Nejrychlejší Newgarden a Palou, problémem opotřebení pneumatik

Firestone Grand Prix of Monterey - 1. a 2. trénink

Josef Newgarden byl nejrychlejším pilotem v pátečním tréninku, v tom sobotním pak nejlepší čas zajel loňský šampion Palou. Největším tématem je ale na okruhu Laguna Seca opotřebení pneumatik. Piloti dokonce očekávají, že místo tří zastávek budou muset v závodě absolvovat čtyři pit stopy.

Okruh čeká po sezoně přeasfaltovaní a tréninky na závod IndyCar ukazují, že je na čase. Firestone navíc letos přivezl novou měkkou sadu, která je více přilnavá, ale mnohem méně vydrží. V minulém roce závodu o dva týdny předcházel podnik série IMSA WeatherTech, trať tak byla víc pogumovaná, než v letošním roce.

Podle lídra šampionátu Willa Powera týmy žádaly sérii, aby jim poskytla více sad pneumatik. Nováčci mají na závodní víkend sedm sad tvrdé směsi, ostatní jezdci o jednu méně. Všichni pak navíc čtyři sady měkkých pneumatik. V závodě musí použít od každé směsi jednu novou sadu.

Právě měkkou sadu piloti mohli využít v pátečním tréninku a bylo to znát. V závěru, když ji nasadili, hned smazali dosavadní maxima a výrazně vylepšili své do té doby nejlepší časy.

Nejlepší výkon předvedl Josef Newgarden. Před tradičně v Laguně Sece silným Hertou měl náskok přes čtyři desetiny. Třetí čas si připsal Grosjean, čtvrtý Rossi a pátý Ilott.

Z ostatních jezdců bojujících o titul skončil na sedmém místě Power. Kdyby takto dopadl závod, stačilo by to Newgardenovi k zisku titulu. Power potřebuje dojet do třetího místa, aby to ostatní neměli ve svých rukách.

Ericsson byl na úvod závodního víkendu 10., McLaughlin hned za ním a Dixon až 17. Právě Ericsson po tréninku vyjádřil přesvědčení, že by mu rapidní degradace pneumatik mohla pomoci, protože z kariéry ve formuli 1 má zkušenosti s pneumatikami Pirelli.

O jediné přerušení tréninku se postaral Jimmie Johnson. V šesté zatáčce byl příliš široký, dostal se mimo dráhu a o bariéru poškodil zadní křídlo. To jeho vůz roztočilo a následoval také náraz předkem do svodidel. Ačkoliv se to stalo půl hodiny před koncem tréninku, pro Johnsona to byla konečná.

12. Felix Rosenqvist Arrow McLaren SP Chevrolet 01:12,1036 + 0.694 14
13. Devlin DeFrancesco Andretti Steinbrenner Autosport Honda 01:12,2135 + 0.804 26
26. Simona de Silvestrová Paretta Autosport Chevrolet 01:14,0544 + 2.644 27

Sobota přinesla výrazně nižší teploty, než co piloti zažívali v pátek. Na prvním místě skončil loňský šampion Palou před Rossim. Další příčky obsadili jezdci bojující o titul – Power a Newgarden. Mezi ně a Dixona se vměstnal Herta.

Z jezdců bojujících o titul skončil McLaughlin 18. a Ericsson o dvě příčky níže.

V první desítce skončili ještě tři nováčci – Lundgaard, Ilott a Malukas a také na osmém místě Pagenaud. Ačkoliv se všechny oči zaměřují hlavně na souboj o titul, boj se svádí i o to, kdo bude nejlepším nováčkem. Šanci mají Malukas a Lundgaard. Dán je v pořadí nováčků v čele jen o pět bodů.

Trénink byl přerušen dvakrát, poprvé kvůli hodinám Grahama Rahala v Corkscrew po 15 minutách od začátku tréninku, podruhé o 10 minut později, když kontrolu nad vozem ztratil a dostal hodiny v 10. zatáčce O´Ward.

1. Álex Palou Chip Ganassi Racing Honda 01:11,3847   23
2. Alexander Rossi Andretti Autosport Honda 01:11,6920 + 0.307 20
3. Will Power Team Penske Chevrolet 01:11,7183 + 0.333 13
4. Josef Newgarden Team Penske Chevrolet 01:11,7973 + 0.412 19
5. Colton Herta Andretti Autosport Honda 01:11,8497 + 0.465 17
6. Scott Dixon Chip Ganassi Racing Honda 01:11,9192 + 0.534 17