Nejlepší závod Christiana Hornera

Jeden vyčnívá nad všemi ostatními.

Christian Horner má za sebou jezdeckou kariéru, a když se ho web F1i zeptal na jeho nejlepší závod, vzpomněl si na vítězství z roku 1992, kdy závodil v Britském šampionátu formule Renault. O pár let později ale založil tým Arden a odtud jeho kroky vedly do Red Bull Racingu a takto si po letech vzpomíná na nejlepší závod v pozici šéfa týmu. Nepřekvapí, že jde o Velkou cenu Abú Zabí 2010. Závod, kterým Sebastian Vettel získal první titul mistra světa.

"Nad všemi ostatními závody vyčnívá Abú Zabí 2010. Přišli jsme tam s tím, že už máme v kapse pohár konstruktérů, který jsme si pojistili v Brazílii, a jen na něm záleží, zbytek je už jenom nějaká sláva," začal Horner s velkou dávkou ironie.

"Byli jsme v situaci, kdy už titul téměř patřil Fernandu (Alonsovi), přestože šanci na titul měli i oba naši jezdci - Mark Webber a Sebastian Vettel. (Alonso 246 bodů, Webber 238 bodů a Vettel 231 bodů)

Rok předtím se Sebastianovi podařilo závod v Abú Zabí zcela ovládnout a v ten víkend na to opět pořádně dupl a dostal svůj vůz na pole position. Mark více cítil tlak a bylo vidět, že s ním musí bojovat a kvalifikoval se o dost níž. Po startu se Sebastian odtrhl od zbytku pole a tlačil, tlačil a tlačil a s každým kolem měl větší náskok, ale nebylo by mu to nic platné, protože Fernando si mohl jednoduše dojet pro titul.

VC Abu Dhabi - Red Bull - Sebastian Vettel

Pak začal mít Mark problém s opotřebením pneumatik a při jednom průjezdu zatáčky se lehce otřel o zeď. Báli jsme se, že z toho bude defekt nebo nevydrží ráfek kola, tak jsme ho zavolali do boxů a spoléhali se na to, že ho vypustíme do čistého vzduchu. Udělali jsme to, Mark se vrátil na trať a Ferrari… My jsme se je opravdu nesnažili přechytračit, ale z nějakého důvodu byli přesvědčeni, že Mark je větší hrozbou než Sebastian na prvním místě. Zavolali Fernanda do boxů, jen aby si byli jisti, že se z boxové uličky vrátí před Marka.

Po zastávce se Fernando pustil do bojů ve spodní části první desítky, až uvízl za Renaultem Vitalije Petrova. Sebastian zatím sázel jedno dobré kolo za druhým a najednou jsme si to spočítali a zjistili, že pokud by závod skončil takto, mistrem by byl Sebastian. 15 kol před koncem to už vypadalo hodně reálně, protože Fernando byl daleko a stále se nedostal před Petrova.

Ještě jsme se báli technického problému. V tom roce jsme v Koreji byli ve velmi dobré pozici a odstoupili po selhání motoru a na začátku sezóny jsme ztratili závod kvůli matici kola a v takové chvíli vám to všechno víří v hlavě a polekáte se vždy, když někdo promluví do vysílačky. Pět kol, tři, dva, poslední kolo a uvědomíte si, že se stal mistrem světa. Když protnul cílovou čáru, dostavily se pocity opojení, úlevy a euforie."