Piastri je novým šampionem, Daruvala si připsal letošní druhý triumf

F2 v Abú Zabí - 1. sprint

Úvodní sprint posledního podniku v Abú Zabí skončil druhým letošním triumfem Jehana Daruvaly. Druhý skončil Felipe Drugovich, který zejména v první polovině závodu Daruvalu ohrožoval. Nejšťastnější ale mohl být v cíli Oscar Piastri. Australan si třetím místem zajistil titul.

První sprintový závod posledního podniku v Abú Zabí už mohl rozhodnout o novém šampionovi. Před začátkem víkendu byl blízko k titulu Piastri, který vedl o 51,5 bodu před týmovým kolegou Švarcmanem a o 64,5 bodu před Žouem. V páteční kvalifikaci se ale opět přiblížil k celkovému vítězství poté, co zvítězil a získal čtyři bonusové body. Tím navýšil svůj náskok na Švarcmana na 55,5 bodu a Žoua z boje o titul definitivně vyřadil.

Piastri sice vyhrál kvalifikaci, na startu prvního sprintu se ale otáčela nejrychlejší desítka. První řadu tak kompletně obsadila stáj Carlin. První startoval Daruvala a druhý Ticktum. Třetí místo patřilo Drugovichovi, čtvrté Lawsonovi, páté Pourchairemu, který i přes původní nejistotu nakonec startuje, šesté Boschungovi, sedmé Švarcmanovi, osmé Žouovi, deváté Doohanovi a desáté Piastrimu. Za lídrem šampionátu následovali Armstrong, Lundgaard, Nissany, Sato, Vips, Verschoor, Viscaal, Hughes, Caldwell, Novalak, Samaia a Deledda.

Verschoor se při posledním podniku vrací do akce poté, co dostal příležitost nahradit u týmu Charouz Racing System zraněného Fittipaldiho. Hughes se zase vrací ke stáji HWA Racelab, kde nahrazuje Sargeanta, jehož premiéra v Saudské Arábii se tak minimálně pro tento rok stala i derniérou. Pro HWA Racelab jde v Abú Zabí o poslední vystoupení ve F2. Po skončení sezony totiž seriál opouští. Ve startovním poli ji pravděpodobně nahradí Van Amersfoort Racing.

První řada patřila na startu stáji Carlin. Foto: Carlin

Daruvala si po startu udržel první příčku. Ticktumovi se start nepodařil a propadl se až na čtvrté místo. Před Brita se dostali Drugovich a Lawson. Pilot UNI-Virtuosi zkoušel v první zatáčce zaútočit na Daruvalu, ale neuspěl. Na dlouhé rovince před šikanou složené ze zatáček šest a sedm přišel ze strany Drugoviche další útok. Ani tentokrát ale nesebral Daruvalovi vedení.

Po prvním kole tedy vedl Daruvala před Drugovichem a Lawsonem. Za čtvrtým Ticktumem už byli jezdci Premy. Páté místo patřilo Švarcmanovi a šesté Piastrimu. Tento výsledek by Piastrimu stačil k zisku titulu. V bodované osmičce se nacházeli i sedmý Pourchaire a osmý Boschung.

Daruvala zajel ve druhém okruhu nejrychlejší kolo a svůj náskok před Drugovichem navýšil na více než sekundu. Švarcman to zkusil v šesté zatáčce na Ticktuma a byl úspěšný. Pilot Carlinu se navíc o pár metrů později musel bránit Piastrimu a i Australan nakonec šel dopředu.

Daruvala, Drugovich a Lawson už mezi sebou měli relativně velké rozestupy. Při chuti ale byli piloti Premy. Jak Švarcman, tak Piastri totiž ujeli Ticktumovi. Rus, který před začátkem víkendu oznámil, že příští rok už ve F2 pokračovat nebude, dokonce zajel dvě nejrychlejší kola po sobě a stahoval Lawsona. Později ale Švarcmanovi sebral nejrychlejší kolo Piastri.

Švarcman možná přišel o nejrychlejší kolo, získal ovšem jednu pozici. V šestém kole si totiž poradil s Lawsonem a už kroužil po trati jako třetí. Na Lawsona už se dotahoval i Piastri. A juniorovi Alpine netrvalo dlouho a s Novozélanďanem si skutečně poradil. Předjížděcí manévr přišel v sedmém kole. Piastri tak směřoval za ziskem titulu.

Robert Švarcman dlouho držel třetí příčku, nakonec ho ale předjel týmový kolega Piastri. Foto: FIA Formula 2

V osmém kole se ale ovšem začala dramatizovat situace na čele. Drugovich se byl schopen dotáhnout zpět na Daruvalu. Rozestup mezi dvojicí už byl opět menší než jedna sekunda. Daruvala ovšem zareagoval zajetím nejrychlejšího kola  a znovu natáhl svůj náskok na více než sekundu.

Brazilec se ale brzy byl schopen dotáhnout zpět a v desátém kole už naznačoval na Daruvalu útok. Drugovichův týmový kolega Žou se mezitím dokázal posunout na poslední bodovanou osmou příčku. Předjel Boschunga.

Souboj mezi Daruvalou a Drugovichem hrál do karet Švarcmanovi. Pilot Premy v 11. kole stáhnul svou ztrátu na Daruvalu už pod dvě sekundy. Piastri kroužil za ním se ztrátou zhruba jedné a půl sekundy.

Ve dvanáctém kole Drugovich zaútočil na Daruvalu v deváté zatáčce a před Inda se na okamžik dostal. Daruvala se ale nevzdal a po souboji, který trval i v několika dalších zatáčkách, se nakonec v čele závou udržel. Švarcman díky tomu ztrácel už méně než sekundu na Drugoviche. Pod hranici jedné vteřiny klesnul i rozestup mezi Švarcmanem a Piastrim.

Ve 13. kole jsme byli svědky prvního odstoupení. U mechaniků totiž odstavil své auto Verschoor. Drugovich se stále držel kousek za Daruvalou. Blízko byl i Piastri k Švarcmanovi. Ke změnám v pořadí ale nedocházelo.

Na zadních pozicích došlo ke kontaktu mezi Hughesem a Caldwellem. Záznam incidentu sice režie přímého přenosu neposkytla, Caldwell si ale stěžoval, že ho Hughes zezadu trefil. Oba Britové tak zamířili do boxů.  Po opravách vozů a výměnách pneumatik se zapojili zpátky do akce. Caldwell spadl na 20. pozici a Hughes na 21. příčku.

Ani druhé vystoupení ve F2 nezačalo pro Olivera Caldwella šťastně. Foto: FIA Formula 2

Hughes s Caldwellem se ale nepostarali o jediný incident. Viscaal totiž v deváté zatáčce narazil zezadu do Lundgaarda a Dán se roztočil. Oba ale kroužili po dráze mimo bodované pozice. Viscaal byl třináctý a Lundgaard čtrnáctý.

V závěru závodu se zdálo, že Drugovichovi již odcházejí pneumatiky a Daruvala dokázal navýšit svůj náskok už na dvě sekundy. Švarcman byl za Drugovichem o zhruba sekundu. Čtvrtý byl Piastri.

Tři kola před koncem ale došlo ke změně majitele třetího místa. Piastri v šesté zatáčce zaútočil na svého týmového kolegu Švarcmana a převzal bronzovou příčku. Rus se sice nechtěl vzdát zadarmo a na nadcházející rovince zkoušel Piastrimu předjetí vrátit, Australan ale pozici udržel a byl tak titulu zase o něco blíže.

V závěru závodu se Piastri se Švarcmanem dotáhli na Drugoviche, k žádným předjetím už ale nedošlo. Pro druhé letošní vítězství a současně pro svůj třetí triumf ve F2 si dojel Daruvala. Drugovich skončil druhý a Piastri si třetím místem zajistil titul letošního šampiona. Čtvrtý skončil Švarcman. Bodovali také pátý Lawson, šestý Ticktum, sedmý Pourchaire a osmý Žou. Důvod k radosti měl i Armstrong. Pilot týmu DAMS totiž skončil desátý a do druhého sprintu tak odstartuje z čelní příčky. V první řadě ho doplní Boschung, který dojel devátý.

Kromě Verschoora nakonec závod nedokončil ani Hughes. Další smolař závodu Caldwell sice dokázal v závěru na čerstvých pneumatikách zajet nejrychlejší kolo závodu, jelikož ale skončil až dvacátý, neměl na bonusové dva body nárok.

DNF Richard Verschoor Charouz Racing System Mecachrome DNF 8 0

Průběžné pořadí jezdců: 1. Piastri 223.5, 2. Švarcman 170, 3. Žou 150, 4. Ticktum 143.5, 5. Pourchaire 126, 6. Vips 116, 7. Daruvala 111, 8. Lawson 99, 9. Drugovich 84, 10. Verschoor 55, 11. Lundgaard 50, 12. Boschung 47.5, 13. Armstrong 43, 14. Viscaal 34, 15. Beckmann 32, 16. Nissany 16, 17. Zendeli 13, 18. Hughes 8, 19. Doohan 6, 20. Fittipaldi 2, 21. Sato 1, 22. Nannini 1, 23. Aitken 0, 24. Samaia 0, 25. Deledda 0, 26. Caldwell 0, 27. Petecof 0, 28. Sargeant 0, 29. Novalak 0.

Průběžné pořadí týmů: 1. Prema 393.5, 2. Carlin 254.5, 3. UNI-Virtuosi 234, 4. Hitech Grand Prix 215, 5. ART Grand Prix 176, 6. MP Motorsport 74, 7. DAMS 59, 8. Campos 54.5, 9. Trident 35, 10. Charouz Racing System 27, 11. HWA Racelab 9.

Zdroj: vlastní reportáž redakce, úvodní foto: FIA Formula 2