Po technických problémech Armstronga slaví Žou

F2 v Abú Zabí - 2. sprint

Druhý sprint F2 v Abú Zabí, během kterého vyjel na trať ve dvou případech zpomalovací vůz, ovládl Guanju Žou. Číňan se do vedení dostal poté, co vyřadily technické potíže Marcuse Armstronga. Na stupně vítězů vystoupili také druhý Robert Švarcman se třetím Ralphem Boschungem. Již jistý šampion Oscar Piastri závod nedokončil po incidentu s Royem Nissanym a Jürim Vipsem. V úvodu byl navíc penalizován pěti sekundami za vytlačení Liama Lawsona z trati.

Do druhého sprintového závodu vyrazil z první pozice desátý muž úvodního sprintu Armstrong. Druhý startoval Boschung, třetí Žou, čtvrtý Pourchaire, pátý Ticktum, šestý Lawson, sedmý Švarcman, osmý již jistý šampion Piastri, devátý Drugovich, desátý Daruvala, jedenáctý Doohan, dvanáctý Vips, třináctý Viscaal, čtrnáctý Nissany, patnáctý Lundgaard, šestnáctý Samaia, sedmnáctý Novalak, osmnáctý Deledda, devatenáctý Sato, dvacátý Caldwell, dvacátý první Hughes a dvacátý druhý Verschoor.

Armstrongovi se po startu podařilo udržet na špici. Druhý zůstal Boschung a třetí Žou. Na dalších pozicích jsme mohli během prvního kola vidět těsné souboje. Doohan například vycestoval v šikaně složené ze zatáček šest a sedm mimo trať a Piastri zase kolidoval s Lawsonem v páté zatáčce. Po prvním kole byl čtvrtý Ticktum, pátý Švarcman, šestý Daruvala, sedmý Drugovich a osmý Lawson. Piastri se propadl až na 14. pozici. Hned v úvodu druhého kola se ale dostal na 13. místo před Viscaala.

V nájezdu do třetího kola už Armstrong vedl o více než sekundu před Boschungem. Pilot DAMSu si současně připsal nejrychlejší kolo závodu. Boschung navíc brzy o druhé místo přišel, když ho během třetího kola předjel v šesté zatáčce Žou. Bojovalo se i o čtvrté místo mezi Ticktumem a Švarcmanem. Ruský pilot se nakonec dostal dopředu.

Ve čtvrtém kole byla vyhlášena fáze virtuálního zpomalovacího vozu. V deváté zatáčce totiž kolidovali Deledda a Caldwell. Zatímco pilot Camposu se dokázal rozjet a pokračovat, Deledda už takové štěstí neměl a stal se prvním odstupujícím ze druhého sprintu. Virtuální zpomalovací vůz se vzápětí proměnil ve skutečný.

Alessio Deledda odstoupil po kolizi s Oliverem Caldwellem. Foto: HWA Racelab

Za zpomalovacím vozem se piloti seřadili v pořadí Armstrong, Žou, Boschung, Švarcman, Ticktum, Daruvala, Drugovich, Lawson, Doohan, Pourchaire, Vips, Nissany, Piastri, Lundgaard, Samaia, Viscaal, Verschoor, Hughes, Novalak, Sato a Caldwell.

V pátém kole přišla špatná zpráva pro Piastriho. Pilot Premy, který už tak jezdil po trati jako třináctý, totiž dostal pětisekundový trest za to, že v úvodu vytlačil v páté zatáčce z trati Lawsona.

V sedmém kole byl závod restartován. Armstrong si v úvodních metrech pohlídal první pozici a dostatečně ujel Žouovi. Právě čínský pilot měl ve svém držení nejrychlejší kolo závodu. Piastrimu se v šikaně ze zatáček šest a sedm podařilo dostat před Vipse i Nissanyho a už byl jedenáctý. Nissany si to ale nenechal líbit a v deváté zatáčce se chtěl vrátit zpět. Svůj útok však Izraelec neodhadl a došlo ke kolizi, při které skončil závod jak pro Vipse, tak pro Piastriho. Na trať se vrátil zpomalovací vůz.

Armstrong i nadále zůstával první před Žouem, Boschungem, Švarcmanem, Ticktumem, Daruvalou, Drugovichem, Lawsonem, Doohanem, Pourchairem, Nissanym, Lundgaardem, Samaiou, Viscaalem, Verschoorem, Hughesem, Satem, Novalakem a Caldwellem. Kolize Caldwella a Deleddy byla vyšetřována.

V jedenáctém kole se opět začalo závodit. I tentokrát Armstrong správně restart načasoval a začal udjíždět. Za první zatáčkou ale začal zpomalovat a kvůli technickým problémům musel odstoupit. Jeho nadějím na druhé vítězství ve F2 tak byl konec. Byla vyhlášena fáze virtuálního zpomalovacího vozu.

Marcus Armstrong zprvu směřoval za vítězstvím, poté ho ale zastavila technika. Foto: DAMS

Novým vedoucím mužem závodu se stal Žou. Za ním se původně nacházel Boschung, ihned po restartu ale Švýcara překonal Švarcman. Bojovalo se o sedmé místo mezi Lawsonem, Nissanym a Doohanem.

Žou si v dalších kolech hlídal vedení. Jeho náskok před Švarcmanem se pohyboval nad jednou sekundou. Třetí byl Boschung. Drugovich se posunul na pátou pozici před Daruvalu.

Pět kol před koncem si Lundgaard přivodil mimo záběry kamer defekt levé přední pneumatiky a musel do boxů. Po opravách se ale vrátil zpátky. O pár okamžiků později zamířil do boxů také Nissany, který měl poškozené přední přítlačné křídlo. Pozdější záznam odhalil, že právě mezi touto dvojicí došlo ke kolizi. Daruvala ztratil další pozici, předjel ho Lawson.

Drugovich si v závěru brousil zuby na čtvrté místo a dotíral na Ticktuma. Brit ale nakonec odolal. Drugovichův kolega Žou si dojel pro vítězství. Švarcman skončil druhý a Boschung třetí. Body posbírali také šestý Lawson, sedmý Daruvala a osmý Doohan. Nissanymu se v závěru podařilo zajet na nových pneumatikách nejrychlejší kolo. Jelikož ale neskončil v první desítce, bonusové dva body si nepřipsal.

DNF Alessio Deledda HWA Racelab Mecachrome - 2 0

Průběžné pořadí jezdců: 1. Piastri 227.5, 2. Švarcman 182, 3. Žou 165, 4. Ticktum 151.5, 5. Pourchaire 126, 6. Vips 116, 7. Daruvala 113, 8. Lawson 103, 9. Drugovich 90, 10. Boschung 57.5, 11. Verschoor 55, 12. Lundgaard 50, 13. Armstrong 43, 14. Viscaal 34, 15. Beckmann 32, 16. Nissany 16, 17. Zendeli 13, 18. Hughes 8, 19. Doohan 7, 20. Fittipaldi 2, 21. Sato 1, 22. Nannini 1, 23. Aitken 0, 24. Samaia 0, 25. Deledda 0, 26. Caldwell 0, 27. Petecof 0, 28. Novalak 0, 29. Sargeant 0.

Průběžné pořadí týmů: 1. Prema 409.5, 2. Carlin 264.5, 3. UNI-Virtuosi 255, 4. Hitech Grand Prix 219, 5. ART Grand Prix 176, 6. MP Motorsport 75, 7. Campos 64.5, 8. DAMS 59, 9. Trident 35, 10. Charouz Racing System 27, 11. HWA Racelab 9.

Zdroj: vlastní reportáž redakce, úvodní foto: UNI-Virtuosi