Poslední trénink vyhrál Verstappen před Hamiltonem

VC Saudské Arábie - 3. trénink

V posledním volném tréninku na Velkou cenu Saudské Arábie se na čele objevili Red Bull a Max Verstappen. Vítěz předchozích dvou volných tréninků Lewis Hamilton se umístil na druhém místě a třetí skončil Sergio Pérez.

Krátce po úvodním sprintu F2 vyjely v Džiddě na trať monoposty F1. Jezdci před sebou měli závěrečný volný trénink. Trať měla před startem teplotu 35 stupňů, vzduch 29 stupňů.

V pátek se nejvíce dařilo Mercedesu. V obou volných trénincích totiž vyhrál Hamilton. Jeho úhlavní rival v boji o titul Verstappen skončil v prvním tréninku druhý a ve druhém obsadil čtvrtou příčku. Na pátek nebude rád vzpomínat Leclerc, který v závěru druhého tréninku naboural a postaral se o jeho předčasné ukončení.

Třetí trénink začal ještě za denního světla, tedy za zcela jiných podmínek, než se pojede kvalifikace a také nedělní závod. Piloti se na rozdíl od pátečních tréninků na trať v úvodu moc nehrnuli. V úvodních minutách vyjeli pouze Mazepin, Schumacher a Räikkönen. Všichni nazuli měkké pneumatiky. Brzy se k této trojici přidal i Vettel. Ten ale nasadil tvrdou směs. Na stejné sadě vyjel i Vettelův parťák Stroll.

Piloti Haasu vyjeli na trať mezi prvními. Foto: Haas

Zatímco Vettel a Stroll zajeli po jednom kole zpátky do boxů, Räikkönen, Mazepin a Schumacher najeli do měřených poksu. Po šesti minutách vedl Räikkönen (1:31,378) před Schumacherem (1:33,374) a Mazepinem (1:33,702).

Brzy ale bylo jasné, že Räikkönenův pobyt na první příčce se chýlí ke konci. Na dráhu se totiž vydali Hamilton a Bottas. K těm se zanedlouho přidali i Sainz, Giovinazzi, Leclerc, Alonso a Ocon. Postupně opouštěli své garáže i další jezdci.

Bottas se s časem 1:30,394 ihned posunul na první příčku před Räikkönena. Hamiltonův první pokus nevyšel a s nereprezentativním časem v hodnotě 1:56,655 se zařadil na páté místo. Oba jezdci "stříbrných šípů" jezdili na tvrdých pneumatikách.

Räikkönenovi, který byl stále na měkkých gumách, se podařilo na Bottasovo první kolo zareagovat a s časem 1:30,189 se vrátil na první příčku. Ani tento pobyt na čele ale neměl dlouhého trvání. Kolo v hodnotě 1:29,605 totiž zaznamenal Hamilton a šel na první místo. Na trať už vyjel mimo jiné i Verstappen. Hned nazul nejměkčí směs.

Hamiltonovi sice patřila první příčka, zhruba po čtvrthodině tréninku se ale postaral o krátké žluté vlajky, když nedobrzdil do první zatáčky. Jeho týmový kolega Bottas se mezitím posunul na druhé místo. Brzy ho ale ze stříbrné příčky vystrnadil Sainz, jedoucí na střední specifikaci gum.

Lewis Hamilton začal třetí trénink na nejtvrdší sadě pneumatik. Foto: Mercedes

Na třetí pozici později povyskočil Pérez. Verstappen, který stejně jako jeho týmový kolega jel na měkkých gumách, figuroval na šesté pozici. Na trať se konečně vydal i Ricciardo. Pilot McLarenu byl do té doby posledním, na koho se čekalo.

Daniel Ricciardo se vydal na trať jako poslední. Foto: McLaren

Hamiltonovi se podařilo na tvrdých gumách zrychlit na 1:28,314 a zvýšil rozestup mezi ním a Sainzem, který se o pár okamžiků dříve posunul na středních pneumatikách na druhou příčku. Vzápětí ale Španěla překonal Gasly.

Po polovině tréninku vedl Hamilton s časem 1:28,314. Do popředí se konečně dostal i Verstappen, kterému patřilo druhé místo. Jeho nejlepší kolo mělo hodnotu 1:28,649. Zatímco ale Hamilton zajel svůj nejlepší čas na tvrdých pneumatikách, Verstappen na měkkých. Třetí místo patřilo Gaslymu, který zatím jezdil jen na středních gumách. Stejně na tom byl i jeho týmový kolega Cunoda, který se rovněž pohyboval vysoko. Byl pátý za Pérezem.

Verstappen zrychlil na 1:28,212 a posunul se před Hamiltona. I Brit už ale byl na měkkých gumách a brzy se tak dalo očekávat zlepšení. V Džiddě se už mezitím začínalo stmívat.

Hamilton v závěru svého prvního kola na měkkých gumách zpomalil a Verstappena tak nepřekonal. Na Nizozemcově voze se tou dobou pracovalo v boxech. K mechanikům musel i Stroll, kterého potkal defekt pneumatiky.

Lance Stroll musel řešit defekt pneumatiky. Foto: Aston Martin

Hamilton způsobil dvěma jezdcům horké chvilky. Nejprve se ocitl v cestě Gaslymu v první zatáčce, který tak musel vyjet ven, aby se mu vyhnul. Poté vylekal Mazepina, který také musel ve vysoké rychlosti vyjet za limity trati, aby zareagoval na pomalu jedoucí mercedes.

Devět minut před koncem se do toho opřel Cunoda. Pilot AlphaTauri se s časem 1:28,641 dostal na třetí místo a překonal tak svého parťáka Gaslyho. Na prvním místě se stále nacházel Verstappen před druhým Hamiltonem.

Juki Cunoda porazil svého týmového kolegu Pierra Gaslyho. Foto: AlphaTauri

Ve zbývajících minutách tréninku už se pořadí na čele nezměnilo. Vítězem se se tak stal Verstappen před Hamiltonem. Na třetí pozici se v závěru posunul Pérez, který tak po nevýrazném pátku začal v sobotu lépe. Cunoda nakonec skončil čtvrtý před svým týmovým kolegou Gaslym. Až za nimi se umístil šestý Bottas. v závěru se ještě ocitl mimo trať Vettel.