Počet kol: 66
Délka závodu: 305,256 km
Počasí: jasno, sucho

---------------------------------------------------------------------------

Grand Prix Španělska byla pátým podnikem letošního Mistrovství světa formule 1 FIA. Do první řady se postavil vítěz kvalifikace Michael Schumacher s Ferrari a Juan Pablo Montoya s Williamsem. Pro šestinásobného mistra světa formule 1 Michaela Schumachera byl dnešní závod dvoustou účastí ve výkladní skříni motoristického sportu.

Michael Schumacher dokázal letos získat své páté vítězství v řadě a zůstává tak i po pátém závodě letošní sezóny neporažen. Jedná se o sedmdesáté páté prvenství v kariéře Němce. Vstup do sezóny se mu skutečně povedl a vyrovnal Mansellův nejlepší vstup do sezóny z roku 1992.

Schumacher odjel většinu závodu s prasklým výfukem. Zajímavostí je, že Michael dojel na španělském okruhu pokaždé ve své kariéře na bodech. To představuje čtrnáct účastí!

Na Circuit de Catalunya bylo sucho, na modré obloze plulo několik mraků. Teplota tratě dosahovala třiceti pěti stupňů.

Schumacher zvítězil s náskokem 13,2 sekundy před druhým Barrichellem. Dvojice Renaultu v pořadí Trulli, Alonso obsadila třetí a čtvrté místo.

Takuma Sato s monopostem BAR skončil pátý, poté co startoval ze třetího místa. Ralf Schumacher s Williamsem získal tři body za šesté místo, když jeho stájový kolega Montoya odstoupil.

Giancarlo Fisichella se Sauberem získal sedmou pozici a jednička stáje BAR Jenson Button si dojela pro jeden bod.

Oba piloti McLarenu tentokrát v pořadí David Coulthard, Kimi Räikkönen dojeli na desáté resp. jedenácté pozici. Pro McLaren je to další z nepřesvědčivých výkonů a důvod k zamyšlení.

V zaváděcím kole se na trati objevil běžící muž s transparentem, který byl však traťovými komisaři stržen na zem a odklizen.

Fantastický start předvedl ze čtvrtého místa Jarno Trulli s Renaultem. Juan Pablo Montoya se ze druhého místa nerozjel optimálně a ztratil dvě příčky. Alonso se na startu dokázal posunout o dvě místa na šesté místo. Kimi Räikkönen se posunul ze třináctého místa na desáté.

Po průjezdu prvním kolem bylo průběžné pořadí následující: Trulli, Schumacher, Sato, Montoya, Barrichello, Alfonso, Panis, Couthard.

Ve druhém kole byl nejrychlejší Takuma Sato s monopostem BAR.

Dvojice Trulli, Schumacher se postupně vzdalovala zbytku startovního pole. Ve čtvrtém  kole činil náskok vedoucí dvojice na třetího Sata 2,4 sekundy.

V pátém kole zajel do boxů pilot Minardi Gianmaria Bruni. David Coulthard sváděl souboj s Ralfem Schumacherem. Alonso vyvíjel tlak na před ním jedoucího Barrichella.

Alonso zajel do boxů v šestém kole ze šesté pozice.

Osmé kolo zajel do té doby nejrychleji Michael Schumacher, zatímco na osmém místě jedoucí Panis zamířil do boxů.

Michael Schumacher se postupně přibližoval Trullimu. Vše nasvědčovalo tomu, že většina týmů pojede strategii tří zastávek. Jako první s vedoucí dvojice zajel do boxů Jarno Trulli. Pilot Renaultu zvládl zastávku za 5,9 sekundy. Juan Pablo Montoya zajel rovněž  do boxů, stejně jako da Matta, Räikkönen a Heidfeld.

V následujícím kole zajel do boxů Michael Schumacher. Němec strávil u mechaniků 6,7 sekundy a podařilo se mu vrátit na trať před Trullim!

K mechanikům poté zajeli současně Coulthard, Ralf Schumacher a Jenson Buton.

Sato zajel do boxů v desátém kole z první pozice. Barrichello v tom okamžiku vedl GP Španělska. První zastávka jej však teprve ještě čekala.

Ve čtrnáctém kole předjel Montoya Massu a postoupil na sedmou pozici.

V sedmnáctém kole zajel Barrichello do boxů ke své první zastávce. Do čela závodu se opět dostal Michael Schumacher. V osmnáctém kole zajel poprvé do boxů i Fisichella.

Michael Schumacher měl náskok šesti sekund před druhým Trullim.

Devatenácté kolo znamenalo první zastávku v boxech pro Massu.

Ve dvacátém kole sváděla dvojice Williamsu souboj o šestou pozici.

Ve dvacátém druhém kole se Alonso postupně přibližoval třetímu Satovi a Baumgartner vystoupil ze svého vozu, poté co jej odstavil do štěrku.

Ve dvacátém čtvrtém kole zajel do boxů z druhého místa Trulli. Čas zastávky činil 5,3 sekundy. Trulli vyjel na trať za Alonsem. Rubens Barrichello byl rázem na druhém místě a obě Ferrari tak v čele.

Dvacáté páté kolo zajel Michael Schumacher o 1,5 sekundy rychleji, než kdokoliv jiný a vzápětí zajel do boxů, kde strávil osm sekund. Přesto se dokázal vrátit zpět na první pozici. Alonso zajel do boxů z pátého místa, stejně jako Ralf Schumacher ze sedmého.

Ve dvacátém sedmém kole zajel do boxů Juan Pablo Montoya. Velmi rychlé časy v tu chvíli zajížděl Fernando Alonso.

Ve dvacátém devátém kole se Montoya začal tlačit na Fisichellu jedoucího na šestém místě.

Třicáté páté kolo znamenalo konečnou i pro Bruniho. Obě Minardi tak v GP Španělska skončily.

Jordan Nicka Heidfelda odstoupil ze závodu pravděpodobně díky mechanické závadě. Skončila i Toyota Oliviera Panise.

Ve třicátém šestém kole stále jezdil Montoya za šestým Fisichellou.

Obě Ferrari zajížděla na čele prakticky identické časy a byla téměř o sekundu rychlejší, než zbytek pole. Nejrychlejším ze zbytku pole byl v tom okamžiku na čtvrtém místě jezdící Alonso.

Náskok Michaela Schumachera na druhého Rubense Barrichella činil v této fázi závodu pět sekund. Třetí Trulli zaostával o osm sekund za Barrichellem.

Ve čtyřicátém kole zajel do boxů Fisichella. Díky tomu se před něj dostal Juan Pablo Montoya.

Ve čtyřicátém druhém kole zajel do boxů ze třetího místa Trulli a rovněž Felipe Massa.

Čtyřicáté třetí kolo přivedlo do boxů Alonsa.

O kolo později zajel ke druhé zastávce Barrichello. Tým se nezdál být na příjezd Brazilce připraven! Zastávka trvala neúměrně dlouho, přes deset sekund. Rubens se na trať vrátil za Buttonem. Montoya rovněž zajel do boxů.

Čtyřicáté páté kolo přivedlo do boxů na osmém místě jedoucího Buttona. Michael Schumacher zajel rovněž do boxů (8,3 sekundy) a vzápětí se vrátil do čela GP Španělska. Sato zajel do boxů ze třetího místa.

Ve čtyřicátém šestém kole odstupuje Christian Klien s Jaguarem.

Ve čtyřicátém sedmém kole zajel do boxů Montoya a Räikkönen. V tom okamžiku se jednalo již o čtvrtou zastávku pro Montoyu. Kolumbijec vystoupil ze svého monopostu a závod pro něj skončil.

Sedmým vozem, který odstoupil ze závodu, byl v padesátém čtvrtém kole Pantano.

V padesátém šestém kole byl asi nejzajímavějším soubojem na trati ten o desáté místo mezi Davidem Coulthardem a Kimim Räikkönenem. Trulli předjel dvojici McLarenu o kolo.

Alonso pokračoval ve snižování ztráty na týmového kolegu Trulliho. V šedesátém kole činila ztráta 3,3 sekundy.

Čtyři kola před koncem závodu činil náskok Michaela Schumachera na druhého Barrichella 11,3 sekundy.

Dvojice Ferrari kontrolovalo konec závodu a již nepřipustila nic mimořádného. Alonso svou stíhací jízdu nedotáhl do konce a před domácím publikem skončil čtvrtý.