Boschung se konečně dočkal

F2 v Bahrajnu - sprint

Boschung se po dlouhém čekání konečně dočkal svého prvního vítězství ve F2. Švýcara doprovodili na stupně vítězů druhý Hauger a třetí Martins. Staňkovi se nepodařilo vytěžit ze startu z první řady. Český jezdec se v závěru trápil s pneumatikami a nakonec dojel až jako třináctý.

V 16:15 hodin místního času se do prvního závodu sezony vydala v Bahrajnu i F2. Stejně jako sprint FIA F3 a i třetí trénink F1 se i tato jízda stihla odjet ještě za denního světla.

S nadějí mohli do závodu vstupovat čeští fanoušci. Po otočení nejrychlejší desítky z kvalifikace se sice objevil na pole position Boschung, hned vedle něj ale stál díky devátému času nováček Staněk. Třetí byl Leclerc, čtvrtý Iwasa, pátý Maini, šestý Hauger, sedmý Verschoor, osmý Martins, devátý Vesti, desátý Pourchaire, jedenáctý Daruvala, dvanáctý Bearman, třináctý Fittipaldi, čtrnáctý Hadjar, patnáctý Cordeel, šestnáctý Correa, sedmnáctý Doohan, osmnáctý Maloney, devatenáctý Crawford, dvacátý Benavides, dvacátý první Nissany a dvacátý druhý Novalak.

Vesti měl původně startovat ze šestého místa. Dán byl ale po kvalifikaci potrestán ztrátou tří míst za zdržení Leclerca.

Hned na začátku zaváděcího kola jsme viděli první problémy. Na místě totiž zůstal stát Benavides. Američan se ale nakonec dokázal rozjet.

Boschung se po startu udržel na prvním místě. Staňkovi se ale rozjezd nepovedl a klesl na čtvrtou příčku. Před českého pilota se dostali jezdci stáje DAMS Leclerc a Iwasa. Nakonec vybojoval druhou příčku Japonec.

Staněk ještě před koncem prvního kola ztratil i čtvrté místo. Překonal ho totiž loňský šampion FIA F3 Martins. Na výjezdu z poslední zatáčky byl navíc široký a pokořil ho Hauger. Jako sedmý najížděl do druhého kola vítěz kvalifikace Pourchaire a na poslední bodované osmé pozici byl Daruvala.

Staněk podlehl během druhého kola i Pourchairemu. Boschung vedl už o více než jednu sekundu. Druhý Iwasa ovšem zajel nejrychlejší kolo. Martins odsunul z pódia Leclerca a dostal se na třetí místo.

V dalších kolech zůstával rozestup mezi Boschungem Iwasou zhruba stejný. Staněk naopak ztratil další dvě místa. Nejprve ho předjel Daruvala a poté i Maini. Najednou se tak nacházel mimo bodované pozice.

Podobně jako ve sprintu FIA F3 se i ve formuli 2 provinili někteří mechanici tím, že zůstali stát před zaváděcím kole na roštu déle, než dovolují pravidla. Trest deseti sekund stop & go kvůli tomu dostali pátý Leclerc a třináctý Hadjar.

Piloti ART Grand Prix stoupali startovním polem. Nahoru putoval nejen Martins, ale i Pourchaire. Ten už byl v šestém kole čtvrtý.

Druhý dech chytl i Staněk. Nejprve se vrátil před Mainiho a byl znovu osmý. Zanedlouho přišel posun na sedmou příčku poté, co si zajel svou penalizaci odpykat Leclerc. Jak Monačan, tak i druhý potrestaný Hadjar se propadli na poslední dvě místa.

V devátém kole si Martins vyšlápl na Iwasu a uspěl. Japonec mu ovšem dokázal předjetí vrátit. Za dvojicí už číhal na příležitost čtvrtý Pourchaire. Souboj Martinse a Iwasy pomohl Boschungovi, který mohl navýšit svůj náskok na dvě sekundy.

Iwasa se sice vrátil na druhé místo, i další kola se ale u něj nesla ve znamení obrany před Martinsem. Ve 13. kole se před něj Francouz konečně dostal. Iwasa se sice pokoušel v dalších zatáčkách reagovat, souboj, který trval několik zatáček, ale nakonec prohrál. V desáté zatáčce ho navíc pokořil i Pourchaire. Tomu ale předjetí vrátil.

Díky těmto bitvám se do boje o druhé místo přimotal i Hauger, který v úvodu 14. kola Pourchaireho zdolal. V závěru 14. kola pak probrzdil Iwasa a toho Hauger využil k posunu na třetí místo. V dalších zatáčkách musel Japonec svádět boj i s Pourchairem. Pilot ART Grand Prix se sice na okamžik dostal dopředu, nakonec se ale Iwasa na čtvrtém místě udržel.

Patnáctý Crawford byl potrestán pěti sekundami za zisk výhody výjezdem mimo trať. Někteří piloti příliš opotřebovali pneumatiky a museli tak přezouvat. K mechanikům zajeli Bearman, Cordeel a Nissany. Zanedlouho se k nim přidal i Vesti.

Staněk přišel pět kol před cílem o osmé místo. Maini se před něj totiž dokázal vrátit. Boschung vedl už o téměř pět sekund před Martinsem. Penalizaci pěti sekund za překračování limity trati dostal i Cordeel.

Staněk se ale nakonec neudržel ani na poslední bodované příčce. Zdolali ho totiž Fittipaldi i Maloney. Na pátém místě probíhal souboj mezi Pourchairem a Daruvalou. Pilot ART Grand Prix si ale zatím pátou příčku hlídal.

V předposledním kole ještě došlo ke změně na druhé příčce. Hauger se totiž posunul před Martinse.

Victor Martins sice v závěru ztratil druhé místo, i tak ale skončil na pódiu hned při premiéře. Foto: ART Grand Prix

Daruvala to v závěru ještě zkusil na Pourchaireho, ale neuspěl. Tou dobou už ale dorazil do cíle Boschung, který se tak na začátku své sedmé sezony ve F2 konečně dočkal prvního vítězstív. Druhý dojel Hauger a třetí Martins. Staněk se nakonec propadl až na 13. místo. V závěru závodu odstoupil Verschoor, který zajel do boxů.