Novinky

  • 26.02.2020 Good Robert Kubica (Alfa Romeo) zůstal nejrychlejším jezdcem 4. dne testů F1

  • 26.02.2020 Good V poločase 4. dne testů F1 v Barceloně patří nejlepší čas Robertu Kubicovi (Alfa Romeo)

  • 25.02.2020 Bad Kvůli epidemii koronaviru byla uzavřena muzea Ferrari v Modeně a Maranellu

Facebook Instagram

Formulové hvězdy prošly pražským týmem!

Formulové hvězdy prošly pražským týmem!

Tři víkendoví vítězové jezdili pro Igora Salaquardu

Víte, co mají společného Daniel Ricciardo, Sam Bird a Alexander Rossi? Jistě, o uplynulém víkendu vyhráli významné závody – VC Číny F1, e-prix Říma a IndyCar v Long Beach. Ale všichni tři také svého času jezdili ve F Renault 3.5 (a v jednom případě rovněž ve F Master) za český tým I.S.R.!

Byla to jenom náhoda, že jeho barvy hájili současná hvězda F1 a vítěz 500 mil Indianapolisu? „Částečně určitě ano,“ připouští jeho dlouholetý šéf a zakladatel Igor Salaquarda. „Faktem ovšem je, že naše debutová sezona v roce 2010 se mimořádně vydařila. Nastupovali za nás Esteban Guerrieri, místo něhož v Monte Carlu zaskočil právě Rossi, a můj syn Filip. Šel jsem tenkrát do určitého rizika, i finančního, protože Esteban byl sice mimořádně šikovný, jenže bez prostředků. Vyplatilo se, protože jsme dlouho bojovali o titul a nakonec v klasifikaci jezdců skončili třetí a v týmech druzí. Tím jsme se dostali do hledáčku Red Bullu, který se rozhodl k nám poslat nadané mladíky ze svého výchovného programu. Tak jsme přišli k Danielovi i dalším.“

V rozmezí let 2010 – 2014 I.S.R. vyhrál devět závodů a v hodnocení stájí přidal ke stříbru ještě bronz a čtvrté místo. Která z našich ekip se může na mezinárodní scéně vykázat podobnými výsledky?

Igora Salaquardu jsme požádali o jeho názor na své někdejší prominentní svěřence, k nimž musíme připočítat i dalšího pilota F1 Sergeje Sirotkina. 

Daniel Ricciardo vyhrál VC Číny - a jezdil za I.S.R. 

Daniel Ricciardo (bilance v I.S.R.: 2011, 12 startů, 1 vítězství, 6 umístění na stupních vítězů, celkově 5.)

V té době už trávil hodně času prací pro tým F1, zejména na simulátoru, takže nezvládl odjet všechny závody. Jinak by se určitě umístil výše. Jeden z nejlepších jezdců, kteří s námi spolupracovali, a hlavně výborný jako člověk. Pohodář, nikdy si nestěžoval na auto. Vždy se snažil být v maximální míře spolu s týmem. Navíc skromný, ačkoliv se obecně vědělo, že má před sebou velkou budoucnost. Také jeho rodiče jsou fajn.“ 

Sam Bird vyhrál e-prix v Římě - a jezdil za I.S.R.

Sam Bird (bilance v I.S.R.: 2012, 17 startů, 2 vítězství, 7 umístění na stupních vítězů, celkově 3.)

Typický Angličan, tedy poněkud uzavřenější povaha, ale dobře se s ním komunikovalo, chybu hledal v první řadě u sebe. S ním jsme měli čáku seriál vyhrát, ale souhrou různých okolností se to nepovedlo. Extrémně rychlý, tvrdý v soubojích, profesionál každým coulem. Bohužel neměl za sebou nikoho, kdo by ho tlačil dál.

Alexander Rossi vyhrál závod IndyCar v Long Beach - a jezdil za I.S.R. 

Alexander Rossi (bilance v I.S.R.: ve F Master 2009 12 startů, 3 vítězství, celkově 4., F Renault 3.5 2010, 1 start)

S ním jsme se potkali už v dobách F Master, kdy byl ještě hodně mladý. Jako každý Američan, který přijde do Evropy, se tady musel nejdříve rozkoukat, ovšem talentu měl na rozdávání. Sebekritický, výborně kooperující s inženýry. Pamatuji se, že ho sponzoroval prodejce kávy na Aljašce… Takže jeho zdroje byly dost omezené a na trvalé angažmá ve formuli 1 nestačily. Měl ale štěstí, že se uchytil v IndyCar.

Sergej Sirotkin zatím čeká na velké vítězství ve F1 - a také jezdil za I.S.R. 

Sergej Sirotkin (bilance v I.S.R.: 2013, 15 startů, 2 umístění na stupních vítězů, celkově 9.)

Všichni věděli, že za ním stojí obrovské peníze, takže to neměl jednoduché. Byl na něj vyvíjený, i ze strany rodičů, velký tlak, ale myslím, že to zvládl. Nesouhlasím s názorem, že to je čistokrevný platící závodník. Ještě o něm ve F1 uslyšíme.“

Účast I.S.R. ve Formuli Renault 3.5 již patří minulosti, jako ostatně celý tento šampionát. Tým přenesl svoje aktivity do oblasti GT vozů, v nichž letos nastupuje v seriálu ADAC GT Masters. V jeho rámci se ve dnech 27. - 29. dubna představí na mosteckém autodromu.

Komentáře ke článku