Bortoletovi stačilo k vítězství i druhé místo

FIA F3 v Bahrajnu - hlavní závod

Bortoleto triumfoval v prvním hlavním závodě letošní sezony FIA F3. Brazilcovi k tomu stačilo přijet do cíle jako druhý. První Mini totiž dostal pětisekundový trest. Závod se dojížděl za zpomalovacím vozem.

V 11:50 hodin místního času odstartoval v Bahrajnu první hlavní závod letošní sezony FIA F3. V něm bylo v sázce více bodů než při sobotním sprintu. Tentokrát už piloti startovali podle výsledků kvalifikace.

První místo patřilo na roštu Minimu. Za ním následovali Bortoleto, Saucy, Göthe, Barter, Frederick, Fornaroli, Beganovic, Aron, Collet, Martí, Colapinto, Mansell, Montoya, Edgar, Tsolov, Browning, O´Sullivan, Boya, Villagómez, Gray, Bedrin, Wisnicki, Flörschová, Cohen, Yeany, Smith, García, Faria a Barnard.

Jelikož se jelo za denního světla a panovaly tak vysoké teploty, bylo jasné, že velkou výzvou bude znovu hospodaření s pneumatikami. V sobotním sprintu zvládli jezdci tento úkol obstojně. Pomohli jim mimo jiné i dva výjezdy zpomalovacího vozu. Hlavní závod byl ale delší.

Mini sice odstartoval mnohem lépe než v sobotu, i tak se ale musel bránit Bortoletovi a Saucymu. Brazilec ho zvládl v první zatáčce překonat a stal se novým lídrem. Saucy se navíc posunul na druhé místo o pár zatáček později.

Bortoletovi se dařilo na špici ujíždět a jeho náskok před Saucym brzy dosáhl sedkuny a půl. Za třetím Minim se v bodované desítce nacházeli také Göthe, Fornaroli, Frederick, Beganovic, Barter, Aron a Edgar. Hlavní protagonisté sobotního sprintu figurovali až mimo elitní desítku. Zatímco vítěz Martí byl jedenáctý, Colapinto třináctý a Collet dokonce až dvacátý sedmý.

Aron se v úvodu třetího kola posunul na osmé místo před Bartera. Australan ztratil hodně času, neboť ho pilot Premy vyvezl v první zatáčce mimo ideální stopu. Mini chtěl napravit propad z úvodu a tlačil na Saucyho. Švýcar se ale zatím zvládal bránit.

V nájezdu do čtvrtého kola přišel další Miniho útok. Ani systém DRS mu ale nepomohl dostat se dopředu. Ve čtvrté zatáčce opět dvojice bojovala bok po boku. Tentokrát už byl Mini úspěšný. Těsně za Saucym už kroužil čtvrtý Göthe. Bortoleto uháněl a ve čtvrtém kole vedl už o více než tři vteřiny.

V pátém kole se dostal dopředu Frederick. Odsunul na šestou příčku Fornaroliho. Barterovy naděje na bodovaný výsledek vyhasly. Pilota Camposu postihl defekt pneumatiky. Pomalým tempem se belhal do boxů a propadal se. Jeho kolega Martí už byl devátý.

Pozdější záběry ukázaly, že Barter si defekt způsobil při kontaktu s Edgarem. Ani britský jezdec z incidentu nevyvázl bez úhony a také on stavěl.

V sedmém kole potkaly problémy i Smithe. Pilota Van Amersfoortu poslal v osmé zatáčce do hodin Boya. Španěl odstavil své auto na rovince za 10. zatáčkou a závod pro něj skončil. Na trať byl povolán zpomalovací vůz. Smith zvládl v závodě pokračovat.

Bortoletovi sebral výjezd zpomalovacího vozu velký náskok. Druhý byl Mini, třetí Saucy, čtvrtý Göthe, pátý Frederick, šestý Fornaroli, sedmý Beganovic, osmý Aron, devátý Martí, desátý O´Sullivan, jedenáctý Browning, dvanáctý Montoya, třináctý Colapinto, čtrnáctý Mansell, patnáctý Tsolov, šestnáctý Gray, sedmnáctý Yeany, osmnáctý Cohen, devatenáctý Bedrin, dvacátý Collet, dvacátý první Villagómez, dvacátý druhý Barnard, dvacátá třetí Flörschová, dvacátý čtvrtý García, dvacátý pátý Wisnicki, dvacátý šestý Faria, dvacátý sedmý Edgar, dvacátý osmý Smith a dvacátý devátý Mini.

Sobotní vítěz Pepe Martí se tentokrát pohyboval o něco níže. Foto: FIA F3

Mini a Smith byli vyšetřování sportovními komisaři. Byli podezřelí z prohřešku při startovní proceduře.

Restart přišel v 10. kole. Mini se sice vyvezl za Bortoletem a zkoušel to po vnějšku, Brazilec ale ve vedení zůstal. Mini se navíc ve stejnou dobu dozvěděl, že za porušení pravidel startovní procedury dostane trest pěti sekund.

Mini se ovšem nenechal penalizací rozhodit Ještě během 10. kola totiž překonal Bortoleta a ujal se vedení. Aby ale mohl vyhrát, musel nejen dojet do cíle jako první, ale také najet na Bortoleta více než pět sekund. V zadní části pole se restart neobešel bez strkanic. Viděli jsme několik kontaktů mezi jezdci, nezdálo se ale, že by někdo přišel k vážnějšímu poškození.

Ředitelství závodu oznámilo, že se u Smithe neprokázalo porušení pravidel startovní procedury a vyvázl tak bez trestu. Ostře se bojovalo mezi Aronem a O´Sullivanem. Estonec narazil do juniora Williamsu a poslal ho ven z dráhy. Oba se propadli mimo body.

Mini sice nadále držel první místo, spokojen ale být nemohl. Před Bortoletem totiž vedl jen o sekundu, což by mu na vítězství nestačilo. Göthe se v nájezdu do 15. kola dostal před Saucyho a sesadil ho ze stupňů vítězů. I když ne tak docela. Švýcarova ztráta na Miniho totiž byla tou dobou menší než pět sekund. To znamenalo, že Minimu hrozil pád mimo první trojici.

Bortoleto se i v dalších kolech byl schopen držet blízko Minimu. Ztráta jedné sekundy mu zajišťovala vítězství. U Miniho to ale vypadalo lépe alespoň s vyhlídkami na pódiové umístění. Saucy se totiž vzdálil Göthemu na rozdíl čtyř sekund. To znamenalo, že Mini skončí třetí.

Tsolov dostal penalizaci pěti sekund za zavinění kolize. Fornaroliho posthl defekt pneumatiky. Nebylo jasné, zdali šlo o poškození způsobené kontaktem nebo opotřebením. Nezdálo se však, že by Fornaroli s někým kolidoval.

Věci se děly i na zadních příčkách. Smith nedobrzdil do první zatáčky a sestřelil Fariu. Australan si poškodil zavěšení a závod pro něj skončil. Faria zvládl pokračovat, i přesto ale vyjel v předposledním kole na dráhu zpomalovací vůz. Odstoupil i García, který si rozbil zavěšení o obrubník.

Výjezd zpomalovacího vozu byl sportovní katastrofou pro Miniho. Startovní pole se totiž sjelo dohromady a bylo tak jasné, že se Ital propadne o hodně pozic.

Gabrielemu Minimu nepřišel výjezd zpomalovacího vozu ani trochu vhod. Foto: FIA F3

K restartu už podle očekávání nedošlo. Mini tak sice projel cílem jako první, z vítězství se ale mohl radovat Bortoleto. Druhý skončil Göthe a třetí nakonec Beganovic, který krátce před výjezdem zpomalovacího vozu zdolal Saucyho. Mini se propadl až na osmou příčku.

Aktualizace: Po závodě se ještě měnilo pořadí. Aron dostal pětisekundový trest za kolizi s O´Sullivanem a spadl z 10. místa na 12. pozici. Pětisekundový trest obdržel i Gray a propadl se na 21. příčku. Smith způsobil dvě kolize a na startovním roštu v Melbourne ztratí celkem šest míst.

DNF Mari Boya MP Motorsport Mecachrome - 6 0

Průběžné pořadí jezdců: 1. Bortoleto 26, 2. Göthe 23, 3. Beganovic 22, 4. Martí 19, 5. Saucy 16, 6. Colapinto 10, 7. Browning 10, 8. Collet 8, 9. Aron 6, 10. Frederick 6, 11. Mini 6, 12. Fornaroli 3, 13. Montoya 3, 14. Edgar 2.

Průběžné pořadí týmů: 1. Trident 52, 2. Prema 28, 3. ART Grand Prix 22, 4. Campos 19, 5. Hitech 19, 6. MP Motorsport 12, 7. Van Amersfoort 8.

Zdroj: vlastní reportáž redakce, úvodní foto: FIA F3