Tým Penske ovládl první trénink v Alabamě

Honda Indy Grand Prix of Alabama – 1. trénink

Dalším závodem pokračuje tento víkend šampionát Verizon IndyCar Series. Třetí závodní tratí, na kterou piloti v letošní sezóně zamíří, je okruh Barber Motorsports Park v Alabamě. Závodiště, které si mezi fanoušky získalo velkou oblibu, navštíví americký šampionát poosmé. Nejúspěšnějším týmem je na 2,38 míle (3,83 km) dlouhé trati, stáj Penske a potvrdila to i v prvním tréninku.

Tým Penske ze sedmi dosavadních závodů v Alabamě triumfoval čtyřikrát. Jako vůbec první se z vítězství na dráze lemované velkými sochami hmyzu radoval Hélio Castroneves. Po něm přidal dva triumfy Will Power. Následovala dvě vítězství Ryana Hunter-Reaye. Předloni vyhrál Josef Newgarden, ještě v barvách CFH Racing. Loňský závod ovládl Newgardenův stájový kolega Simon Pagenaud.

A v prvním tréninku si místa na prvních čtyřech místech výsledkové listiny rozdělila právě čtveřice Penskeho pilotů v pořadí Pagenaud, Newgarden, Power a Castroneves. Do elitní pětky se vešel ještě vítěz Indy500 Alexander Rossi, který před dvěma týdny v Long Beach ukázal, že se s ním na městských a přírodních okruzích musí stále více počítat. Dvojnásobný vítěz Hunter-Reay na trati, která jeho týmu Andretti Autosport, vždycky seděla, obsadil šestou příčku.

Na devátém místě skončil v tréninku překvapivý lídr šampionátu Sebastien Bourdais. Ten má za sebou úžasný vstup do sezóny, před kterou se vrátil k týmu Dale Coyne Racing. Bourdais vyhrál v St. Petersburgu, v Long Beach byl druhý. Byl to také Bourdais, kdo se postaral o jediné přerušení tréninku, když v jeho závěru vyletěl z dráhy a srazil reklamní poutač. Vůz ale nebyl poškozen.

Závod musí vynechat JR Hildebrand, který se zranil při předchozím závodě v Long Beach. Hildebrand musel kvůli zlomené ruce podstoupit operaci. V kokpitu jej nahradí 22letý Američan Zach Veach, pro kterého to bude vůbec první start v IndyCar. Veach je už přitom přihlášen do Indy500 coby jezdec týmu A.J. Foyta. Předchozí tři sezóny strávil Veach v Indy Lights.

Závod začíná v neděli ve 21:30, bohužel tentokrát jej diváci v České republice nebudou mít možnost sledovat živě. Kanál Nova Sport 2 jej odvysílá ze záznamu, který začíná v pondělí 5 minut po půlnoci.

Barber Motorsports Park
Délka okruhu: 2,38 míle (3,83 km) / 17 zatáček
Délka závodu: 90 kol (207 mil)
První závod IndyCar: 2010
Loňský vítěz: Simon Pagenaud (Team Penske)
Loňské pole position: Simon Pagenaud (Team Penske) – 1:06:7262
Rekord okruhu: Sebastien Bourdais (KV Racing Technology) – 1:06.6001 v roce 2016