Osychající kvalifikaci suverénně opanoval Verstappen

VC Belgie - kvalifikace

Po celodenním dešti a proměnlivých podmínkách nastoupily vozy na okruhu Spa-Francorchamps do kvalifikace na VC Belgie. Suverénně si v závěrečné části kvalifikace počínal vedoucí muž průběžného pořadí Verstappen a s náskokem 8 desetin vteřiny obsadil první příčku. Přesto bude do zítřejšího závodu startovat až z šestého místa, protože byl potrestán za nadlimitní výměnu převodovky. První rozstřel přinesl i několik menších incidentů, ale žádné zásadní problémy.

Povětrnostní podmínky na belgickém okruhu zůstávaly nadále nepředvídatelné a start byl odložen o 10 minut.

Počasí se nechtělo umoudřit pouze na začátku kvalifikace, později už déšť ustal a trať začala osychat.. Foto: Red Bull

Jakmile se začalo, všichni jezdci vyjeli na trať s pneumatikami pro přechodných podmínek. V prvním kole zajel nejrychlejší čas Hamilton, ale jeho týmový kolega byl na dostřel, když testoval jízdu s cílem využít nejlépe odvodněná místa na trati. V průběhu Q1 začala trať rychle vysychat, což vedlo k přezouvání na bezdrážkové pneumatiky. Výrazný posun výkonnosti byl vidět u Verstappena, který zajel rychlý čas a opanoval první příčku. Silné výkony předvedli také Alonso, Sainz, Piastri a především Leclerc, který první část kvalifikace nakonec vyhrál.

Ovšem ne všichni měli štěstí, Ricciardo měl své solidně zajeté kolo vymazáno kvůli překročení limitů trati a zůstal bez možnosti postupu do dalších částí kvalifikace. Stejně tak Albon, Čou, Sergeant a Hülkenberg.

Daniel Ricciardo zajel sice solidní kolo, ale čas mu byl smazán za překročení limitů tratě. Foto: Red Bull

V Q2 se podmínky stále zlepšovaly a přišla na řadu alchymie s výběrem pneumatik. Někteří jezdci riskovali a šli na slicky dříve, zatímco jiní zůstali na intermediálech. Hamilton se dostal mimo trať a ředitelství závodu incident zaznamenalo jako nebezpečné vracení se na trať. Další preférní situaci předvedl Ocon, když narazil do bariéry a rozlomil si přední křídlo. Sice dokázal s poškozeným vozem dojet do boxů, ale kvalifikace pro něj skončila.

Q2 byla opět velmi vyrovnaná a průjezdy časomírou u posledních měřených pokusů přinesly nervy drásající podívanou. Chvíli to dokonce vypadalo, že z postupující desítky vypadne Verstappen, nakonec Nizozemec postoupil až z posledního desátého místa. Dveře Q3 zůstaly zavřené pro Cunodu, Gaslyho, Magnussena, Bottase a Ocona.

Na začátku Q3 měl kontakt se zdí Magnussen a kvalifikace byla na několik minut přerušena, aby se opravila ochranná bariéra. Jako první vyjeli na dráhu oba jezdci Alpine. Zajímavé a vyrovnané souboje předváděli týmoví kolegové Piastri a Norris.

Mechanici Red Bullu měli sice radost z Verstappenova nejrychlejšího času, ale na zítřek musí odvést perfektní práci, aby pomohli svému jezdci k posunu z šestého místa, kam byl Nizozemec odsunut za výměnu převodovky. Foto: Red Bull

Sérii prvních pokusů zvládl nejlépe Leclerc, ale nemělo to žádný význam, protože osychající trať umožnila jezdcům zajíždět neustále rychlejší časy. Chvíli to vypadalo, že si nejlepší čas odnese opět Leclerc, ale Vertappen předvedl famózní koncovku a s přehledem belgickou kvalifikaci vyhrál. Za zmíněnou dvojící se pak seřadili Pérez, Hamilton, Sainz, Piastri, Norris, Russel, Alonso a Stroll.