Novinky

  • 03.07.2024 Neutral Andy Cowell vystřídal Martina Whitmarshe na místě ředitele Astonu

  • 02.06.2024 Bad Rob White po 20 letech odchází z Alpinu

  • 20.05.2024 Good Verstappen v neděli kromě Imoly opanoval také Nürburgring - v simulátoru

Facebook Instagram

Newey prý oznámil odchod

Newey prý oznámil odchod

Rozpory u Red Bullu pokračují.

Jako první se zprávou přišel Auto Motor und Sport, ale z vlastních zdrojů ji už má potvrzenou i web Motorsport, kterému se většinou daří vyhýbat šíření novinářských kachen. Takže, i když nic nebylo oficiálně oznámeno, vypadá to, že Red Bull se bude muset obejít bez legendy jménem Adrian Newey.

Newey je s týmem Red Bull, v té nebo oné pozici, už dvě desetiletí. Připisují se mu zásluhy za všech sedm titulů získaných Sebastianem Vettelem a Maxem Verstappenem a šest pohárů konstruktérů. Jako génius se předtím projevil i ve Williamsu a McLarenu, kde má zásluhy na titulech Damona Hilla a Miky Häkkinena a potlesk si nepochybně zaslouží i letošní vůz Red Bullu sbírající jedno vítězství za druhým.

Newey přitom teprve loni podepsal Red Bullu novou smlouvu a má tam kolem sebe vytvořený celý tým lidí tak, aby byla využita jeho kreativita, ale nebyl zatěžován každodenními povinnostmi, které se mu dávno přejedly. S platnou smlouvou je málo pravděpodobné, že by mohl prostě odkráčet do jiného týmu a navrhnout vůz pro rok 2026, ačkoli se v nedávné době mluvilo o námluvách s Ferrari i Aston Martinem.

Z Red Bullu prý odchází jeden ze strůjců současné dominance. Foto: Red Bull

Odchod, je-li reálný, přijde v asi nejnevhodnějším možném čase. Vývoj vozu na rok 2026 pomocí CFD nebo větrného tunelu je zakázán do konce roku 2025 a zákaz je kontrolován Mezinárodní automobilovou federací. Týmy tak zpravidla zvolily strategii přijít na začátku letošního roku s co nejvíce odvážným vozem a pořádně se opřít do vývoje, který se zúročí i v příští sezoně, zatímco v té době se už tým soustředí na mimořádně důležitý první krok do nové generace vozů s odlišnými parametry kvůli zcela novým pohonným jednotkám. Přijít zrovna teď o klíčového hráče a přeskupovat technické oddělení není vůbec ideální.

Za Neweyho odchodem má být znechucení vyplývající z pokračujícího mocenského souboje v čele týmu, který se stal součástí boje o ovládnutí mateřské společnosti Red Bull. Na jedné straně je Christian Horner, šéf týmu podporován novým thajským 51procentním majitelem společnosti a na druhé stará rakouská garda s Helmutem Markem, jenž má za spojence v týmu Maxe Verstappena. Newey je v tomto boji považován za Hornerova spojence, takže jeho odchod oslabí Angličanovu pozici.

S Adrianem máme kontrakt platný minimálně do roku 2025 a nejsme si vědomi toho, že by byl na cestě do jiného týmu,“ je prozatím jediné oficiální stanovisko týmu Red Bull.

Zdroj: motorsport, úvodní foto: Red Bull