al-Šamari.

Celková klasifikace FIA: 1. Sálih Saíf - Egor Ochotnikov (Saudská Arábie - Rusko, Black Horse, BRP Can Am Maverick X3 XRS) 6:34:40,1, 2. Miroslav Zapletal - Marek Sýkora (Česká republika - Slovensko, Offroadsport, Ford F150 Evo) 6:37:36,3, 3. Mšari al-Tefiri - Francois Cazalet (Kuvajt - Francie, South Racing Can-Am, BRP Can Am Maverick XRS Turbo) 6:47:25,2, 4. Kees Koolen - Mirjam Polová (oba Nizozemsko, South Racing Can-Am, BRP Can Am Maverick XRS Turbo) 6:52:13,9, 5. Aliyyah Kolocová - Sebastien Delaunay (Spojené arabské emiráty - Francie, Buggyra ZM Racing, BRP Can Am Maverick DV21) 6:54:21,4... 19. Yasmeen Kolocová - Stéphane Duple (Spojené arabské emiráty - Francie, Buggyra ZM Racing, BRP Can Am Maverick DV21) 66:07:30,0.

Klasifikace blízkovýchodního poháru FIA:
1. Aliyyah Kolocová - Sebastien Delaunay (Spojené arabské emiráty - Francie, Buggyra ZM Racing, BRP Can Am Maverick DV21) 6:54:21,4, 2. Hamad al-Harbi - Valíd al-Šegawi (oba Saudská Arábie, BRP Can Am Maverick X3) 9:04:28,3, 3. Muníf al-Salmani - Fahad al-Amr (oba Saudská Arábie, Nissan Patrol) 40:35:11,0, 4. Yasmeen Kolocová - Stéphane Duple (Spojené arabské emiráty - Francie, Buggyra ZM Racing, BRP Can Am Maverick DV21) 66:07:30,0.

Klasifikace FIM - motorky
: 1. Mohammed al-Balooši (Spojené arabské emiráty, KTM 450) 8:42:37,1, 2. Abdallah Abuaíšeh (Jordánsko, KTM Rally Factory) 8:43:53,8, 3. Abdullah al-Šatti (Kuvajt, KTM 450 Rally) 8:49:20,2, 4. Martin Chalmers (Austrálie, Yamaha WR 450F) 8:52:18,9, 5. Ziv Karmi (Izrael, KTM EXC450) 9:26:58,5.

Klasifikace FIM - čtyřkolky: 1. Abdalmajíd al-Chulaífi (Saudská Arábie, Yamaha Raptor) 10:16:35,5, 2. Hani al-Noumesi (Saudská Arábie, Yamaha) 25:10:11,0, 3. Saíf al-Zjoud (Saudská Arábie, Yamaha 450YF) 37:31:00,0, 4. Faísal Al- Suwajh (Saudská Arábie, Yamaha YFZ450R) 48:39:00,0.

Klasifikace FIM - Side-by-side: 1. Roy Bartov - Guy Biton (oba Izrael, Can Am Maverick X3) 8:24:22,1, 2. Tal Galimidi - David Galimidi (oba Izrael, Can Am Maverick X3) 10:07:52,7.

Národní klasifikace: 1. Al-Mšna al-Šamari - Hani al-Šamari (oba Saudská Arábie, Nissan Patrol) 3:23:43,0, 2. Motab al-Šammari - Bader al-Ajmi (Saudská Arábie - Kuvajt, Nissan) 3:34:20,5, 3. Hassan el-Kaeíd - Amír Asibi (oba Palestina, Mitsubishi Hunter) 3:55:26,8, 4. Faris Saíd - Jad Nabas (Palestina - Jordánsko, Can Am Maverick XRS Turbo) 7:34:00,0, 5. Mahmúd al-Jabbraín - Nasim Šahín (oba Palestina, Mitsubishi Magnum) 12:47:07,0.

Průběžné pořadí jezdců ve světovém poháru FIA v cross-country bajách: 1. Saíf 45, 2. Vasiljev 40, 3. Alvarez 33, 4. Uspenskij 32, 5. Zapletal 31.

Průběžné pořadí světového poháru FIM  v cross-country bajách - motorky: 1. Al-Balooši 25, 2. Abuaíšeh 20, 3. Al-Šatti 16, 4. Chalmers 13, 5. Karmi 11.

Průběžné pořadí světového  poháru FIM v cross-country bajách - čtyřkolky: 1. Al-Chulaífi 25, 2. Al-Noumesi 20, 3. Al-Zjoud 16, 4. Al-Suwajh 13.