Grosjean má druhou pole position v kariéře v IndyCar

Firestone Grand Prix of St. Petersburg – Kvalifikace

Romain Grosjean si posledním kolem v závěrečném kvalifikačním rozstřelu vyjel svoji druhou pole position v kariéře v IndyCar. Čekal na ni bezmála dva roky, protože se poprvé radoval v květnu 2021 ještě v barvách týmu Dale Coyne Racing. Z první řady s ním odstartuje stájový kolega Colton Herta. Kvalifikace přinesla hned několik karambolů a výsledků, s nimiž někteří favorité nebyli úplně spokojeni.

Hned v úvodní části skončil v pneumatikách Pagenaud. IndyCar nově zastavila časomíru a když ji spustila, tak zbýval čas na ještě jedno ostré kolo. Bylo to v situaci, kdy nejrychlejší čas měl na kontě Rosenqvist, který byl jediným pod hranicí jedné minuty. Za ním byli O´Ward, McLaughlin, Armstrong, Castroneves a Lundgaard.

Lundgaard svým posledním pokusem vyskočil na druhou příčku, Kirkwood se postaral o to, že jeho stájový kolega Armstrong v první kvalifikaci v IndyCar nakonec do dalších bojů nepostoupil. To se naopak povedlo Ericssonovi, což o boje v další části kvalifikace připravilo také Castronevese.

Největším překvapením kvalifikace druhé skupiny byl nepostup dvojnásobného vítěze závodu v St. Petersburgu Josefa Newgardena. Ten v závěru zaostal za poslední postupovou příčkou, kterou držel jeho stájový kolega Power o čtyři setiny.

Power byl mimochodem jediným, kdo z této skupiny postoupil s časem, který nebyl pod jednu sekundu. Vůbec nejlepší časy si připsala dvojice Herta a Grosjean, dále šli také Palou, Dixon a Rossi.

Semifinále potvrdilo, že se příliš tento víkend nedaří favorizovanému týmu Penske, který v předchozích letech na městském okruhu na Floridě přímo dominoval. Recept na to, jak postoupit do finále nenašel vítěz devíti pole position v St. Pete Power, který do závodu odstartuje až z desáté příčky.

Postoupit se podařilo akorát jeho stájovému kolegovi a loňskému vítězi jak kvalifikace, tak závodu McLaughlinovi, ale jen s náskokem jedné setiny na posledním šestém postupovém místě. V prostřední části kvalifikace skončila také pro vítěze prvního tréninku Dixona, Paloua, Rosenqvista, Lundgaarda a Rossiho.

Tři vozy měl ve finálové šestce tým Andretti Autosport (Herta, Kirkwood, Grosjean), po jednom pak McLaren (O´Ward), Ganassi (Ericsson) a Penske (McLaughlin).

Hned dvě přerušení přinesl závěrečný rozstřel o pole position. Hned po jeho začátku v prvním ostrém kole narazil ve vlásence do bariéry Kirkwood a s poškozeným monopostem se dobelhal na pit lane. Nemuselo ho tak trápit to, že užil obě měkké sady už v první části a neměl nové měkké pneumatiky.

Hned po restartu McLaughlin měl další kontakt se zdí, tentokrát v 10. zatáčce, proletěl šikanou a skončil zaparkovaný na dráze ve vlásence. Musel být odtažený do boxů, kde tým odhalil poškozené zavěšení pravého zadního kola. Společně s Kirkwoodem tak nezajeli žádný čas a do závodu odstartují ze třetí řady. Kirkwood z lepší pozice, protože v prostřední části zajel rychlejší čas.

Pak se konečně začalo závodit o pole position. Ačkoliv neměl novou měkkou sadu, vyjel si první místo Ericsson, jenže jej okamžitě překonal O´Ward a pak Herta. V posledním kole pak předvedl perfektní jízdu Grosjean a s náskokem téměř půl vteřiny se vyšvihl na první místo. Z první řady tak odstartuje se svým stájovým kolegou Hertou, druhá bude patřit O´Wardovi a Ericssonovi.

Závod začíná v neděli v 18:30 středoevropského času, sledovat jej je možné za poplatek přes streamovací službu IndyCarLive.