• 29.04.2024 Neutral Rozhodnutí o změně bodovacího systému bylo odloženo

Rossi si na Monze připsal další vítězství, ve sprintu se radoval Evans

Ohlédnutí za závodním víkendem GP2 na Monze

Monza ve znamení nových tváří

Tento víkend se na italské Monze konal další podnik série GP2, zároveň však o víkendu na britském Silverstone závodila Formule Renault 3.5. A jelikož někteří piloti působí v obou sériích a navíc máme několik zraněných, byli jsme v GP2 svědky mnoha nových tváří i několika návratů. Tento víkend měl šanci zazávodit si opravdu každý.

Kompletně jiné složení představila stáj Lazarus. Tam dlouhodobě Sergio Canamasas zastupuje léčícího se  Zoela Amberga, na Monze nemohl ale nastoupit ani druhý pilot Nathaneal Berthon, který pro tento víkend upřednostnil závodění v European Le Mans series. Za přispění rodiny Zoela Amberga tedy tuto sedačku získal další Švýcar Patric Niederhauser, který v předchozích sezónách působil v GP3, tam si nevedl vůbec špatně, ale další závodění ve formulových sériích mu znemožnil nedostatek financí.

Další volné místo bylo ve stáji Carlin, jelikož Gelael byl z těch, kteří upřednostnili FR 3.5. Zde dostal šanci Niederhauserův loňský týmový kolega Jann Mardenborough. Tento pilot hájí letos barvy Carlinu v GP3, proto se ho tým na Monze rozhodl vyzkoušet o třídu výš.

Posledním debutantem se stal Holanďan Meidert van Buuren, který je teď bez místa, jelikož ho pro špatné výkony propustil z FR 3.5 český tým Lotus.  Pro Monzu si ho vybrala stáj MP, která potřebovala náhradu za zraněného Daniela de Jonga. Do druhého vozu MP usedl René Binder, který přešel ze stáje Trident. V Tridentu jsme byli naopak svědky už několikátého návratu Johnnyho Cecotta. Další návrat si odbyl i Simon Trummer, který usedl do Hilmeru.

Kvalifikace: Gasly oslavil rok od svého debutu ziskem pole positon

Pierre Gasly slavil na Monze rok od svého debutového závodu v GP2. A nezačal vůbec špatně. Nejrychlejší byl už ve volném tréninku a následně si v kvalifikaci vybojoval své první pole position v GP2 vůbec. Za ním skončil Mitch Evans, ale ten byl následně z kvalifikace vyloučen kvuli nízkému tlaku v pneumatikách.

Do první startovní řady se tak posunul vedoucí pilot průběžného pořadí Stoffel Vandoorne. Třetí pozice připadla Alexu Lynnovi, jako čtvrtý startoval Sergey Sirotkin, následovaný Riem Haryantem.

V kvalifikaci se vůbec nedařilo vítězovi závodu ze Spa Alexandrovi Rossimu, druhý pilot průběžného pořadí skončil až osmý.

Hlavní závod: Rossi porazil Vandoorna a  konečně zvítězil i v hlavním závodě

Po zhasnutí červených světel si Pierre Gasly udržel vedení a okamžitě zbytku pole ujel. Start se naopak příliš nevydařil druhému Stoffelu Vandoornovi, kterého překonal Alex Lynn. Alexander Rossi se propracoval z osmého místa na páté.

Ve čtvrtém kole havaroval nováček Meidert van Buuren a na trať musel vyjet safety car. Když se začalo znovu závodit, v sedmém kole zajel na povinnou zastávku v boxech Stoffel Vandoorne a  na trať se vrátil na 15. místě. V devátém kole zamířil do boxů z vedoucí pozice i Pierre Gasly. Tam ho však postihly problémy s pravou zadní pneumatikou, kvůli kterým byl později nucen ze závodu odstoupit.  Přišel tak o velmi dobrý výsledek.

V desátém kole zamířil do boxů Alex Lynn. Na trať se vrátil těsně před Vandoorna, ten však Angličana vzápětí předjel. Ale stejně jako jeho kolegovy, ani Lynnovy nebylo dopřáno dokončit závod. V první zatáčce se střetl se Sirotkinem a oba byli nuceni ze závodu odstoupit.

Když si všichni piloti odbyli zastávky v boxech, na čele jezdil Stoffel Vandoorne, toho však rychle stahoval Alex Rossi. Oba dva spolu svedli několik kol trvající bitvu a a nakonec se šest kol před cílem ujal vedení Rossi. A vedení si udržel až do konce. Po vítězství ve sprintu před čtrnácti dny si tedy konečně připsal i vítězství v hlavním závodě. Třetí místo obsadil Mitch Evans.

Sprint: V posledním kole vybojoval vítězství Evans

V neděli z pole position startoval Jordan King, vedle něho stál Arthur Pic, druhou řadu obsadil Norman Nato a Artem Markelov. Kingovi se ale start vůbec nepovedl, střetl se s Natem a propadl se hluboko polem. Do vedení se dostal Arthur Pic, za něj se zařadil Ritchie Stanaway, Mitch Evans a Stoffel Vandoorne.

Další ze svých smolných dnů zažíval Alex Rossi, po startu se propadl na deváté místo a v šestém kole do něj narazil chybující Robert Visoiu. Oba vozy byly nuceny ze závodu odstoupit a na trať vyjel safety car.

Po restartu zaútočil Vandoorne na Stanawaye a ocitl se tak na třetím místě. Na čele závodu se nic nezměnilo, vpředu jezdil Arthur Pic následovaný Mitchem Evansem. V posledním kole však Evans na Pica zaútočil a úspěšně Francouze předjel. Třetí dojel Vandoorne a vybojoval si tak druhé pódiové umístění víkendu.

V šampionátu vede Vandoorne s již 261 body, druhý Rossi má bodů 153. Na třetí místo se posunul Sergej Sirotkin se 115 body.