clanky
Reklama
Reklama
Reklama
logo
Lizatko.cz
Formule shop
Kniha - Velikáni Formule 1
Reklama

Sledujte nás na Facebooku   Sledujte nás na Instagramu

Ferrari už nepatří Fiatu

vydal: Róbert Randuška
zveřejněno: 5.1.2016, 08:45

počet komentářů: 6
z toho nových:
poslední: 8.1.2016 01:59


Po debutu na Newyorské burze vstoupilo Ferrari i na burzu v Miláně a bylo definitivně odstřiženo od koncernu Fiat Chrysler Automobiles (FCA). FCA ještě o víkendu vlastnilo 80% akcií Ferrari, které se však rozdělily mezi jeho vlastní akcionáře. Na každých 10 akcií Fiatu připadla jedna akce Ferrari.

Nejvíce akcí nyní vlastní společnost Exor patřící rodině Agnelliových. Zakladatelé Fiatu mají 23 % akcií. Druhým největším akcionářem je Piero Ferrari, nemanželský syn Enza Ferrariho, který si nezávisle na krocích Fiatu ponechává svůj 10% podíl. Exor, Piero Ferrari a další dlouhodobí investoři podepsali dohodu, která má údajně zabránit případnému pokusu o převzetí společnosti jedním velkým investorem.

Kromě akcionářů zůstávají nezávislé Ferrari a gigant Fiat Chrysler propojeny i personálně. Prezidentem Ferrari zůstává Sergio Marchionne, generální ředitel celého koncernu FCA.

"Od oznámení oddělení (Ferrari) od FCA jsme směřovali k tomuto momentu. Jeden příběh skončil a začíná nová velká kapitola. Odteď má Ferrari nezávislost, kterou potřebovalo k dalšímu rozvoji a naplnění svého potenciálu," řekl Marchionne během ceremonie, které se zúčastnil i předseda italské vlády, Matteo Renzi.

Krok má údajně zároveň pomoci Fiatu vyplout z nebezpečných vod, kam se dostal převzetím zadluženého Chrysleru. Dluhy FCA se minulé léto pohybovaly kolem €9.2 miliardy. Ferrari loni vyprodukovalo čistý zisk €265 milionů.

Marchionne během loňského roku několikrát řekl, že jako hlava FCA má zájem o zvýšení prestiže dalšího výrobce luxusních vozů spadajících pod tento koncern, bývalého rivala Ferrari v F1, značku Alfa Romeo. Ta by se měla brzy vrátit do motorsportu a mluvilo se o ní i v souvislosti s dodáváním motorů Red Bullu. Pod koncern spadají také Maserati, Jeep a Dodge.

Zdroj: pitpass

Reklama

Komentáře ke článku

  Hurvajs - hurvineqseznam.cz
8.1.2016 01:59
 
Ja neresim, co je dobre, nebo spatne. Jen konstatuji, ze Ferrari uz nezavisi od FIATu
 

 

 Navigace

starší
článek

novější
článek

formátovat
pro tisk

poslat
kamarádovi

 Související články
2016: Omezené využívání tunelů zabrání dominanci - 13.8.2017
Rosberg: Ferrari neudrží vývojové tempo Mercedesu - 11.8.2017
Räikkönen: Výsledky neodpovídají rychlosti - 9.8.2017
Úspěch Ferrari opět naplní Monzu - 8.8.2017
Kubica se vrátil, Ferrari opět nejrychlejší - 3.8.2017

Reklama