Novinky

  • 20.06.2021 Neutral Alex Palou vyhrál závod IndyCar na trati Road America ve Wisconsinu

  • 20.06.2021 Good Max Verstappen (Red Bull) vyhrál VC Francie F1 v Le Castelletu

  • 19.06.2021 Good Pole position pro VC Francie F1 získal Max Verstappen (Red Bull)

Facebook Instagram

Stroll a Räikkönen přišli o své pozice

Stroll a Räikkönen přišli o své pozice

Radují se Gasly, Ocon a Alonso.

Pořadí v cíli Velké ceny Emilie-Romagni 2021 nebylo pořadím, podle kterého se udělily body do šampionátu.

Smutný je Lance Stroll, který přišel o své sedmé místo. Porušení pravidel se dopustil při předjíždění Pierra Gaslyho. Stevardi si dodatečně všimli, že Kanaďanovi pomohlo, když v šikaně Tamburello vyjel mimo trať. Nejednalo se přímo o předjetí mimo trať, ale získal tím trvalou výhodu. Dostal pětisekundový trest, což ho vrátilo zpět za jezdce AlphaTauri.

Dalším, kdo přišel o body, je Kimi Räikkönen. V jeho případě byl udělen tvrdý trest připočtení 30 sekund k času v cíli, což ho zcela vyřadilo z první desítky a vymazalo jediné dva body, které jeho tým Alfa Romeo dosud získal. K pochybení došlo během kola, které předcházelo restartu velké ceny po přerušení červenou vlajkou.

Räikkönen dostal smyk ve třetí zatáčce, opustil trať a přišel o pozice. Z bezpečnostních důvodů se jezdec smí v takovém případě vrátit na své místo jedině v případě, že tak stihne učinit před první čárou bezpečnostního vozu (first safety car line, zkráceně SC1). Pokud to nestihne, má zajet do boxové uličky a odstartovat z ní, až když kolem projede celé pole soupeřů.

Samozřejmě se nečeká, že jezdec bude znát zpaměti všechna pravidla pro všechny situace, to je povinností jezdcova závodního inženýra a hlavně sportovního ředitele týmu. Stevardi konstatovali, že Räikkönen takovou instrukci dokonce skrz týmovou vysílačku obdržel, ale pak si to tým rozmyslel a oznámil mu, že má zůstat na trati. Na Finovo deváté místo se takto dostal Esteban Ocon a na desáté se posunul jeho týmový kolega z Alpine, matador Fernando Alonso, pro kterého je to první bod od návratu do F1.

Na bodovém kontě Alfa Romeo zůstává nula i po závodě v Imole. Foto: Alfa Romeo

Zdroj: Motorsport, úvodní foto: Aston Martin

Komentáře ke článku