Wickens nedojel, přesto je šampionem. Závod vyhrál Costa

Formule Renault 3.5, Circuit de Catalunya - 2. závod

Albert Costa ukončil dvouleté čekání na výhru ve Formuli Renault 3.5, když opanoval závěrečný závod letošní sezóny v Barceloně. Po závodě se radoval rovněž Robert Wickens, který pro tým Carlin vybojoval druhý titul v řadě mezi jezdci.

Wickens, ani jeho jediný soupeř v boji o titul, týmový kolega Jean-Eric Vergne, neviděli cíl. Kanaďan ale do dnešního závodu vstupoval s devítibodovým náskokem, který si tak udržel.

Velmi dobrý start ze třetího místa předvedl Anton Nebylitskij, který se po pár metrech dostal před druhého Roberta Wickense.

Za Kanaďanova záda se dotáhl po startu z pátého místa startující Vergne. Mezi oběma jezdci došlo v první sekci zatáček ke kontaktu, po kterém si Wickens vylomil pravé přední kolo a závod pro něj skončil.

Wickens tak s poškozeným zavěšením nezatočil do třetí zatáčky a pokračoval rovně do kačírku. Vzal s sebou přitom Nathanaela Berthona, který se od jeho vozu katapultoval do vzduchu a dolu hlavou přistál v děsivě vypadající havárii na zem.

V zadní části startovního pole došlo rovněž ke kontaktu, do kterého se zamíchali Lewis Williamson, Cesar Ramos, Nelson Panciatici a také český pilot Jan Charouz.

Kvůli velkému množství havarovaných vozů byl na trať povolán safety car, který vedl celé pole šest kol.

Po restartu si vedení pohlídal Costa před Nickem Yellolym, Vergnem, Danielem Zampierim a Stephanem Richelmim.

I přesto, že byl Wickens ze hry, neměl Vergne ještě vyhráno. Jelikož na něj ztrácel devět bodů, musel dojet nejhůře pátý, aby se stal šampionem.

Hned v prvním kole po restartu se přes něj ale dostali Zampieri s Richelmim. Od té chvíle se Vergne začal polem propadat. V 18. kole přišel kontakt s Fairuzem Fauzym, po kterém musel Francouz odstoupit a titul tak nakonec získal Kanaďan Wickens.

Na čele mezitím neohroženě ujížděl Costa, který do konce závodu nikomu vedení nepřepustil a dočkal se tak svého prvního triumfu ve Formuli Renault 3.5.

V osmém kole se na druhé místo před Nebylitskiho dostal Yelloly, kde také dojel. Pro Brita to znamená nejlepší výsledek v sérii.

Na třetím místě dojel nakonec potřetí v sezóně jezdec česko-lucemburského týmu Gravity-Charouz Racing Brendon Hartley.

Čtvrtý byl klasifikován domácí Sergio Canamasas před pátým Nebylitskim.

Za ním na šestém místě projel cílem Oliver Webb. Američan Alexander Rossi si sedmým místem zajistil celkové třetí místo v hodnocení jezdců. O pouhých pět bodů přitom porazil Costu, který se v posledním podniku dostal alespoň před Daniela Ricciarda. Pilot týmu ISR se závěrečného podniku, stejně jako prvního v Aragonu, nezúčastnil, jelikož jel v Japonsku Velkou cenu Formule 1.