Novinky

  • 19.05.2023 Good Majitelům vstupenek na VC EM se vrátí peníze.

  • 03.05.2023 Good Adrian Newey prodloužil smlouvu s Red Bullem

  • 01.05.2023 Good Ázerbájdžán má smlouvu do roku 2026

Facebook Instagram

Mercedes se chce usmířit s Red Bullem

Mercedes se chce usmířit s Red Bullem

Hamilton o respektu, Red Bull o penězích.

Lewis Hamilton doufá, že se mu v dohledné době podaří obnovit vzájemný respekt se soupeřem v boji o titul, který po jejich poslední bitvě skončil v nemocnici, zatímco on skákal od radosti z vítězství.

"Rád si myslím, že všechny zkušenosti nám dávají možnost růst a poučit se z nich," řekl Hamilton, který nyní v šampionátu ztrácí na Maxe Verstappena pouze osm bodů.

"Incidenty, ve kterých je jeden stoprocentní viník, vídáme opravdu zřídka. Vždy je to kombinace podílů. Byli v tom dva lidé a oba si mohou vzít ponaučení. Mohu říct, že Max je z nás jezdců nejagresivnější, tak to aspoň vidím já. Je to samozřejmě skvělý závodník, ale měli bychom si vytvořit pravidla, nechávat druhému prostor a vzájemně se respektovat, abychom mohli proti sobě závodit bez kolizí."

Šéf týmu Mercedes zase chce obnovit profesionální vztah se šéfem týmu Red Bull, ale ještě předtím ho kritizuje, že otevřel dveře rasové nesnášenlivosti namířené vůči jeho jezdci.

"Netvrdím, že Christian Horner vypustil z úst něco rasistického. Použil čistě motorsportovní terminologii, ne rasistickou, to je každému jasné. Jenže když Horner po chybném posouzení, s horkou hlavou špatně zaútočil na Lewise, rasisté dostali záminku vypustit svůj jed. Myslím, že když emoce opadnou, pokusíme se obnovit profesionální vztah. Bude to pro dobro F1. Mimo toho ale nejsou žádné diskuse a ani nevidím důvod, proč by měly být."

Horner přiznal výbuch emocí, ale stále je uražený.

"Stále nedokážu pochopit velkou oslavu uspořádanou ve stínu vážné nehody," napsal Horner včera ve svém webovém sloupku. "Tým Mercedes musel mít zprávy o tom, že Max byl hospitalizován a čekají ho další vyšetření. Je nepředstavitelné, že o takové situaci neinformujeme jezdce, a ještě více je nepředstavitelné, že by se pak jezdec nekrotil. Hlavně když to byl incident, za který byl on penalizován. Max o tom nechce mluvit, chce za sebe nechat mluvit činy na trati. Incident hodlá hodit za hlavu a použít jej pouze jako další zdroj motivace."

Hamilton jako by o brutální havárii ani nevěděl. Foto: Mercedes

Zatímco jezdec se nevyjadřuje, jeho otec, kouč a manažer v jedné osobě měl novinářům co říct. Po tomhle si může na jeho syna, o 13 let mladšího než Hamilton, nechat Mercedes zajít chuť.

"Max bude v pohodě. Byl to extrémně silný náraz, byl otřesený. Proto bezprostředně po havárii nic neřekl. Potřeboval popadnout dech," řekl Jos Verstappen. "Jednoznačně to byla Maxova zatáčka. Lewis akceptoval kolizi ve velmi rychlé, a tedy nebezpečné zatáčce. Nepatří se bujaře slavit, když je soupeř v nemocnici. S Totem Wolffem jsme roky měli dobré vztahy. Volával mi a mazal mi med kolem huby. Každý si může domyslet důvod. Ale v neděli jako by neměl číslo. Takže se už ani v budoucnu nemusí zbytečně obtěžovat."

Také se od Hornera dozvídáme, že nahrazení zničeného vozu bude Red Bull stát přibližně 1.8 milionu amerických dolarů. Loni by si nad tím šéf bohatého týmu pouze povzdechl, ale letos již platí pro všechny týmy rozpočtový strop 145 milionů dolarů a velká suma bude zajisté někde chybět.

Zdroj: Motorsport, MotorsportWeek, úvodní foto: Mercedes