Novinky

  • 02.06.2024 Bad Rob White po 20 letech odchází z Alpinu

  • 20.05.2024 Good Verstappen v neděli kromě Imoly opanoval také Nürburgring - v simulátoru

  • 09.05.2024 Bad Z FIA odchází generální ředitelka, Natalie Robynová

Facebook Instagram

Kam zmizely dívky ze startovních roštů?

Kam zmizely dívky ze startovních roštů?

Pit babes držící reklamní deštníky se už nevrátí

V posledních letech došlo v motorsportu, zejména ve Formuli 1, k řadě významných změn, které odrážejí širší společenské a kulturní posuny. Jednou z nejdiskutovanějších změn bylo rozhodnutí vedení Formule 1 zakázat přítomnost takzvaných "pit babes" nebo "grid girls" na startovním roštu. Tento krok byl oznámen v roce 2018 a odrazil snahu o modernizaci sportu a odstranění prvků, které byly považovány za zastaralé nebo v rozporu s rostoucími požadavky na genderovou rovnost a respekt.

Pit babes byly dlouho součástí motoristického sportu, kde se uplatňovaly jako modelky prezentující sponzory, držící stínicí deštníky nad piloty nebo značky s čísly vozů na startovním roštu. Ačkoli někteří považovali jejich přítomnost za neodmyslitelnou součást závodního ceremoniálu, jiní ji kritizovali jako zastaralý zvyk, který objektivizuje ženy a neodráží moderní hodnoty rovnosti a respektu.

Vedení Formule 1 vysvětlilo své rozhodnutí zakázat pit babes jako krok k modernizaci sportu a přizpůsobení se současným sociálním normám a očekáváním. Uvedli, že chtějí, aby se Formule 1 vyvíjela ve sport, který je přístupný a přitažlivý pro fanoušky všech věkových skupin a pohlaví, a že tradiční role pit babes již neodpovídá těmto cílům.

Tato změna byla součástí širších snah o zlepšení obrazu Formule 1 jako inkluzivního a progresivního sportu. Reakce na toto rozhodnutí byly smíšené. Někteří fanoušci a účastníci sportu vítali změnu jako pozitivní krok směrem k genderové rovnosti a modernizaci Formule 1. Na druhé straně někteří kritizovali rozhodnutí jako nadměrnou politickou korektnost nebo vyjádřili obavy o ztrátu pracovních míst pro ženy, které v těchto rolích pracovaly.

Naštěstí, i přes změnu pravidel týkajících se přítomnosti pit babes na startovním roštu, jsme o krásu a eleganci žen během závodních víkendů rozhodně nepřišli. Týmy a organizátoři Formule 1 si jsou vědomi významu zastoupení žen v motorsportu a našli nové způsoby, jak je zapojit. Mnoho známých žen je pravidelně zváno jako vážení hosté týmů, kde mají příležitost prožít závodní víkend zblízka a podílet se na různých akcích.

Kromě toho, závody F1 jsou stále oblíbeným místem setkání pro mnoho celebrit, které se rozhodnou závody navštívit z vlastní vůle. Tento fenomén přináší do paddocku a na tribuny další rozměr VIP publicity, která je tak charakteristická pro svět Formule 1.

A v neposlední řadě, je důležité zmínit, že řady fanoušků a návštěvníků závodů jsou plné žen, které sdílejí vášeň pro rychlost a techniku s muži. Tyto ženy, od vášnivých fanoušků po rodiny a přátelé, jsou nezbytnou součástí atmosféry každého závodního víkendu.

Jako důkaz toho, že svět Formule 1 zůstává pro ženy otevřený a přitažlivý, připojujeme fotografie několika žen, které se v poslední době ukázaly na okruzích závodů. Mezi tato zvučná jména patří lyžařská šampionka Lindsey Vonn, modelka Annika Backes Verwest, popová ikona Kylie Minogue, talentovaná akrobatka Sofie Dossi, atletka Vashtī Cunningham, herečka Drew Barrymore, influencerka Holly Ramsay, modelka Penny Lancaster, zpěvačky Melanie Chisholm, Geri Horner a Emma Bunton, závodnice Amna Al Qubaisi a její sestra Hamda Al Qubaisi, a nadějná závodnice Emely De Heus.

A kdo ví, třeba se jednoho dne dočkáme ženy, která usedne do závodní sedačky a bude bojovat o šampionát.

 

 

 

Zdroj: vlastní reportáž redakce, úvodní foto: Red Bull